Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyj±tek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że ogl±dasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Akumulator ciepła tańsze grzenie zim±

05 Sty 2014 23:01 2658 10
  • Poziom 11  
    Chcę pddać pod dyskusję pomysł , który chodzi mi pogłowie już od jakiego¶ czasu.
    Dotyczy on gromadzenia ciepła latem i wykorzystania go zim±.Chciałbym to zrealizować poprzez nagrzewanie zbiornika z wod± solarem a zim± ogrzewać tym ciepłem dom. Zbiornik miałby mieć ok 10% powierzchni do ogrzania w m3 izolowany styropianem 20-30 cm, odpowiednio dobrany solar, najpierw ogrzałby bojler 120l a potem przez zestaw zaworów trójdrożnych i sterowania ciepło dostarczone zostanie do zbiornika, który nazywam akumulatorem. Układ dostarczaj±cy ciepło można rozbudować i podł±czyć według uznania, kominek, piec węglowy, pompę ciepła, ciepło z klimatyzacji. My¶lę , że jeżeli ciepła zgromadzonego w akumularorze starczyłoby na ok miesi±c towarto powalczyć, potem gdy temperatura w akum. spadnie to może być doprowadzona powrotem do kotła CO gazowego i podgrzanie jej do ż±danej temperatury nie będzie już tak kosztowne. Oczywi¶cie na rurach z zasilaj±cych CO z akumulatora będzie zamontowany mieszacz. Proszę o opinie i uwagi
  • Poziom 15  
    Policz sobie najpierw o jakich objęto¶ciach zbiornika mówisz. Technicznie do wykonania ale ekonomicznie gra nie warta ¶wieczki
  • Użytkownik usun±ł konto  
  • Poziom 34  
    pwj napisał:
    pomysł , który chodzi mi pogłowie już od jakiego¶ czasu.
    Dotyczy on gromadzenia ciepła latem i wykorzystania go zim±

Taak, rozwi±zanie praktyczne i wykorzystywane przez naturę. W lecie morza i oceany się nagrzewaj± a w zimie oddaj± ciepło zmagazynowane i w okolicach jest łagodniejszy klimat. Zafunduj sobie taki zbiornik, a efekty będ± widoczne. Przy mniejszych zbiornikach nieekonomiczne.
  • Poziom 21  
    A czy przypadkiem temp. wody w zbiorniku nie zrówna się z temp. otoczenia po tych kilkudziesięciu dniach? Pompa też kilkaset zł pożre przez 5miesięcy, no chyba że też będzie słońcem napędzana.
  • Poziom 22  
    pwj napisał:
    Chcę pddać pod dyskusję pomysł , który chodzi mi pogłowie już od jakiego¶ czasu. Dotyczy on gromadzenia ciepła latem i wykorzystania go zim±.

Idea ze wszech miar dobra - sam korzystam z takiego rozwi±zania i ¶wietnie się sprawdza (moje rachunki za ogrzewanie niezbyt małego domu to okolice 1200zł/sezon), ale Twoje plany nie do końca, na co zwrócili już uwagę moi poprzednicy. Po pierwsze zbiornik musi być duży, czyli np. o pojemno¶ci kilkuset m3, po drugie nie można w nim przechowywać medium o zbyt wysokiej temperaturze, bo będzie to nieefektywne i ciepło mimo izolacji po prostu ucieknie. Moim zbiornikiem na ciepło jest po prostu ziemia (im bardziej wilgotna tym lepiej), któr± latem słońce i wody opadowe ogrzewaj± do mniej więcej 18*, a w sezonie grzewczym wykorzystuję t± energię wychładzaj±c mniej więcej 400m3 gruntu od 18*do 0*. Ten grunt nie do¶ć, że nie traci ciepła na zewn±trz (jakby było przy Twoim pomy¶le), to jeszcze zyskuje go z s±siednich warstw i podczas opadów, więc odpada mi problem grubej izolacji, która by była tylko szkodliwa. Żeby z takiego akumulatora korzystać potrzebujesz po prostu gruntowej pompy ciepła i niskotemperaturowego ogrzewania, inaczej nie uda Ci się takiego akumulatora w sensowny sposób zrobić.
  • Specjalista - odnawialne Ľródła energii
    Generalnie pomysł stary i sprawdzony, ale w warunkach domowych nierealny.
    Kiedy¶ w TV ogl±dałem program o czym¶ podobnym. Gdzie¶ na ¶wiecie, już nie pamiętam gdzie, wybudowano fabrykę na jakich¶ skałach. Klimat tam był taki, że latem słońce i upały, zim± zimno. Pod cał± fabryk± zalali w beton ile¶ kilometrów rur. Latem zamontowane solary nagrzewały powoli skałę i fundamenty. Chyba po drugim lecie w obiekcie mogli wył±czyć jeden z kilku dużych pieców CO. Bodajże po 3-4 latach wył±czyli drugi piec CO i zaoszczędzili kupę ton węgla w skali kilku lat.
  • Poziom 11  
    Dzięki wszystkim za odzew niezbyt to mobilizuj±ce ale cóż ekonomia jest nieubłagana, zbiornik chciałem wykonać albo zblachy ocynkowanej ok 40 zł za m2 albo na zamówienie z materiału z jakiego produkuj± pontony albo baseny. Koszt tej instalacji obliczyłem na 5-6 tys, z tym że jeden solar już mam zawory trójdrożne też zostaje koszt zbiornika izolacji nagrzewnic i sterowania, przy oszczędno¶ci 50% na ogrzaniu budynku zwróciło by się po ok4 latach ale jak piszecie zbiornik musiałby być bardzo duży ja liczyłem że starcy 15-18 m3
  • Poziom 15  
    Zapomnij, to nie ta skala wielko¶ci. Kiedy¶ czytałem o jakim¶ instytucie na ¶cianie wschodniej, który prowadził prace nad aku ziemnym. Grzał ziemię sondami zasilanymi kolektorami, a potem odbierał to pomp± ciepła zim±. Aku był tak chyba ze 100 x większy . Rezultat był taki, że owszem, opłacało się to ale wskaĽnik rentowno¶ci wychodził jaki¶ mierny, a do tego duży stopień skomplikowania konstrukcji
  • Poziom 22  
    pablo_belchatow napisał:
    Grzał ziemię sondami zasilanymi kolektorami, a potem odbierał to pomp± ciepła zim±.

Zadowalaj±ce rezultaty można osi±gn±ć sam± pomp±, a słońce i woda opadowa same wystarczaj±co naładuj± nasz ziemny akumulator. Jak się dobrze pomy¶li to za wspomniane 5-6 tys. sporo się zrobi.