Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Program do zdalnego odczytu liczników (wodomierze)

09 Sty 2014 21:01 7923 10
 • Poziom 2  
  Witam wszystkich.

  Należę do koła naukowego zajmującego się tematyką Zarządzania Nieruchomościami. Postanowiliśmy wprowadzić trochę techniki w naszą działalność i razem z grupą w ramach jednego z projektów chcemy stworzyć system zdalnego odczytu wodomierzy. W skrócie polega on na tym, że na wodomierze są montowane specjalne nakładki i drogą radiową lub kablem przesyłane są odczyty do "centrali", później do komputera odczytywane specjalnym oprogramowaniem.

  To są tego typu nakładki: (administrator24.inf[...]9eac4c883cb53f31c1069dc1a8.jpg) , tego typu "centrale" czyli nadajniko-odbiorniki: (bmeters.pl/galeria/zdalny/radio_hydrolinkrfm-rx_01_big.jpg) . A tu jest mniej więcej obrazowy schemat działania: (administrator24.inf[...]2305/__b_schemat-bmeters_1.jpg) .

  Chodzi nam o stworzenie systemu od podstaw, więc nie wchodzi w grę kupno gotowych komponentów systemu wraz z oprogramowaniem, bo to by się mijało z celem:) Chcemy stworzyć oprogramowanie, z dostępnych w sklepach modułów stworzyć nadajniko-odbiornik, a nakładki na wodomierze kupić już gotowe. Nakładki na wodomierze (i tym samym cały system) działają w znormatyzowanym, takim samym dla wszystich systemie M-BUS: (pl.wikipedia.org/wiki/M-Bus).

  Udało nam się znaleźć w sieci następujące komponenty: (amber-wireless.de/409-1-AMB8426-M.html) , zestaw uruchomierniowy: (amber-wireless.de/267-1-AMB8x26-M-EV.html) oraz nieważne jakiego producenta, przykładową nakładkę: (growo.pl/oferta/wod[...]dczytu-wskazan-wodomierzy.html) .

  I teraz moje pytanie: czy wskazane komponenty wystarczyłyby do stworzenia takiego systemu (do odczytu radiowego, olać na razie kable)? Czy trudną sprawą będzie zaprogramowanie wskazanego mikrokontrolera oraz stworzenie oprogramowania do odczytu wodomierzy (wskazań nakładek)? Nie wiem za bardzo do kogo się zwrócić. Sorry za możliwe nieścisłości, bo w programowaniu nie siedzimy w ogóle. W razie czego odpowiem na pytania.

  Dzięki z góry za pomoc
 • PCBway
 • Poziom 30  
  Podstawowy problem w tego typu systemach to zasilanie układu zamontowanego przy liczniku. Musi być on bardzo energooszczędny. Przykładowo - jak osiągniesz ~30uA przy rozgłaszaniu się co 1 sek. to mała bateria CR2032 wystarczy na około rok pracy. To stosunkowo niewiele jak na układ odczytu licznika.
 • Poziom 2  
  Jeżeli chodzi o układ zamontowany przy liczniku to będę korzystał z gotowych modułów, których bateria zapewnia (wg.producenta) około 10 lat pracy (pewnie zależy to od częstotliwości odczytu - przy standardowych odczytach, np: do 2-4 razy w roku na te 10 lat może wystarczyć). Prócz tego jest nadajniko-odbiornik, który będzie zasilany z komputera (laptopa). I czy łatwo byłoby stworzyć takie oprogramowanie (do odbioru sygnałów z modułów na licznikach i ich archiwizację)? Bo nie wiemy czy to się opłaca robić (chodzi głównie o koszty), a chcemy zrobić cos swojego.
 • PCBway
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 30  
  Czy ten projekt ma charakter komercyjny czy naukowo-edukacyjny ?
  Z tego co napisałeś nie bardzo wynika co w końcu chcecie zrobić. Czy celem jest napisanie aplikacji czy zrobienie sprzętu ?
 • Poziom 2  
  Projekt ma mieć charakter naukowo-edukacyjny. Celem jest zrobieniem sprzętu i stworzenie oprogramowania. Nakładki kupujemy gotowe, nadajniko-odbiornik tworzymy z gotowych "komponentów", oprogramowanie tworzymy od podstaw.

  Nakładki produkowane przez wiele firm, wszystkie pracują w systemie M-bus, dokumentacja techniczna jest udostępniana jak się kupi nakładkę, przykład nakładki: (centrumwodomierzy.pl/images/products/originals/2571.jpg)

  Nadajniko-odbiornik tworzymy z gotowych "komponentów", udało nam się znaleźć w sieci coś takiego: czip: (amber-wireless.de/409-1-AMB8426-M.html) ; zestaw uruchomieniowy: (amber-wireless.de/267-1-AMB8x26-M-EV.html) I tu pierwsze pytanie: czy te części wystarczą do stworzenia nadajniko-odbiornika? Jeśli tak to chcemy stworzyć oprogramowanie do tego nadajniko-odbiornika, który będzie wysyłał zapytania do nakładek na wodomierze i otrzymywał odpowiedzi, czyli stan licznika.

  Poniżej schemat działania systemu do zdalnego odczytu wodomierzy (bmeters.pl/galeria/zdalny/radio_hydrolink_main.jpg) - opis ryciny: w kółeczkach w domku wodomierze z białymi nakładkami; po lewej nadajniko-odbiornik.

  Programować nie potrafimy, ale mamy określony budżet na ten projekt i możemy to komuś zlecić.
  dzięki za odpowiedzi
 • Poziom 30  
  - projekt ma charakter naukowo-edukacyjny
  - celem jest zrobienie sprzętu i stworzenie oprogramowania
  - sprzęt kupujecie jednak gotowy
  - programować nie potraficie więc chcecie zlecić jego napisane
  Delikatnie mówiąc założenia projektu są sprzeczne ze sobą.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 2  
  Cytat:
  Swoją drogą skoro chcecie stworzyć coś, co już w ofercie ma jakiś sprzedawca to jeśli dobrze rozumiem chcecie skopiować (podrobić?) jego urządzenie?

  Chcemy stworzyć alternatywę do istniejących i oferowanych przez firmy rozwiązań.

  Cytat:
  - projekt ma charakter naukowo-edukacyjny
  - celem jest zrobienie sprzętu i stworzenie oprogramowania
  - sprzęt kupujecie jednak gotowy
  - programować nie potraficie więc chcecie zlecić jego napisane
  Delikatnie mówiąc założenia projektu są sprzeczne ze sobą.

  Nie mamy takiego zaplecza i finansowego i technicznego, żeby każdy element zaprojektować i wykonać od podstaw samemu. Może rzeczywiście to tak zabrzmiało, ale jak w wielu przypadkach (przy tworzeniu produktu) chcemy stworzyć produkt z gotowych na rynku komponentów - tak też się robi, nie mamy linii produkcyjnej.

  Cytat:
  Powinniście zdawać sobie sprawę z tego, że aby nawiązać komunikację, z którąkolwiek z takich nakładek radiowych musielibyście znać wszystkie ustawienia modułu M-Bus.

  znamy te ustawienia

  Cytat:
  Ten moduł, który wskazujesz mógłby się nadać, ale jeśli się nie mylę to nie można go dowolnie programować z evalboarda. Raczej będziesz mógł tylko poustawiać adresy itp. itd, no ale do odbierania paczek spokojnie wystarczy.

  Jeśli tak, to mniej więcej na dobrej drodze jesteśmy i będziemy brać się do roboty.
  dzięki za pomoc
 • Poziom 30  
  Właśnie kończę prace nad pewnym produktem, który może tak jak to napisałeś stanowić "alternatywę do istniejących [...] rozwiązań". Urządzenie nazywa się i-Node. Jest stosunkowo tanie, ma wielkość kapsla od piwa, ma wbudowany moduł radiowy, licznik impulsów, pamięć do sukcesywnego gromadzenia wyników pomiarów i jest ultra low power. Zasilane jest przez baterię CR2032. Miedzy innymi może służyć do współpracy z licznikami energii elektrycznej (zlicza mignięcia diody LED znajdującej się w liczniku).
  Do zastosowanie jakim się interesujesz zapewne też będzie się nadawało. Trzeba jedynie zamiast fototranzystora wlutować mały kontaktron (chyba zmieści się do obudowy). Jeśli i-Node przyczepisz do licznika wody przystosowanego do współpracy z czujnikiem kontaktronowym to będziesz mógł odczytać zarówno całkowite zużycie jak i np. jego dobowy profil. Do komunikacji nie jest wymagany żaden specjalny odbiornik. W zasadzie wystarczy standardowy tablet/telefon/PC.
 • Poziom 1  
  dmckhm
  Witam. Obecnie pracuje nad podobnym projektem i chciałem zapytać skąd uzyskaliście informację co znajduje się w ramkach i jak te ramki rozszyfrować?
  Poniżej przykład:
  12031998 | 17 | 0C1382401300 | 0C13 00134082 | 2014.10.10 11:13:09 | 3C44B4099819031202077A178006103C58219384B40F112EFA24008F2600EC2700832900CE2A00522C00062E007230004D3200D53300B421004A230000

  To jest "chyba" AES 128 bit.

  Ktokolwiek wie jak się odczytać takie ramki?

  Pozdrawiam