Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

grzejniki zasilane z powrotu podłogówki

BudzewoHB 25 Sty 2014 21:05 4377 5
  • #1 25 Sty 2014 21:05
    BudzewoHB
    Poziom 19  

Witam mam problem ze swoim układem CO. Piec na paliwo stałe, w układzie otwartym. Przy piecu pompa z obejściem. Piec w kotłowni. Rozdzielacz 8m od pieca w centralnym miejscu w domu.

Mam dokładnie taki rozdzielacz:
    grzejniki zasilane z powrotu podłogówki

Sama podłogówka działa w całym domu. Teraz zacząłem podłączać grzejniki i zaczął się problem. Grzejniki z typu v22, tj. podłączenie dolne. Od strony wew. wejście, od zew. wyjście. W grzejnikach zamontowany odpowietrznik i wkładka termostatu.
    Wg powyższego schematu grzejniki powinny być zasilane gorącą wodą z wejścia (tj. od strony pieca) natomiast z dziwnych przyczyn woda do grzejników płynie już po wymieszaniu się z wodą z podłogówki (tj. po lewej górnej stronie rozdzielacza) powodując to, że grzejniki mają za niską temperaturę.
    Pytanie brzmi co należy zrobić żeby działało poprawnie? wstawić zawór jednokierunkowy? tylko czy przez to w ogóle grzejniki nie będą miały podawanej wody. Ew. co jest powodem takiego błędnego obiegu, czy powodem jest to, że w układzie działają dwie pompy?
    Próbowałem zamienić podłączenie rur do grzejnika (wejście z wyjściem) i bez żadnych efektów.

z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

0 5
  • #2 25 Sty 2014 21:36
    piracik
    Specjalista - systemy grzewcze

Przed rozdzielaczem na kotle powinna być jeszcze jedna pompa CO, która podaje na ten rozdzielacz. Masz taką pompę?

0
  • Pomocny post
    #3 26 Sty 2014 01:47
    W0jtek92
    Poziom 35  

Witam. A jak zakręcisz zawór RTL zasilający obieg podłogówki to czy grzejniki robią się cieplejsze i czy grzeją odpowiednio? Czy w instalacji znajduje się zasobnik CWU? Masz do niego dodatkową pompę?
    Pozdrawiam.

0
  • #4 26 Sty 2014 08:27
    BudzewoHB
    Poziom 19  

przed rozdzielaczem, bezpośrednio na kotle, jest pompa z obejściem. regulacja zaworu RTL nic nie daje. Po całkowitym zamknięciu wszystkich zaworów od podłogówki, w dalszym ciągu woda kierowana jest już po wymieszaniu przez pompę w rozdzielaczu.
    W instalacji jest CWU, w chwili obecnej zamknięty, bez pompy bo znajduje się bezpośrednio nad piecem.

0
  • Pomocny post
    #5 26 Sty 2014 11:11
    piracik
    Specjalista - systemy grzewcze

Wydaje mi się, że pompa na kotle zbyt mało wody podaje na rozdzielacz.
    Zwiększ obroty na 3 bieg. Pompkę na rozdzielaczu możesz zmniejszyć do testów nawet na 1.
    Jeżeli pompka na kotle podaje wodę jednocześnie na CO i zasobnik to zdław jeden zawór na zasobniku tak aby przepływ był minimalny.
    Stuknij lekko młotkiem gumowym w zawór różnicowy na kotle. Czasami kula potrafi się zawiesić i pompka mieli na krótkim obiegu.

0
  • #6 27 Sty 2014 19:20
    BudzewoHB
    Poziom 19  

Już naprawione :D
    już wcześniej próbowałem ustawiać różne biegi na pompach ale to nie przynosiło efektu, dopiero po tym jak stuknąłem młotkiem w zawór różnicowy zaczeło działać :D po prostu woda na obejściu krążyła napędzana pompą.
    teraz już jest oki.
    3bieg na pompie na obejściu i 2bieg na pompie przy rozdzielaczu. Grzejnik nagrzał się do temp 38 stopni gdzie na piecu jest 50. Także temat można zamknąć.

Dziękuję za pomoc i pozdrawiam :D

1
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo