Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie zasiania do 3 pomp obiegowych

badboy82 04 Lut 2014 08:55 1518 8
  • #1 04 Lut 2014 08:55
    badboy82
    Poziom 6  

Witam. Mam kocioł na paliwo stałe z podajnikiem 25KW, w instalacji C.O. mam obecnie 4 pompy: C.O. na zasilaniu (działa w oparciu o termostat pokojowy), CWU, podłogówka (załączanie sterowania regulatorem przylgowym) i jedną na powrocie do pieca. Ta ostatnia jest po to, żeby wymusić obieg cieplejszej (zmieszanej) wody na powrocie do kotła, gdyż bez niej zawór cztero-drogowy nie spełniał swojej funkcji i kocioł zbyt mocno się wychładzał. Ale mniejsza o to, moje pytanie jest takie, czy można połączyć zasilanie pompy na powrocie tak żeby, żeby załączała się niezależnie z pompą C.O. lub pompą podłogówki?
    Wiem, że strasznie to zagmatwane ale coś muszę z tym fantem zrobić, bo do tej pory miałem wszystkie pompy spięte razem i sterowane termostatem pokojowym, ale w takim układzie podłogówka praktycznie nie działała, gdyż piec załącza pompy cyklicznie co 3 minuty na ok. 30 sekund, więc nie ma opcji żeby w tak krótkim czasie dało się pchnąć wodę przez podłogówkę.
    Proszę o pomoc
    Z góry dziękuję
    Pozdrawiam Piotr

0 8
  • #2 04 Lut 2014 10:12
    Anrod
    Poziom 12  

jak dobrze zrozumiałem to pompa na powrocie ma włączać się gdy jedna z pomp (C.O. lub od podłogówki) pracuje - wtedy wystarczą dwa przekaźniki, napięcie z pomp na cewki poszczególnych przekaźników, a zasilanie pompy na powrocie realizowane przez równolegle połączone styki przekaźników.

0
  • #3 04 Lut 2014 12:26
    badboy82
    Poziom 6  

Tak dobrze zrozumiałeś kolego, tylko o jakich przekaźnikach mówisz, prosiłbym tak łopatologicznie, gdyż nie jestem elektrykiem :) chodzi o te cewki które są w pompie? Tutaj masz link do drugiego mojego postu, tam są zdjęcia pompy i termostatu, jakby co to napisz, które kable gdzie wpiąć oraz jakbyś mógł mi pomóc z podłączeniem tego termostatu to było by fajnie, bo z tego schematu na zdjęciu niewiele rozumiem: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=13257861#13257861
    Pozdrawiam

0
  • #4 04 Lut 2014 20:35
    1500759
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 04 Lut 2014 21:20
    badboy82
    Poziom 6  

Hmm... cóż, kolego Shelton, cały czas mnie zaskakujesz.
    Ładny schemat, tyle, że niewiele z niego rozumiem, mógłbyś mi objaśnić "co z czy się je" i co oznaczają te symbole A1,K1, M1, itp. bo próbowałem coś na ten temat wyszukać w google.pl ale nie udało mi się nic znaleźć, może źle szukam, czy coś.
    Pozdrawiam

0
  • #6 04 Lut 2014 21:41
    Anrod
    Poziom 12  

właśnie miałem uruchomić Eplan-a ale szelton mnie uprzedził :)

badboy82: K1, K2 - styki przekaźników; A1,A2 - zaciski cewek przekaźników; M1, M2, M3 silniki Twoich pomp;

0
  • #7 05 Lut 2014 08:37
    badboy82
    Poziom 6  

Okey. A czy te przekaźniki i cewki są zainstalowane w pompach (jeśli tak to gdzie), czy trzeba dodatkowo je zamontować (jeśli tak to jakie) i gdzie to można dostać?
    Sorry Panowie, że tak drążę temat ale nie jestem z branży elektronicznej, dlatego zadaję takie, może, dziwne pytania ;)

0
  • #8 05 Lut 2014 08:56
    gervee
    Specjalista Automatyk

Przekaźniki mogą być np http://www.relpol.pl/pl/Oferta/Produkty/Przekazniki/przekazniki-instalacyjne/Przekaznik-MT-PI lub coś z http://www.relpol.pl/pl/Oferta/Produkty/Przek...ki/przekazniki-elektromagnetyczne-przemyslowe + odpowiednia podstawka.

Dostać je można w sklepach z artykułami elektronicznymi (niekiedy), w hurtowniach elektrycznych. W sumie potrzebujesz przekaźniki z cewkami na 230 V AC, dwiema parami styków i obciążalnością styków odpowiednią dla Twoich pomp (nie wiem ile prądu ona bierze).

0