Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projekt budowy układu czujnika ruchu sterującego oświetleniem

16 Lut 2014 20:14 1500 6
 • Poziom 7  
  Witam.
  Chcę stworzyć układ i zamontować go w pokoju żeby zamiast włącznika był czujnik ruchu. Coś jak inteligentne oświetlenie. Chce żeby to wyglądało tak: wchodzę do pokoju czujnik reaguje i zapala żarówkę bądź oświetlenie LEDowe, wychodzę z pokoju czujnik znowu reaguje i wyłącza oświetlenie. Wiem, że czujniki są ustawiane czasowo, ale ja chce żeby światło się zapalało jak wchodzę i wyłączało jak wychodzę a nie po np. 2 minutach od mojego wejścia. Czy do tego jest potrzebny jakiś układ, który by tym sterował? Czy jak to ma wyglądać?
  Z góry dziękuję za odpowiedź :)
 • OptexOptex
 • Poziom 38  
  Wbrew pozorom bardzo trudny temat. Są dwie możliwości:
  1. Czujnik wykrywający Twoją obecność w pokoju - przeważnie działają na podstawie detekcji ruchu - wszystko sypie się kiedy przestaniesz się ruszać - np. siedzisz przy komputerze, w fotelu, leżysz na łóżku. Oczywiście można zaprojektować układ wykrywający obecność ciepłego obiektu o określonej wielkości - działa dopóki promienie słoneczne wpadające przez okno nie nagrzeją jakiegoś przedmiotu o wielkości człowieka ;)
  2. Czujnik wykrywający wejście do pokoju - jakiś rodzaj "zapory" np. na podczerwień - sypie się, jeśli staniesz w progu, ale nie wejdziesz do pokoju, tylko zawrócisz. Jeszcze gorzej, gdy do pokoju wejdzie druga osoba - będzie to potraktowane jako Twoje wyjście. Rozwiązaniem są dwie zapory - przecięcie pierwszej a potem drugiej oznacza wejście, przecięcie drugiej a potem pierwszej wyjście. Do tego układ zliczający ilość osób w pokoju. Tylko do tego potrzebujesz kawałka korytarza - zapory muszą być od siebie w odpowiedniej odległości.
 • OptexOptex
 • Poziom 7  
  A jak miałby wyglądać taki układ, cały kompletny? Jest możliwość zrobienia tego w łatwy sposób czy trzeba programować jakiś sterownik? Rozumuję Twój pomysł, tylko jak to wykonać? Bo dla mnie wydaję się to trudne.
 • Poziom 38  
  Która wersja? Wykrywanie obecności, czy wykrywanie przejścia na dwóch zaporach?
 • Poziom 7  
  Wykrywanie przejścia na dwóch zaporach. Bo odpada pomysł wykrywania obecności, układ musi działać nawe jeśli ktoś tak jak mówiłeś siedzi czy leży :)
 • Poziom 7  
  A możesz coś więcej powiedzieć o tych układach, zasilaniu i sterowaniu? Co użyć, jakie elementy i jak to wszystko miałoby wyglądać bo jestem zielony... Jaki program, na jakiej zasadzie miałoby to działać? Ten układ zliczający ilość osób w pokoju, tor optyczny. Mógłbyś mi to jasno wytłumaczyć? :)