Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Zasilacze UPS
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja 2 kWp Poznań na Danfossie z monitoringiem - OPIS, FOTO, UZYSKI

19 Mar 2014 19:49 2838 9
  • Poziom 24  
    Witam

Odpaliliśmy instalację 8 modułów 250 Wp - Centrosolar Vision Black.
    Konstrukcja na śrubach dwugwintowych i profile Schletter do tego klemy regulowane Schletter Rapid2+. Sercem układu jest rebrandowany Danfoss - PowerStocc PS6000. Moduły wpięte pod jeden MPPT w jednym stringu - pozostaje opcja rozbudowy. Do falownika monitoring - bardzo fajna opcja, dostępne dane na stronie ale dodatkowo aplikacja na android/iphone i monitorowanie mocy na żywo - dodatkowo napięcia, prądy, częstotliwość sieci itp itd - rewelacja.

Orientacja instalacji jest 75 stopni na wschód, ale na szczęście dach dosyć płaski chyba 10 stopni, może nawet nie.

Dane mocy i uzysku na tej stronie:

TUTAJ LINK DO monitoringu

Wszystkie elementy dostępne w naszej ofercie.

Foto:

Instalacja 2 kWp Poznań na Danfossie z monitoringiem - OPIS, FOTO, UZYSKI Instalacja 2 kWp Poznań na Danfossie z monitoringiem - OPIS, FOTO, UZYSKI Instalacja 2 kWp Poznań na Danfossie z monitoringiem - OPIS, FOTO, UZYSKI Instalacja 2 kWp Poznań na Danfossie z monitoringiem - OPIS, FOTO, UZYSKI

Screeny z aplikacji na telefon (1-3, oraz z przeglądarki 4):

Instalacja 2 kWp Poznań na Danfossie z monitoringiem - OPIS, FOTO, UZYSKI Instalacja 2 kWp Poznań na Danfossie z monitoringiem - OPIS, FOTO, UZYSKI Instalacja 2 kWp Poznań na Danfossie z monitoringiem - OPIS, FOTO, UZYSKI Instalacja 2 kWp Poznań na Danfossie z monitoringiem - OPIS, FOTO, UZYSKI
  • Zasilacze UPS
  • Poziom 10  
    Jaki jest orientacyjny koszt takiej imprezy?

Od jakiegoś czasu przymierzam się do 1-2 kWp w Dąbrówce. Początkowo chciałem montować sam ale już wiem, że w moich warunkach temat nie przejdzie (deweloperka w szeregu, na dodatek ze wspólnotą) - po doświadczeniach z kolektorami wiem, że ten układ wymaga sporo papieru, im bardziej oficjalnego, tym lepiej...

Były jakieś problemy z przyłączeniem do Enei?
  • Poziom 24  
    Problemów brak, kwestia tego dachu ze wspólnoty - bo nie wiem czy potrzebujesz głosowania współnoty, czy dach jest własnością w PIONIE - Ty + jeden sąsiad np. Z doświadczenia wiem że pchnięcie czegoś przez wspólnotę graniczy z cudem - sam mieszkam w szeregowcu na Plewiskach ;-)
  • Zasilacze UPS
  • Poziom 24  
    Według PVGIS różnica między dachem 20 na południe prosto, a tym ułożeniem tutaj 10 stopni -75 na wschód to uzysk 89-90%. Jest strata ale prostota instalacji i dzięki temu obniżenie kosztów myślę rekompensuje. Dodatkowo wcześnie rano jest lepszy uzysk i najbardziej to tracimy późnym popołudniem kiedy słońce idzie bardzo mocno z zakosa.
  • Poziom 14  
    Wpadł mi taki pomysł tylko nie wiem czy tak mogę zrobić.
    Mam 40 paneli 190W podłączone będą w 4 stringi, 20 paneli na połaci dachu w kierunku dokładnie południowym i kącie 42*, a że będę miał nadmiar mocy to chcę wydłużyć produkcję prądu poprzez postawienie pozostałych paneli na budynku gospodarczym w kierunku zachodnim i powiedzmy o tym samym kącie. Myślę że pomysł nie jest głupi tylko w moim przypadku mam inwerter z pojedynczym mppt, co prawda do wszystkich stringów będą wpięte diody, ale czy tak może być?
  • Poziom 32  
    CzystyZYSK napisał:
    Według PVGIS różnica między dachem 20 na południe prosto, a tym ułożeniem tutaj 10 stopni -75 na wschód to uzysk 89-90%.

Wydaje się rzeczywiście że strata ok 10% od maximum to nie tragedia. te 10; 20 to kąty nachylenia w stosunku do ziemi ?
  • Poziom 24  
    Tak to kąty do poziomu. Generalnie jest tak, że im mniejszy kąt nachylenia paneli do poziomu - płaski dach, tym mniej przeszkadza odchylenie od osi południa - wiadomo. Jak ustawimy panele na sztorc na wschód to po paru godzinach już same dają sobie cień i nie mamy po południu produkcji. Natomiast jeżeli leżą płasko stracimy trochę rano, ale mamy wciągu dnia cały czas produkcję.
  • Poziom 22  
    placekjw napisał:
    chcę wydłużyć produkcję prądu poprzez postawienie pozostałych paneli na budynku gospodarczym w kierunku zachodnim i powiedzmy o tym samym kącie. Myślę że pomysł nie jest głupi tylko w moim przypadku mam inwerter z pojedynczym mppt, co prawda do wszystkich stringów będą wpięte diody, ale czy tak może być?

Jeśli stringi będą tej samej długości i nie zacienione, to może tak być. Zerknij sobie do Froniusa:
    http://www.fronius.com/cps/rde/xbcr/SID-33F6E...for_complex_PV_systems_EN_288815_snapshot.pdf
  • Poziom 14  
    rwxw napisał:
    placekjw napisał:
    chcę wydłużyć produkcję prądu poprzez postawienie pozostałych paneli na budynku gospodarczym w kierunku zachodnim i powiedzmy o tym samym kącie. Myślę że pomysł nie jest głupi tylko w moim przypadku mam inwerter z pojedynczym mppt, co prawda do wszystkich stringów będą wpięte diody, ale czy tak może być?

Jeśli stringi będą tej samej długości i nie zacienione, to może tak być. Zerknij sobie do Froniusa:
    http://www.fronius.com/cps/rde/xbcr/SID-33F6E...for_complex_PV_systems_EN_288815_snapshot.pdf

Dzięki za link, czyli w moim przypadku mogę tak zrobić będę miał 4 równe stringi i na żaden nie będzie padał cień. Muszę jeszcze przeliczyć ile średnio zyskam w ten sposób na produkcji popołudniowej. W ogólnym rozrachunku to pewnie jakieś 20% stracę, ale jak już wcześniej pisałem mam nadmiar mocy. Chyba że wejdzie poprawka ustawy o bilansowaniu to wtedy nie ma sensu tak kombinować.