Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komputer się nie włącza, zatrzymuje się w specyficznym miejscu

Aquammer 24 Mar 2014 17:51 1914 16
  • #1 24 Mar 2014 17:51
    Aquammer
    Poziom 6  

Cześć :)
    Opis komputera:
    01-Gigabyte GA-P31-DS3L, bios nieznany
    02-Procesor 1,8Ghz, marka neiznana
    03-RAM 2x 1G, częstotliwość nieznana
    04-Typ karty graficznej - Gigabyte, Geforce 8500 GT
    05-Marka i moc zasilacza. Gembird, output power 400W
    06-Napięcia zasilacza nieznane
    07-Temperatury podzespołów nieznane
    08-System - Win8, 32 bit
    10-Nazwa zainstalowanego programu antywirusowego. Brak

Nie jestem jakimś specem, ale myślę, że powyższe informacje wystarczą. Od pewnego czasu komputer, gdy np podpinano drukarkę, mocniej się tupnęło - resetował się. Zmieniłem w końcu zasilacz, usterka naprawiona. Lecz od pewnego czasu znowu się zaczęła pojawiać. Dlatego chciałem wypróbować kolejny zasilacz - 500W, gdyż chciałem też formata zrobić, a się nie dało, bo komputer cały czas się resetował, dosłownie co kilka sekund. Gdy podpiąłem nowy zasilacz (500w) stało się coś dziwnego. Gdy włączałem komputer zwariował. Tym razem ekran cały czas pozostawał czarny. Nic się nie wyświetlało. Zaczęły się pojawiać niepokojące dźwięki. Chyba z Hardware. Przypominało to jakby zwarcie. Nie wiem, dziwne to było. Po kilku godzinach spróbowałem znowu (ze starym zasilaczem - 400W) Reakcja komputera na przycisk włączenia? Żadna. Wiatraczek od procka tylko czasem MINIMALNIE drgał. Tylko. Podłączam z powrotem zasilacz 500W. komputer się włącza. Wow. Ale aż do chwili obecnej ciągle zatrzymuje się jeszcze przed bootowaniem. W takim menu, gdzie można przejść do biosa, lub wybrać pierwsze urządzenie butowania (F12). Lecz żadne przyciski nie działają. Nic się nie dzieje. Komputer jakby się zawieszał zawsze w tym samym miejscu. Po kilku dniach podpiąłem znowu zasilacz 400W. Zadziałało! Komputer włączył się, chociaż wcześniej przy włączaniu wiatraczek od procesora tylko lekko drgał. Ale nie ważne. Komputer nie może przejść z menu, gdzie można przejść do biosa - dalej. Czyli utyka w jednym miejscu i nie chce bootwać niczego. Słyszałem już, że mogłem spalić płytę główną, ale chce się dowiedzieć co Wy o tym myślicie. Mam nadzieję, że dość szczegółowo to opisałem. Jeśli nie, proszę dopytajcie mnie. Liczę na treściwą odpowiedź, ale tak żebym zrozumiał, bo jak mówiłem, nie jestem w temacie.
    Pozdrawiam :)

0 16
  • #2 24 Mar 2014 17:52
    rtj71
    Spec od komputerów

Ten 400W zasilacz to złom, jaki model 500W zasilacza podłączałeś?

0
  • #3 24 Mar 2014 17:56
    Aquammer
    Poziom 6  

Antec VP 500PC, o to chodzi? Jakiś Continous power, mogę dodać jeszcze

0
  • #4 24 Mar 2014 18:06
    rtj71
    Spec od komputerów

Czy komputer piszczy? bez pamięci RAM uruchamia się sama płyta?

0
  • #5 24 Mar 2014 18:51
    Aquammer
    Poziom 6  

mam go teraz trochę rozkopanego i gdy powyjmowałem wszystko nawet nie ruszył. Nie piszczał mi jeszcze nigdy. Zaraz podłączę wszystko i dam znać

Dodano po 15 [minuty]:

Eh, nie mogę go teraz nawet włączyć. Znowu zasilacz 400W "odpoczywa", a jeśli chodzi o ten drugi zasilacz to on jest obecnie w drugim komputerze, dodatkowo nie w moim. Mam to rozkręcać?

0
  • #6 24 Mar 2014 20:06
    rtj71
    Spec od komputerów

Aquammer napisał:
    Eh, nie mogę go teraz nawet włączyć. Znowu zasilacz 400W "odpoczywa", a jeśli chodzi o ten drugi zasilacz to on jest obecnie w drugim komputerze, dodatkowo nie w moim. Mam to rozkręcać?

Używaj jedynie tego aerocoola. Masz podłączony pc speaker do komputera?

Komputer powinien wydawać z siebie jakieś dźwięki jeśli nie działa, różne długości i częstotliwości pisków odpowiadają różnym problemom/uszkodzeniom.

0
  • #7 24 Mar 2014 20:16
    Aquammer
    Poziom 6  

Tak :) Wydaje z siebie dźwięki, ale zawsze był to jeden krótki przy włączaniu, czyli normalnie, bez problemów. Jutro będę miał sposobność użycia tego drugiego zasilacza. Opiszę wtedy, jaka jest sytuacja, czy się coś zmieniło. Przy "Zdrowym" zasilaczu włącza się normalnie(nie wiem, jak z dźwiękami, albo go nie było, albo był ten standardowy krótki, który mówi, że jest w porządku). Tak czy siak - komputer zacina się przed bootowaniem...

0
  • #8 27 Mar 2014 12:54
    Aquammer
    Poziom 6  

Sorki, że wcześniej nic nie pisałem, ale nie mogłem. Przed chwilą dosłownie sprawdziłem komputer... Po wyjęciu 2 kości RAM - 3 krótkie sygnały w kółko i czarny ekran.
    Po wyjęciu Cd ROM'u, karty graficznej, dysku twardego - żadnych zmian ale już z RAM'em.
    Z RAM'em ciągle nic się nie wyświetla, jest czarny ekran, bez 1 krótkiego dźwięku przy włączaniu (komputer co jakiś czas się wyłącza i włącza). Jednak raz usłyszałem ten dźwięk. Komputer włączył się i znowu zatrzymał przed bootowaniem. Wtedy się nie wyłączał tylko jakby zawiesił.

0
  • #9 27 Mar 2014 13:19
    rtj71
    Spec od komputerów

Czy z jedną kością pamięci jest to samo? Czy posiadasz multimetr żeby sprawdzić napięcia tego aerocoola?

Czy w komputerze coś było 'grzebane', wcześniej działał bezproblemowo?

Może to być też problem z płytą główną albo procesorem, z mechanicznych uszkodzeń to np. piny w gnieździe procesora mogą być powyginane.

0
  • #10 31 Mar 2014 15:45
    Aquammer
    Poziom 6  

Z jedną kością, czy z dwoma - jest tak samo.
    Nie posiadam multimetra.
    Wcześniej nie działał bezproblemowo. Jak już pisałem. Od około roku (z przerwami) komputer borykał się najprawdopodobniej ze skokami napięcia. Gdy podłączano drukarkę - czasem się restartował. W komputerze nic nie było grzebane. Poza tymi wymianami zasilaczy.
    Tranzystory na płycie głównej nie są spuchnięte, a piny wydaje mi się, że nie są powyginane. Dodaję też zdjęcia w razie czego:

Pokrywa na piny była lekko ubrudzona od wewnętrznej części pastą termo-przewodzącą. Nie wiem, czy tak już było, czy przy zdejmowaniu to ubrudziłem.
    Niemniej jednak zdjęcie ukazuje "pokrywę" już po "wyczyszczeniu".

0
  • #11 31 Mar 2014 15:58
    fiend_
    Poziom 43  

Wymień ram, brak obrazu i twoje opisy wskazują na problem z kościami lub gniazdami na płycie.
    Procesor masz zabrudzony pastą termoprzewodzącą od spodu, wytrzyj to. W gnieździe zabrudzeń nie widać, no ale tam trzeba ręki zegarmistrza żeby cokolwiek wyczyścić.
    Podmień ram jak możesz, a swój sprawdź w innym komputerze. Cokolwiek z obsługą DDR2.

0
  • #12 01 Kwi 2014 18:14
    Remeknapr
    Poziom 33  

Aquammer napisał:
    Napięcia zasilacza nieznane

To zmierz je multimetrem. jeśli go nie masz to pożycz od kolegi, albo zgłoś sie do serwisu. Wróżenie z fusów jest mało skuteczne.

0
  • #13 01 Kwi 2014 21:06
    TheMisiu7
    Poziom 9  

Mam dokładnie taki sam problem lecz mam obraz ale zacina sie jak u kolegi wyżej. Pomoże ktoś??

Dodano po 2 [minuty]:

@UP Mam praktycznie taki sam procesor ( W wyglądzie) Jego marka : Intel(R) Celeron(R)

0
  • #14 01 Kwi 2014 21:38
    fiend_
    Poziom 43  

TheMisiu7 napisał:
    Mam dokładnie taki sam problem lecz mam obraz ale zacina sie jak u kolegi wyżej. Pomoże ktoś??

Dodano po 2 [minuty]:

@UP Mam praktycznie taki sam procesor ( W wyglądzie) Jego marka : Intel(R) Celeron(R)

No to spróbuj go rozwiązać jak już było napisane.
    Co do wyglądu to wszystkie Intele na 775 wyglądają tak samo, różnią się tylko napisem na IHS.

0
  • #15 04 Kwi 2014 03:05
    Aquammer
    Poziom 6  

Jeśli chodzi o kości RAM to są sprawne, sprawdzałem na drugim komputerze. Nic nie wskazuje na to, że są zepsute. Może po przełożeniu do innych gniazd na płycie zacznie działać. Stary zasilacz jest najprawdopodobniej walnięty, a raczej na pewno. Więc nie ma sensu mierzenia jego napięcia. Co do tego "nowego" to był dopiero co kupiony, na 2. komputerze wszystko fajnie śmiga, więc multimetr nie będzie potrzebny. (chyba, że chodzi o coś więcej niż sam zasilacz). Na razie musiałbym zaopatrzyć się w nowy zasilacz, a do tego już potrzebuję wydać coś, czego nie mam. Więc na razie dziękuje kolegom serdecznie za pomoc. Stoję teraz w miejscu ze względu na przeszkody finansowe. Jeszcze się odezwę. Tymczasem jeszcze raz dzięki za pomoc.

0
  • #16 04 Kwi 2014 06:28
    tomko_t
    Poziom 15  

Do autora tematu
    Problemy na złączu PCI-E, lub sama karta graficzna do sprawdzenia na innym komputerze.
    Sprawdź złącze karty czy PINY są o.k. i jeszcze raz dokładnie pozakładaj, grafika ram, lub jeżeli masz możliwość to inna karta graficzna, hdd i reszty nie musisz podłączać, to co podałem wystarczy aby wyświetliło Ci obraz.
    I powinieneś użyć jakiegoś pewnego zasilacza.
    A jeszcze warto się zapoznać: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1235473.html
    Jeszcze taki mój mały komentarz odnośnie marnych zasilaczy komputerowych można to porównać do eksploatacji samochodu :) jeżeli będziesz jeździł na najgorszej benzynie i lał olej do silnika jaki popadnie to za długo też nie pojeździsz.
    A teraz w tym przypadku niewiadomo co Ci ten marny zasilacz uszkodził na płycie głównej.

0
  Szukaj w 5mln produktów