Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Unitra Fonica WG-550 - Prośba o podanie zamiennika tranzystorów AC188/187

lechu555 07 Apr 2014 21:11 4869 15
Termopasty
    lechu555
    Level 9  
    Witam. Jak w temacie. Szybkie pytanie, co można wstawić za wymienione w temacie tranzystory ? Ewentualnie również za BC528
  • Termopasty
    D214d3k
    Level 39  
    To są tranzystory germanowe więc zamiana bez modyfikacji układu na tranzystor krzemowy nie wchodzi w grę. Tranzystory są/bywają miedzy innymi na portalu aukcyjnym.
    lechu555
    Level 9  
    Punkt pracy jestem w stanie sobie zmodyfikować w razie potrzeby.
    Co do portali aukcyjnych to nie widzi mi się wydawanie dziesiątek złotych za stare tranzystory.
  • Termopasty
  • Helpful post
    arcon38
    Level 12  
    Tranzystor BC 528 można zastąpić BC 108 lub BC 107 ma wyższe napięcie CE.
    W miejsce AC 188/187 podstawić AC 180/181 w przypadku braku takich (germanów) zastosować BC 211/313 to są krzemowe tranzystory z Ic 1A , ale wtedy mogą wystąpić zniekształcenia i należy właśnie zmienić punkt pracy.
    Napięcie BE w germanach to 0.2V , a w krzemach 0.7V.
  • Helpful post
    D214d3k
    Level 39  
    arcon38 wrote:
    W miejsce AC 188/187 podstawić AC 180/181 w przypadku braku takich (germanów) zastosować BC 211/313 to są krzemowe tranzystory z Ic 1A , ale wtedy mogą wystąpić zniekształcenia i należy właśnie zmienić punkt pracy.

Już się dodało :).
    Wzmocnienie 100-500 więc grupa 10 lub 16 dobra a nawet wskazana.
    lechu555
    Level 9  
    ...Jak zwykle, porusz temat, a padnie odpowiedzi od rzeczy multum.
    Nie muszę i nie chcę bo to przeczy zdrowemu rozsądkowi w odniesieniu do wartości jaką przedstawia sobą gramofon, domyślam się, że musi istnieć jakaś para krzemowa, która po zmodyfikowaniu będzie się nadawała. Nie jestem aż tak wtajemniczony w temacie modeli tranzystorów, stąd temat, a odpowiedzi jak użytkownika Olka powyżej to zwyczajne nabijanie postów, żeby chociaż jeszcze do rzeczy...

arcon38 wrote:

Dziękuję bardzo, pogłówkuję trochę i zobaczymy co z tego wyjdzie.
  • Helpful post
    Tomek Janiszewski
    Level 32  
    lechu555 wrote:
    domyślam się, że musi istnieć jakaś para krzemowa, która po zmodyfikowaniu będzie się nadawała.

Nienawidzę plastików w sprzęcie Retro, ale jeśli Tobie to nie przeszkadza to chyba najłatwiej będzie przysposobić w miejsce Acetek parę komplementarną w obudowach TO-126, jak BD135/136, BD435/436 itd. Pamiętać należy jednak o odizolowaniu blaszki wtopionej w plastik za pomocą przekładki, najlepiej mikowej od radiatora. Acetki miały wyprowadzenia odizolowane od obudowy.
    WG 550 cechuje się dość znaczną mocą wyjściową (minimum 3W, teoretycznie przy 15V zasilania oraz głośniku 4Ω mógłby osiągnąć więcej, nawet 6W mocy muzycznej), a zatem moc tracona w tranzystorach końcowych będzie spora. Przy najbardziej niekorzystnej amplitudzie sygnału sinusoidalnego (1/π napięcia zasilającego) moc tracona w każdym z tranzystorów końcowych sięgnie 1,5W. To niemal dwukrotnie więcej niż wytrzymują BC211/313 bez radiatora, a do istniejącego nie dadzą się zamocować w prosty sposób. To przemawiałoby za wskazanymi wyżej tranzystorami w obudowach TO-126, a jeżeli chce się mieć jakie takie "Retro" - to nawet za BD354/355, dla których należałoby wywiercić nowe otwory w radiatorze. Natomiast za BC528 można wstawić dowolny tranzystor krzemowy m.cz. npn w obudowie TO-18 lub plastikowej TO-92 a więc oprócz BC108 także BC238 lub BC548. Duże napięcie UCE max niezbędne nie jest, zatem "ósemki" spokojnie wystarczą.
    Przystosowanie wzmacniacza WG550 do tranzystorów krzemowych w stopniu końcowym polegać będzie na zwiększeniu napięcia polaryzacji stopnia końcowego. Oryginalnie zastosowano tam rezystor 10Ω włączony między bazy tranzystorów końcowych (R13 na schemacie https://obrazki.elektroda.pl/8881113600_1326318243.gif )
    Nie byłoby wskazane zastępowanie go większym rezystorem, lepiej w jego miejsce zastosować dwie diody krzemowe włączone w szereg, w kierunku przewodzenia a więc anodą do bazy tranzystora npn. Można dobierać diody o różnym napięciu przewodzenia, od 1N4151 poprzez diody Zenera małej mocy włączane w kierunku przewodzenia (zwłaszcza te na niższe napięcia mają zwykle napięcia przewodzenia nieco wyższe niż małosygnałowe diody impulsowe) aż po diody prostownicze w rodzaju 1N4007, tak aby uzyskać prąd spoczynkowy stopnia mocy na poziomie takim aby nie wprowadzać zniekształceń skrośnych przy małych sygnałach (kilka do kilkunastu mA.
    A jeśli chciałoby się trzymać tranzystorów germanowych - to oprócz wcześniej wymienionych wchodziłyby w grę także pary:
    AC117P/AC175P
    AC153K/AC176K
    Spotykało się nierzadko (zwłaszcza w gramofonach "Mister Hit") parę AC178/179, ona jednak okazałaby się najpewniej za słaba (tam napięcie zasilające wynosiło tylko 9V), podobnie zresztą jak GC510K÷GC512K/GC520K÷GC522K (TESLA) stosowana w OR "Fagot" (tam stosowano głośnik o wyższej impedancji)
    lechu555
    Level 9  
    Tomek Janiszewski wrote:
    lechu555 wrote:
    domyślam się, że musi istnieć jakaś para krzemowa, która po zmodyfikowaniu będzie się nadawała.

Nienawidzę plastików w sprzęcie Retro, ale jeśli Tobie to nie przeszkadza to chyba najłatwiej będzie przysposobić w miejsce Acetek parę komplementarną w obudowach TO-126, jak BD135/136, BD435/436 itd. Pamiętać należy jednak o odizolowaniu blaszki wtopionej w plastik za pomocą przekładki, najlepiej mikowej od radiatora. Acetki miały wyprowadzenia odizolowane od obudowy.
    WG 550 cechuje się dość znaczną mocą wyjściową (minimum 3W, teoretycznie przy 15V zasilania oraz głośniku 4Ω mógłby osiągnąć więcej, nawet 6W mocy muzycznej), a zatem moc tracona w tranzystorach końcowych będzie spora. Przy najbardziej niekorzystnej amplitudzie sygnału sinusoidalnego (1/π napięcia zasilającego) moc tracona w każdym z tranzystorów końcowych sięgnie 1,5W. To niemal dwukrotnie więcej niż wytrzymują BC211/313 bez radiatora, a do istniejącego nie dadzą się zamocować w prosty sposób. To przemawiałoby za wskazanymi wyżej tranzystorami w obudowach TO-126, a jeżeli chce się mieć jakie takie "Retro" - to nawet za BD354/355, dla których należałoby wywiercić nowe otwory w radiatorze. Natomiast za BC528 można wstawić dowolny tranzystor krzemowy m.cz. npn w obudowie TO-18 lub plastikowej TO-92 a więc oprócz BC108 także BC238 lub BC548. Duże napięcie UCE max niezbędne nie jest, zatem "ósemki" spokojnie wystarczą.
    Przystosowanie wzmacniacza WG550 do tranzystorów krzemowych w stopniu końcowym polegać będzie na zwiększeniu napięcia polaryzacji stopnia końcowego. Oryginalnie zastosowano tam rezystor 10Ω włączony między bazy tranzystorów końcowych (R13 na schemacie https://obrazki.elektroda.pl/8881113600_1326318243.gif )
    Nie byłoby wskazane zastępowanie go większym rezystorem, lepiej w jego miejsce zastosować dwie diody krzemowe włączone w szereg, w kierunku przewodzenia a więc anodą do bazy tranzystora npn. Można dobierać diody o różnym napięciu przewodzenia, od 1N4151 poprzez diody Zenera małej mocy włączane w kierunku przewodzenia (zwłaszcza te na niższe napięcia mają zwykle napięcia przewodzenia nieco wyższe niż małosygnałowe diody impulsowe) aż po diody prostownicze w rodzaju 1N4007, tak aby uzyskać prąd spoczynkowy stopnia mocy na poziomie takim aby nie wprowadzać zniekształceń skrośnych przy małych sygnałach (kilka do kilkunastu mA.
    A jeśli chciałoby się trzymać tranzystorów germanowych - to oprócz wcześniej wymienionych wchodziłyby w grę także pary:
    AC117P/AC175P
    AC153K/AC176K
    Spotykało się nierzadko (zwłaszcza w gramofonach "Mister Hit") parę AC178/179, ona jednak okazałaby się najpewniej za słaba (tam napięcie zasilające wynosiło tylko 9V), podobnie zresztą jak GC510K÷GC512K/GC520K÷GC522K (TESLA) stosowana w OR "Fagot" (tam stosowano głośnik o wyższej impedancji)

Będę się musiał nad tym zastanowić. Bo o ile poobliczałem wartości rezystorów polaryzujących tranzystory końcowe [zamiast R12=470ohm dałbym 430ohm, a zamiast R13=10ohm byłoby 51ohm(obliczone) przy R11 niezmienonym - jeśli gdzieś ktoś widzi błąd, albo przeciwwskazania to proszę o sprostowanie]to pozostaje kwestia tego nieszczęsnego zamontowania do radiatora - zaproponowane BC211/313 nie są do tego przystosowane.

Co do "plastiku" to nie za bardzo mi to przeszkadza, wychodzę zawsze z założenia, że stopień mocy nie ma za zadania podbarwiać dźwięku tylko zwyczajnie wzmocnić to co dał przedwzmacniacz - traci to wszystko sens w zastosowaniach lampowych, ale nie o tym... Koniec końców to nie jest jakiś gramofon wysokiej klasy, powiedziałbym, że raczej niskiej, chociaż nie żyłem w tamtych czasach

Co do pary BD135/136 to faktycznie wydaje się pasować po przepolaryzowaniu.
    Pytanie co do odizolowania blaszki od radiatora - można zrobić to pastą termoprzewodzącą ? Np. silikonową?
  • Helpful post
    Tomek Janiszewski
    Level 32  
    lechu555 wrote:
    o ile poobliczałem wartości rezystorów polaryzujących tranzystory końcowe [zamiast R12=470ohm dałbym 430ohm, a zamiast R13=10ohm byłoby 51ohm(obliczone) przy R11 niezmienonym - jeśli gdzieś ktoś widzi błąd, albo przeciwwskazania to proszę o sprostowanie]

Dwie diody krzemowe nie tylko zapewnią właściwą polaryzację tranzystorów, ale i polepszą stabilność pradu ich prądu spoczynkowego przy zmianach temperaury. Zwłaszcza gdy będą miały kontakt termiczny z radiatorem, choćby i częściowy.
    Quote:
    Co do "plastiku" to nie za bardzo mi to przeszkadza, wychodzę zawsze z założenia, że stopień mocy nie ma za zadania podbarwiać dźwięku

Plastikowe obudowy tranzystorów dźwięku nie podbarwią - bez względu na to jakiego są koloru :P Miałem na myśli wyłącznie ich walory estetyczne.
    Quote:
    Pytanie co do odizolowania blaszki od radiatora - można zrobić to pastą termoprzewodzącą ? Np. silikonową?

Pasta silikonowa nie daje izolacji elektrycznej, lecz jedynie poprawia przewodzenie ciepła z tranzystora na radiator poprzez przekładkę izolacyjną, która jest niezbędna, niezależnie od tego że pasta silikonowa jest wówczas bardzo wskazana. Pewnie Twoja pomyłka wzięła się stąd że dziś zamiast naturalnej miki często używa się przekładek z syntetycznego kauczuku silikonowego. Ale to zupełnie co innego niż pasta silikonowa.
    lechu555
    Level 9  
    Hehe, już rozumiem. Myślałem, że plastik jest substytutem słowa "krzem" w odniesieniu do barwy dźwięku...

Czyli trzeba będzie poszukać tych przekładek, przywykłem do zakupów w AVT, natomiast tam ich nie ma albo występują pod nieznaną mi nazwą.
    Poeksperymentować z różnymi diodami
    I może coś z tego będzie.
    zetdeel
    Level 39  
    Przeczytaj: "Zastosowanie komplementarnej pary tranzystorów krzemowych zamiast tranzystorów germanowych" - Radioamator i krótkofalowiec nr 9/1975, str. 208-210.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/download.php?id=498289
    lechu555
    Level 9  
    Witam, nie posiadam aktualnie punktów, żeby móc skorzystać z tego linka
    TELEWIZOREK52
    Level 28  
    lechu555 wrote:
    Czyli trzeba będzie poszukać tych przekładek
    Ile potrzebujesz tych przekładek? Do tego jeszcze tulejki izolacyjne. Tranzystorki jakieś? Oprócz wspomnianych "acetek".
    lechu555
    Level 9  
    TELEWIZOREK52 wrote:
    lechu555 wrote:
    Czyli trzeba będzie poszukać tych przekładek
    Ile potrzebujesz tych przekładek? Do tego jeszcze tulejki izolacyjne. Tranzystorki jakieś? Oprócz wspomnianych "acetek".

Dwie podkładki i dwa tranzystory. Mam blisko AVT, więc tam chyba kupię.

Dodano po 23 [sekundy]:

Tomek Janiszewski wrote:
    lechu555 wrote:
    Witam, nie posiadam aktualnie punktów, żeby móc skorzystać z tego linkua

Już masz, w tym 50 ode mnie :)

Dziękuję.
    lechu555
    Level 9  
    Ok pora kończyć temat.
    Gramofon zrobiony. Gra bardzo w porządku i wcale jak się okazuje nie jest niskiej klasy. Jak na głośnik wysokotonowy daje całkiem niezły bas. Szkoda tylko, że obudowa podczas odtwarzanie nie może być zamknięta, co dałoby go jeszcze więcej.

Para tranzystorów BD135/136 okazuje się bardzo dobrym wyborem. Zamiast rezystora 10ohm dałem dwie diody prostownicze 1N4007 zgodnie z radą kolegi Janiszewskiego. Nie wiem jakimi kryteriami należy się kierować przy doborze tych diód, ale te sprawdzają się te które dałem.
    Co prawda wkładka nie jest oryginalna bo jakiś noname od faceta z Wolumenu, ale gra.

Teraz zamierzam go wałkować całą noc czy oby wszystko będzie się trzymało kupy.

Dziękuję serdecznie za pomoc.