logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

TV Curtis 21M2 - na ekranie "Brak sygnału" ??

Smok 11 Kwi 2005 14:57 4014 29
REKLAMA
  • #1 1395725
    Smok
    Poziom 24  
    Posty: 898
    Pomógł: 4
    Ocena: 28
    Witam !

    TV Curtis 21M2VT po właczeniu pulsuje dioda standby i słychać cykanie przetwornicy, pomierzyłem napięcia, okazuje się że wszystki pulsują, odłączyłem obciążenie po stronie wtórnej zasilacza, nadal słychać cykanie przetwornicy... podmieniłem TDA4605, ale bez zmian... miał ktoś podobny przypadek ??
  • REKLAMA
  • #2 1395966
    Pufan
    Poziom 20  
    Posty: 495
    Pomógł: 28
    Ocena: 33
    Witam!!!
    Na początek wymień wszystkie elektrolity w przetwornicy.Sprawdź jak się zachowuje napięcie na kondensatorze 200u/400V za mostkiem prostowniczym.
    Odłącz zasilanie Wn i podłącz żarówke.Zobacz czy zaśiwci czy przetwornica dalej będzie cykać i napisz o tym.Wtedy pomyślimy dalej.
    Pozdro.
    PUFAN!!!
  • #3 1396273
    Smok
    Poziom 24  
    Posty: 898
    Pomógł: 4
    Ocena: 28
    Zapomniałem o tym napisać - oczywiście elektrolity wymieniłem na początku łącznie z tym 100µF/400V... żarókę podłaczałem - pulsuje...
    ale problem już rozwiązany... uszokodzona była dioda D705 1N4148... nie wiem tylko czy TV w ogóle coś odbiera (nie mam pilota) i z głośnika słychać coś jakby syk i bulgotanie...
  • REKLAMA
  • #4 1398510
    Smok
    Poziom 24  
    Posty: 898
    Pomógł: 4
    Ocena: 28
    .... no i jednak :( TV nie odbiera ! widnieje tylko napis brak sygnału... po podłączeniu przez gniazdo scart do innego TV, w tym drugim jest obraz i dzwięk... oznacza to że głowica jest sprawna.. czyli prawdopodobnie procesor wizyjny padł :(
  • #6 1399387
    este67
    Poziom 21  
    Posty: 292
    Pomógł: 51
    Ocena: 26
    Czy wszystkie napięcia na wyjsciu przetwornicy są prawidłowe (+117V; +33V; +12V; +5V; +25V) ?? Sprawdź je również dalej w gałęziach, czy zasilane są poszczególne bloki
  • #7 1399467
    Smok
    Poziom 24  
    Posty: 898
    Pomógł: 4
    Ocena: 28
    Napięcia z zasilacza są prawidłowe..
  • REKLAMA
  • #8 1400516
    este67
    Poziom 21  
    Posty: 292
    Pomógł: 51
    Ocena: 26
    Istnienie sygnałów wyjściowych AV wcale nie musi świadczyć o sprawności p.cz na układzie TDA5940-2 (potrafi robic rózne psikusy).
    Spróbuj przy sygnale z anteny na krótko zewrzeć w TDA pin 17 i 18 i zaobserwować ekran. Dopiero brak jakiejkolwiek reakcji wskazuje na uszkodzenie poza p.cz.

    Pozdrawiam
  • #9 1400721
    KW
    Poziom 21  
    Posty: 649
    Pomógł: 20
    Ocena: 56
    Pokręć cewką L102 to będziesz miał obraz. Jest w niej ceramiczny kondensator, który się utlenia i obwód się rozstraja.
  • #10 1400794
    este67
    Poziom 21  
    Posty: 292
    Pomógł: 51
    Ocena: 26
    KW napisał:
    Pokręć cewką L102 to będziesz miał obraz. Jest w niej ceramiczny kondensator, który się utlenia i obwód się rozstraja.


    Przy rozstrojeniu L102 nie byłoby prawidłowego sygnału wyjściowego AV
  • #11 1401250
    piotrek 01
    Poziom 15  
    Posty: 176
    Pomógł: 5
    Ocena: 8
    Witam.Sprawdż nap na 14n IC601 miałem przypadek ,że padł któryś z tranzystorków t680 czy 681 iprocesor "nie widział" stacji.
    '
  • #12 1404419
    Smok
    Poziom 24  
    Posty: 898
    Pomógł: 4
    Ocena: 28
    T680 i 681 wymieniłem... po zwarciu pin 17 i 18 w TDA5940-2 z ekranu znika napis "Brak sygnału" ekran nadal pozostaje ciemny, a w podłączonym przez gniazdo scart drugim TV obraz staje się nie co ciemniejszy... przy dłuższym zwarciu napis "Brak sygnału" pojawia sie co chwile (miga)...czyli mam stawiać na MC44002P ?? bo w sumie okazuje się że ten TDA jest droższy... a w ogóle to oba są dość drogie :(
  • #13 1404497
    kaz69
    Poziom 37  
    Posty: 3324
    Pomógł: 391
    Ocena: 538
    Nie masz oscyloskopu?Sprawdź sygnał wychodzący z p.cz. przez klucz scard.Czy podawałeś sygnał przez euro -złącze np.z magnetowidu ,DVD lub generatora?
  • #14 1404647
    piotrek 01
    Poziom 15  
    Posty: 176
    Pomógł: 5
    Ocena: 8
    Czy czasem nie ma w tym TV txt?
  • #15 1404940
    Smok
    Poziom 24  
    Posty: 898
    Pomógł: 4
    Ocena: 28
    Niestety nie mam oscyloskopu, po podaniu sygnału z magnetowidu, na ekranie nadal "Brak sygnału"... w tym TV jest TXT (nie ma PIP) wyjęcie płytki teletextu nic nie zmienia... po za tym na szynie I2C nie może być zwarcia bo inaczej nie było by prawidłowej komunikacji z głowicą....
  • #16 1405025
    piotrek 01
    Poziom 15  
    Posty: 176
    Pomógł: 5
    Ocena: 8
    Wyjmij moduł txt , wstaw zworę JT1 (1i2nZ203) i spróbuj włączyć.
  • #17 1408046
    Smok
    Poziom 24  
    Posty: 898
    Pomógł: 4
    Ocena: 28
    numer ze zworą nie przeszedł.... tzn wymontowanie modułu TXT i wstawienie zwory JT1 nie daje żadnych zmian, wciąż na ekranie "Brak sygnału" :(
  • #18 1415378
    piotrek 01
    Poziom 15  
    Posty: 176
    Pomógł: 5
    Ocena: 8
    Witam.Dobrze byłoby podłożyć TDA5940(na próbę) , nawet taki z uszkodzonym torem fonii...
  • #19 1415516
    El Procek
    Poziom 17  
    Posty: 250
    Pomógł: 21
    Ocena: 3
    A EEPROM , dość często są z nią kłopoty?
  • REKLAMA
  • #20 1415813
    Smok
    Poziom 24  
    Posty: 898
    Pomógł: 4
    Ocena: 28
    ... czy gdyby EEPRM był uwalony to czy dałoby się normalnie programować TV ??
    ... próbuje zdobyć na jeden dzień Curtisa 14Mx, wtedy będę mógł podstawić i TDA i MC
  • #21 1415855
    El Procek
    Poziom 17  
    Posty: 250
    Pomógł: 21
    Ocena: 3
    Zazwyczaj się daje programować. A EEPROM to zwykły 24C02
  • #22 1416236
    piotrek 01
    Poziom 15  
    Posty: 176
    Pomógł: 5
    Ocena: 8
    W tym TV rozprogramowanie pamięci objawia się zazwyczaj skasowaniem stacji (trzeba stroić na nowo) i /lub zmianami geometrii obrazu.
  • #23 1416360
    KW
    Poziom 21  
    Posty: 649
    Pomógł: 20
    Ocena: 56
    Uszkodzenie pamięci albo procesora też powoduje pulsowanie diody. Jednak wtedy w zasilaczu nic nie cyka.
  • #24 1416664
    Smok
    Poziom 24  
    Posty: 898
    Pomógł: 4
    Ocena: 28
    Problem pulsującej diody jest już rozwiązany !!!
    ... wiem że EEPROM to 24C02 i procek Motorola 68HC705
  • #25 1417525
    adam12
    Poziom 26  
    Posty: 872
    Pomógł: 74
    Ocena: 17
    Nie rozumie tej odpowiedzi a wy?
  • #27 1418528
    Smok
    Poziom 24  
    Posty: 898
    Pomógł: 4
    Ocena: 28
    Ok... spróbuje z EEPROMem, tylko czy mogę wstawić czysty czy musi być zaprogramowany ??
  • #28 1418772
    este67
    Poziom 21  
    Posty: 292
    Pomógł: 51
    Ocena: 26
    Pamięć możesz wstawić czystą, a potem wejść w MENU i przeprowadzić całą procedurę strojenia.
    Chociaż moim zdaniem pamięć nie ma tu nic do rzeczy. Pisałeś wcześniej, że masz po niskiej prawidłowy obraz i dźwięk, a więc coś jednak w tej pamięci siedzi !!
    Uwagę skupiłbym jednak na TDA5940-2
    Ten typ tak ma ..... ;)
    Powodzenia
  • #30 2860738
    maryann
    Poziom 37  
    Posty: 5404
    Pomógł: 342
    Ocena: 337
    Smok - i czym skonczyłeś? Mam taki sam przypadek...

Podsumowanie tematu

✨ TV Curtis 21M2VT po włączeniu wykazuje pulsowanie diody standby i słyszalne cykanie przetwornicy. Pomiar napięć wykazał pulsowanie wszystkich napięć, a wymiana układu TDA4605 nie przyniosła poprawy. Po wymianie elektrolitów i sprawdzeniu diody D705 1N4148 problem pulsowania został rozwiązany, jednak na ekranie pojawia się komunikat "Brak sygnału". Podłączenie głowicy do innego telewizora przez SCART potwierdziło jej sprawność, co wskazuje na uszkodzenie procesora wizyjnego lub układu p.cz. TDA5940-2 wykazuje niestabilne działanie, a zwarcie pinów 17 i 18 powoduje znikanie napisu "Brak sygnału", lecz obraz pozostaje ciemny. Wymiana tranzystorów T680 i T681 nie poprawiła sytuacji. Moduł teletext (TXT) nie wpływa na problem, a wyjęcie go i zastosowanie zwory JT1 nie przyniosło efektu. Napięcia zasilacza wtórnego są prawidłowe. Podejrzewane są uszkodzenia scalaka p.cz. lub procesora MC44002P. EEPROM 24C02 i procesor Motorola 68HC705 są sprawdzane, jednak uszkodzenie pamięci objawia się raczej skasowaniem stacji i zmianami geometrii, a nie brakiem sygnału. Brak oscyloskopu utrudnia diagnostykę sygnału wyjściowego. Ostatecznie problem najprawdopodobniej leży w uszkodzeniu układu p.cz. TDA5940-2 lub procesora wizyjnego, co jest typowe dla tego modelu telewizora.
REKLAMA