Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak zmostkować wzmacniacz 4 kanałowy

Becel 11 Apr 2005 15:31 52997 6
 • #1
  Becel
  Level 15  
  Witam

  Mam taki problem, że potrzebuje szybko się dowiedzieć jak się mostkuje 4 kanałowy wzmacniacz samochodowy. Czy w różnych wzmacniaczach się robi tak samo czy inaczej. Chodzi mi o zmostkowanie żeby podłaczyc go do tuby basowej. Ma taki przełacznik subowfer.

  Prosze o odpowiedź i dzięki z góry
 • #2
  czarek18
  Level 25  
  Witam niewiem jaki masz wzmacniacz ale powinieneś podać marke i model to bendzie łatwiej.A na dzisiejszą chwile moge ci powiedzieć że powinieneś mieć taki przełoncznik na wzmaku który przełanczasz w funkcje bridge co znaczy mostek poczym podłanczasz głośnik pod plusy zmostkowanych kanałów.
 • #3
  krzycho123
  Level 31  
  wszystko zależy od wzmacniacza . Większość prostych konstrukcji opartych jest na scalonym układzie który pracuje już w mostku a więc nie da się juz go zmostkować
 • #4
  tkordus
  Level 21  
  Jeśli ma 4 wyjścia to pewnie da się go zmostkowac na dwa (jeśli nie jest to jakiś tandetny tani wzmacniacz który juz ma 4 wyjścia zmostkowane). Wtedy podłącza się plus głosnika do jednego wyjścia (+) a minus do drugiego wyjścia (-), wtedy (-) z pierwszego wyjścia i (+) z drugiego pozostają niepodłączone. Ale nie wszystkie wzmacniacze tak działają. Ja mam Alphard MF-2s który teoretycznie mozna podłączyć w mostek a praktycznie po podłączeniu głosnika w mostek zapala się dioda "protection" i słychac tylko piszczenie przetwornicy wzmacniacza.
 • #5
  kanio
  Level 13  
  Witam

  To ja się o takie coś zapytam. Czy jak zmostkujemy dwa kanały w jeden a wzamcniacz jest cztero kanałowy to czy dwa pozostałe( nie zmostkowane) kanały można wykorzystać do podłączenia dwóch głosników np.: na tylniej półce.?
  Pozdrawiam
 • #6
  raveland
  Level 28  
  na wzmacniaczu gdzie podlacza sie glosnik powinienes miec pod wejsciami lub nad napis bridge i poprowadzona od minusa jednego kanalu do plusa drugiego kanalu kreska ktora okresla pod ktore nalezy podpiac wejscia kabel od glosnika zeby zmostkowac
  podpinasz i masz zmostkowany
  a ten przelacznik subwoofer to jest zwrotnica ktora ci obcina wysokie czestotliwosci (bo ma przeciez grac tylko bass jezeli podlaczasz suba)
 • #7
  tkordus
  Level 21  
  kanio wrote:
  ....Czy jak zmostkujemy dwa kanały w jeden a wzamcniacz jest cztero kanałowy to czy dwa pozostałe( nie zmostkowane) kanały można wykorzystać do podłączenia dwóch głosników np.: na tylniej półce.?


  TAK, z tym że z reguły wybór czy wzmacniacz działa jako szerokopasmowy czy niskotonowy jest jeden więc raczej puścisz sygnał łącznie z wysokimi tonami na subwoofer przez co bedzie konieczne zastosowanie filtra dolno-przepustowego