Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Materiały do nauki programowania mikrokontrolerów w języku C

Konrad_M 22 Apr 2014 20:02 1350 7
    Konrad_M
    Level 15  
    Witam
    Postanowiłem rozpocząć naukę programowania µC w języku C.
    Podstawy elektroniki znam (może nawet więcej niż podstawy) ale w temacie mikrokontrolerów jestem zupełnie zielony. Naczytałem się już w internecie i tylko mi to zrobiło zamieszanie w głowie. Chciałbym kupić książki, ale jakie??
    Najpierw coś o samych mikrokontrolerach (tzn jak działają z czego są zbudowanie, ich podłączenie itd) czy od razu o programowaniu w języku C. , a może najpierw coś o układach cyfrowych?
    chciałem kupić tą książkę Link i tą Link
    Od czego zacząć naukę, jakie książki po kolei kupować?
    Radzio M.
    Level 34  
    Może zacznij od cyfrówki : bramki, układy kombinacyjne, przerzutniki, liczniki, rejestry, pamięci. :)
    Książkę Pana Kardasia jak najbardziej polecam, ja się z niej uczyłem, teraz zaczyna mój brat i też mówi, że jest super tłumaczone.
  • Helpful post
    Steryd3
    Level 33  
    Koledzy z tego forum prowadzą stronę: http://mikrokontrolery.blogspot.com/
    tam znajdziesz garść informacji na początek.
    Co do samego języka C to polecam klasykę gatunku: Kernighan Ritchie "Język ANSI C"
    Oczywiście podejście proponowane na wspomnianej stronie to raczej najkrótsza droga by zaczęło działać i cieszyć a nie podejście akademickie. To drugie daje solidne podstawy teoretyczne techniki cyfrowej i mikroprocesorowej której na takich stronach nie wiele da się znaleźć. Nie mniej jednak polecam- na początek zupełnie wystarczy.
    Konrad_M
    Level 15  
    Radzio M. wrote:
    Może zacznij od cyfrówki : bramki, układy kombinacyjne, przerzutniki, liczniki, rejestry, pamięci.
    zna ktoś dobrą i łatwą w przyswojeniu książkę w tej tematyce?
    Radzio M. wrote:
    Książkę Pana Kardasia jak najbardziej polecam, ja się z niej uczyłem, teraz zaczyna mój brat i też mówi, że jest super tłumaczone
    właśnie chcę ją kupić, ale czytałem, że na początek jest ciężka, bo trzeba znać tematykę mikrokontrolerów, matematykę związaną z informatyką i coś o zapisie biernym aby zrozumieć materiał w niej zawarty. Nie wiem czy to prawda?
    Steryd3 wrote:
    Koledzy z tego forum prowadzą stronę: http://mikrokontrolery.blogspot.com/
    tam znajdziesz garść informacji na początek.
    Bardzo dobra stronka Dzięki ;)
    kaka0204
    Level 28  
    Radzio M. wrote:
    Zapis bierny?? Nie wiem co to jest

Pewnie chodziło o zapis binarny.
    Radzio M. wrote:
    Łatwiej wytłumaczone AVR-y w C nie znajdziesz

Z tym w pełnej rozciągłości się zgodzę. Uczyłem się z niej i teraz zastanawiam się nad kupnem zielonej, tego samego autora, ale zobaczymy, czy fundusze na to pozwolą ;)
    Konrad_M wrote:
    właśnie chcę ją kupić, ale czytałem, że na początek jest ciężka, bo trzeba znać tematykę mikrokontrolerów,

Coś tam znać trzeba, ale tu chodzi o totalne podstawy, które na 100% znajdziesz w sieci.
    Konrad_M wrote:
    matematykę związaną z informatyką i coś o zapisie biernym aby
    zrozumieć materiał w niej zawarty.

Nadmienię tylko, że Pan Kardaś prowadzi własne forum, które bardzo sprawnie dział, a także własny kanał na YT, na którym prowadzi kursy "rozszerzające" to co jest w książce (niedawno dodał poradnik na temat zapisu binarnego i hexadecymalnego :D). Wg mnie nie ma się co zastanawiać , tylko kupować.
    Pozdrawiam.
    Konrad_M
    Level 15  
    Jednak zanim zacznę programować, muszę poszerzyć wiedzę na temat elektroniki cyfrowej - na razie dość ciężko idzie mi nauka języka C
    Kupię chyba tą książkę co poleca Radzio M. Wojciech Głocki "Układy cyfrowe".
    Mam pytanie w związku z tą książką... czy warto ją nabyć, czy zawiera niezbędne podstawy?
    Może znacie jakąś dobrą książkę która tłumaczy rzeczy związane z taktowaniem procesorów, Bitami, magistralą danych, transmisją danych itp. ?
    Steryd3
    Level 33  
    Powiem tak- do podstaw elektroniki cyfrowej jest dużo książek. Jedne lepsze inne ciut mniej natomiast wszystkie mają podobny zakres tematyczny. Zawsze zaczyna się od zamiany liczb między systemami dwójkowym, ósemkowym, dziesiętnym szesnastkowym. Później wprowadza się tablice prawdy, siatki Karnaugh -nimimalizacja zmiennych, potem przechodzi się do operacji logicznych i arytmetycznych, do budowy układów kombinacyjnych, sekwencyjnych. Czasem jest to zrobione wybiórczo czasem niektóre fragmenty zrobione są lepiej.
    Niestety -to są zawsze tylko podstawy. Mnie na studiach tematyka elektroniki cyfrowej (w a tym mikroprocesorowej) ciągła się przez całe 5 lat i przypuszczam, że jeszcze wiele nie wiem. Tematyka jest ogromna.
    Wracając do książki- uczyłem się z niej w Technikum -powiedzmy, była całkiem niezła. Później jak poszedłem na studiach okazało się, że wiele tematów przemilczała-ale studia to nie technikum.