Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Astra F X16SZ Bingo M - szarpie przy dłuższej jeździe na lpg

ji2n 26 Apr 2014 16:19 2649 5
 • #1
  ji2n
  Level 2  
  Od roku posiadam Astre F z silnikiem X16SZ oraz instalacją LPG ze sterownikiem Bingo M. Jeździłem głównie na krótkich trasach 30-50km, jednak czasami parę razy w miesiącu zdarza mi się zrobić jakąś trasę dłuższą. Generalnie wszystko było super, niskie spalanie lpg (średnio z całego okresu posiadania samochodu 7,53l lpg/100km), zawsze bez problemu odpala, tak samo bez problemu przełączanie pb/lpg i odwrotnie, wszystko super. Jedynym problemem było cykliczne szarpnięcia pojawiające się na ułamek sekundy przy jeździe na lpg w trasie (po stałej pracy silnika na lpg ponad godzinę i przejechaniu ponad 100km z jednostajną prędkością można powiedzieć). Pomyślałem, że trzeba wymienić może jakiś filtr i będzie ok, 3 tygodnie temu pojechałem więc do gazownika. Niestety od tego czasu jest jeszcze gorzej, tzn. szarpanie na lpg pojawia się szybciej. Dlatego zacząłem grzebać w internecie, kupiłem interfejs żeby zerknąć w ustawienia (żałuję że nie zrobiłem tego przed wizytą u gazownika), oto one:

  Astra F X16SZ Bingo M - szarpie przy dłuższej jeździe na lpg Astra F X16SZ Bingo M - szarpie przy dłuższej jeździe na lpg
  Astra F X16SZ Bingo M - szarpie przy dłuższej jeździe na lpg  Niestety posiadam zbyt mało postów aby umieścić link do filmu na youtube, dlatego rozdzielam link spacjami za kropkami:
  youtube. com/watch?v=9jmnbe3F69M

  Nagrałem Bingo M podczas przejazdu, film zaczyna się od rozgrzanego silnika, od pracy na benzynie, na postoju, przy obrotach niskich, potem chwila na benzynie na wysokich obrotach (1m5s).
  Podczas przełączenia na gaz (1m48s) przez chwilę miałem problem z połączeniem, interfejs bluetooth, może to przez to.
  Połączenie ustabilizowało się dopiero 3m36s gdzie mamy wykresy na gazie przy postoju i niskich obrotach.
  5m05s torchę wysokich obrotów na gazie (interfejs czasem się rozłączy na ułamek sekundy).
  6m10s ruszam na przejazd, dojazd z parkingu przy markecie przez rondo na drogę dwupasmową gdzie od 7m15s mogłem przez chwilę jechać ze stałą prędkością.

  Zauważyłem, że szarpanie występuje w momencie kiedy aktuator spada w okolice 70 kroków (z 90 kroków, które wskazuje), a kroki spadają wtedy kiedy zanika sygnał z sondy lambda.
  11m40s zjeżdżam z drogi dwupasmowej hamując silnikiem, a sygnał z lambdy się urywa i od tego momentu czuć że silnik pracuje nierówno, 14m30s przełanczam na benzynę i sygnał z lambdy wraca (zapala się check engine na kilka sekund).
  16m50s wracam tą samą trasą jadąc na benzynie, 21m29s przejście na gaz, kończę jazdę i nie przypominam sobie już szarpania w tym przejeździe (ale jadę w mieście więc może nie czułem).

  Dziękuję za wszelkie uwagi i sugestie które pomogą mi rozwiązać ten problem :)
  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
 • #2
  lpu
  Level 11  
  Zapytań może głupio a sprawdzałeś świece oraz przewody wysokiego napięciaq
 • #3
  Thoomass
  Level 13  
  Kolego sprawdź czy nie rozjeżdża się mapa gazowa no i przede wszystkim sondę lambda czy nie zapętla cały czas . Zobacz po rozgrzaniu jakie napięcie daje czy pracuje jak sinusoida
 • #5
  ghost2255
  Level 12  
  Zmień PW na 80 kroków. Zmniejsz min i max na 15 kroków.
  Napisz iloprzewodowa sonda jest w twoim aucie.
 • #6
  ji2n
  Level 2  
  Dzięki za wszystkie odpowiedzi i sugestie. Wymieniłem tylko sondę lambda, bez żadnych zmian ustawień w Bingo. Na początku tego tygodnia zrobiłem dwa razy trasę 300km i szarpania nie było. Spalanie pozostało na poziomie 7,5-8l