Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

WD7101CKW - Samsung pralko-suszarka wyświetla "door"

29 Kwi 2014 22:30 5034 19
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Zespół blokady drzwi sprawdzony - cewki elektromagnesu OK ,sprężyny OK i mikrowyłącznik też ,mechanicznie też wygląda na to ,że wszystko OK przy drzwiczkach. Uszkodzona była dioda w module głównym (zwęglona) . Po jej wymianie pralka działa jakieś 15-20min i dioda pada znowu(grzeje się bardzo). Zamontowałem tam BY255 bo akurat miałem pod ręką i wydaje mi się ,że powinna tam działać aczkolwiek bardzo pomocny byłby schemat - gdyby ktoś dysponował proszę o udostępnienie.

P.s. Moduł oczywiście zalany żelem i dlatego nie da się cokolwiek zmierzyć ,nawet nie wiem w jakim układzie pracuje owa uszkodzona dioda bo jedynie udało mi się usunąć trochę tego gluta żeby ją wymienić.
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    Zawilgocona blokada drzwi, lub w inny sposób powstałe przebicie na tej blokadzie, powoduje uszkodzenie. Sprawdź dokładnie omomierzem blokadę drzwi.
    Nie padł Ci triak na płytce sterownika? Nie widać przebicia (zmienionych miejsc) na płytce sterownika?
  • Specjalista AGD
    :arrow: FranekDolas
    W Aswo blokadę mają na stanie i nie trzeba czekać :wink:
    No więc rozebrałem kilkakrotnie tę blokadę i nie znalazłem tam w zasadzie nic co by wskazywało na jej uszkodzenie .Wewnątrz jest elektromagnes ,który przesuwa dźwignię blokującą ,dwie pary sprężyn o dość dużej obciążalności prądowej w tym jedna para była niepodłączona więc zamieniłem je miejscami na wszelki słuczaj ,cewki elektromagnesu raczej sprawne bo oba uzwojenia mają tę samą impedancję no i mały switch od kontroli czy drzwi domknięte też sprawny.
    Nie bardzo mogę sprawdzić czy triak nie padł bo zalany moduł glutem twardym ,ledwo odskrobałem żeby tę diodę wymienić i nawet nie wiem jaka powinna być bo stara zwęglona więc gdybym miał schemat tego sterownika być może coś bym zdziałał. Oczywiście blokada i sterownik dostępne w ASWO ale to pralka przyjaciela a sterownik kosztuje ponad 500PLN więc dlatego chciałbym go naprawić.

P.s. Co do sugestii żebym sprawdził triak nie wydaje się to na razie możliwe bo wszystkie triaki na tym module są pod radiatorem razem przykręcone od góry a całość jest zatopiona w masie mając schemat byłoby możliwe znaleźć ten odpowiedni i dobrać się do niego np. od spodu wycinając plastik i masę pod nim ale na ślepo nie ma co niszczyć. Prośbę kieruję do kogoś kto być może naprawia na gwarancji Samsungi i ma dostęp do dokumentacji bo nigdzie w sieci nie znalazłem niestety.
  • Pomocny post
    Specjalista AGD
    FranekDolas napisał:
    No więc rozebrałem kilkakrotnie tę blokadę i nie znalazłem tam w zasadzie nic co by wskazywało na jej uszkodzenie

W tym wynalazku nawet żadne zaklęcia nie pomogą, tylko wymiana na nowy egzemplarz.
  • Pomocny post
    Moderator AGD
    domacik napisał:
    W tym wynalazku nawet żadne zaklęcia nie pomogą, tylko wymiana na nowy egzemplarz.

Popieram, niestety w/g w/w opisu pachnie mi to uszkodzoną blokadą, (trudno tak online jednoznacznie zdiagnozować) lecz z praktyki wiem iż te wynalazki (blokady) są wredne, nie raz mi się trafiło że na mierniku OK a w realu d.....pa.
    Tak więc raczej tak jak domacik pisze:
    domacik napisał:
    tylko wymiana na nowy egzemplarz.
    da pewność :(
    Udało mi się odkleić moduł i dobrać od spodu. Diodę zamontowałem złą i dlatego padała od razu ,ona tam pracuje zaraz na wyjściu z trafa przetwornicy a więc BY255 była za wolna, wlutowałem jakiegoś schottky 16A ale po jakimś czasie pralka zaczęła wyświetlać błąd tym razem "4E". Zamawiam jutro w ASWO tę blokadę i zobaczę naonczas.
  • Pomocny post
    Moderator AGD i automatyka
    4e to problem z poziomem/poborem wody. Raczej przypadkowy błąd chyba że coś rozharatałeś w tej galarecie.
    Wymieniłem moduł i zespół elektrozaworów - pralka działa. Gdyby ktoś potrzebował schemat to mam bo był na klapie pod spodem :oops: Co prawda nie ma ideowego schematu modułu i dlatego postanowiłem go wymienić ale blokowy jest. WD7101CKW - Samsung pralko-suszarka wyświetla "door"
  • Specjalista AGD
    FranekDolas napisał:
    Wymieniłem moduł i zespół elektrozaworów - pralka działa.

Zaraz, zaraz...
    Czy to winowajcą był moduł, a nie blokada? O elektrozaworze nie wspomnę (bo to inna bajka)...

:idea:

PS.
    Jeżeli Ci myszy nie nasikały na moduł, to OK. W przeciwnym razie, problem powróci (wystarczy obyczajna suszarka do włosów)...
    Już nie raz miałem taką jazdę z Samsungiem...
    :(
    Prawdopodobnie winowajcą był zespół zaworów ,wysadziło moduł ale tak poza konkursem to sam w sobie był mocno pozgrzewany w wielu miejscach (prawdopodobnie źle wyliczona obciążalność kilku gałęzi). Blokada raczej była sprawna. Tak czy owak pralka kosztowała sporo pieniędzy w swoim czasie i kolega zdecydował ,że wymieniamy wszystko.

P.s. Swoją drogą jak na sprzęt za 5400PLN żywą gotowizną na stół to wykonanie nieco tandetne ,jak to Szajsung...
  • Specjalista AGD
    FranekDolas napisał:
    P.s. Swoją drogą jak na sprzęt za 5400PLN żywą gotowizną na stół to wykonanie nieco tandetne ,jak to Szajsung...

Za tą kasę, to miałbyś Miele ze średniej półki, a wykonanie i jakość o niebo przewyższa szajsugna...
    Sorry za offa... :)
    Ręce opadają ,wczoraj wyświetliła "HEI" czyli grzałka albo termostat. Dzisiaj sprawdzę - co ciekawe na module ,który naprawiłem zachowuje się identycznie.
  • Specjalista AGD
    FranekDolas napisał:
    Ręce opadają ,wczoraj wyświetliła "HEI" czyli grzałka albo termostat. Dzisiaj sprawdzę - co ciekawe na module ,który naprawiłem zachowuje się identycznie.

To, że ręce opadają, to normalka. Raz jedno naprawisz, a za chwilę lub w tym samym czasie padnie drugie.
    A propos, grzałka mogła paść, bo takie w Polsce mamy detergenty i kulturę prania. Aha i nie ma tam żadnego termostatu, tylko termistor do kontroli obwodu grzania.
    Ale on akurat bardzo rzadko pada... :)

PS. Nie wiem, czy przy okazji dłubania w kablach i wymianie sterownika nie odłączyło się coś w segmencie suszarki. Bo taka sama sekwencja błędów może wystąpić (np. odłączony termik, bądź NTC suszarki).
    Sprawdź więc na początek tą wiązkę.
    Padła grzałka. Na dokładkę znowu trzeba czekać bo to nietypowy model i nie mają w ASWO bo ona jest bez czujki a wszystkie do tego modelu niby z czujką mają być. Faktycznie była po prostu przegnita.
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    FranekDolas napisał:
    Na dokładkę znowu trzeba czekać bo to nietypowy model i nie mają w ASWO bo ona jest bez czujki a wszystkie do tego modelu niby z czujką

Grzałka jak grzałka - może być inna - byle była mniej więcej takiej samej długości i oczywiście z zabezpieczeniem do zbiorników plastikowych ( ale to chyba oczywista sprawa) . Kupisz w każdym sklepie z częściami AGD.
    Wiem o tym aczkolwiek kolega się zawziął ,że jak poszła krowa to niech idzie i cielę i chce oryginał Samsunga z ASWO.
  • Specjalista AGD
    FranekDolas napisał:
    Padła grzałka. Na dokładkę znowu trzeba czekać bo to nietypowy model i nie mają w ASWO bo ona jest bez czujki a wszystkie do tego modelu niby z czujką mają być.

Kurdę, nie kumam, bo na stanie jest full. Z czujką. I nie trzeba czekać. Nawet tanie.
    I nie ma żadnego problemu z montażem.
    Jaka to różnica, czy to będzie grzałka z niewykorzystaną czujką "sobie tam dyndającą", a bez?
    I tak tylko trzy kabelki/konektory weń podłączasz. A czujka se dynda, niewykorzystana.
    Ma mieć 2000W i ma być oryginalna bez czujki ,klient się uparł. Jaja bo na Niemcy robili tylko z czujką a na Polskę bez i trzeba teraz kombinować z polskiego serwisu. Dałem mu pralkę na ten czas to może poczekać.
    Po wymianie grzałki na oryginalną jednak z czujnikiem temperatury wredna Koreanka zaczęła działać poprawnie.