Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

enkoder i lpt - enkoder i lpt

krolikbest 14 May 2014 16:46 1830 8
 • #1
  krolikbest
  Level 10  
  Witam,

  czy ktoś z Was zajmował się odczytem impulsów z enkodera inkrementalnego poprzez port równoległy w komputerze PC?
  Z moich testów (moje oprogramowanie w Delphi) wynika, że nie jestem w stanie odczytywać wszystkich sygnałów wysyłanych przez enkoder.
  Dane w moim doświadczeniu:
  - enkoder inkrementalny 500 imp/obr
  - program w Delphi: timer na formatce, odczyt co 1ms. Częściej timerem się nie da.
  - syganały z enkodera w standardzie TTL, bezpośrednio wpięty w port LPT
  - port LPT to karta PCI, standard ECP/EPP
  - Windows XP SP3  Odczytuję w zależności od prędkości kręcenia enkoderem - im wolniej tym więcej odczytuję, ale i tak tylko maksymalnie połowę impulsów.

  Pytanie: czy ktoś może to rozwiązał, żeby otrzymywać tyle impulsów ile enkoder ma fabrycznie na jeden obrót???

  Moje inne rozwiązanie to dedytkowany kontroler enkodera, gdzie odczytuje przebytą drogę zapisaną w kontrolerze po RS485 na PeCeta protokołem MODBUS. To działa, ale się uparłem na ten LPT :))

  Pozdrawiam,
 • #2
  guzzzz
  Level 9  
  Witaj krolikbest widzę, że jesteś dalej w temacie czy twój program potrafił by zamiast odczytywać enkoder wysyłać sygnał do urządzenia zamiast enkodera ? (zamiast enkodera wlutowane przewody z lpt)

  Był bym bardzo wdzięczny za pomoc. Otworzyłem temat ale nie wiele się dowiedziałem.
 • #3
  Chris_W

  Level 38  
  LPT jet dośc powolny jeśli chodzi o odczyt impulsów, sprawdza się przy przesyłaniu pakietów bajtowych - prawdopodobnie "przegapia" sporo z tych impulsów. Do tego jeśli aplikacja "nie wyrabia" to będzie kolejna porcja impulsów ominięta, prawdopodobnie korzystasz z API które wprowadza kolejne opóźnienia.
  Oparcie się na timerze (kontrolce odliczająej czas w delphi) jest bez sensu, już lepsze jest ciągłe czytanie portu poprzez tzw. (pooling) i liczenie ilości zboczy (a więc zmiana stanu 0->1 lub 1->0). Możesz poszukać jakiegoś nieoficjalnego "drivera" który będzie działał szybciej -musisz potestować.
 • #4
  guzzzz
  Level 9  
  Sterowanie enkoderem we wzmacniaczu ktoś ma jakiś pomysł, schemat, program. Proszę o pomoc. Słyszałem o input.dll jako wtyczce do visual basic jednak schematu brak. Enkoder posiada trzy piny.
 • #5
  krolikbest
  Level 10  
  Po dłuższym zastanowieniu rozwiązanie odczytu enkodera bezpośrednio z portu LPT nie ma sensu. Lepiej zastosować jakieś urządzenie zewnętrzne odczytujące enkoder i potem po RS232 + protokół Modbus odczytywać stan (licznik) tego urządzenia.
  Temat zamykam.

  Dodano po 2 [minuty]:

  guzzzz wrote:
  Witaj krolikbest widzę, że jesteś dalej w temacie czy twój program potrafił by zamiast odczytywać enkoder wysyłać sygnał do urządzenia zamiast enkodera ? (zamiast enkodera wlutowane przewody z lpt)


  Czy chodzi Ci o możliwość wysłania danej (w postaci liczby) na port LPT?
 • #6
  guzzzz
  Level 9  
  Chodzi o zastąpienie enkodera pecetem. Wlutowanie w piny enkodera przewodów z pc i sterowanie urządzeniem z poziomu pc.

  Enkoder posiada 3 piny
 • #7
  krolikbest
  Level 10  
  To chcesz ten enkoder zastąpić pc-tem czy połączyć enkoder z pc-tem?

  Jeżeli połączyć z pc-tem, to jak już pisałem po przetestowaniu, port LPT się do tego nie nadaje. Inne rozwiązanie o czym też już pisałem to zastosowanie szybkiego licznika, np. na kartach typu PCI, ePCI, lub samodzielnego połączonego z pc-tem za pomocą RS232 i odczytywanie stanu tego licznika za pomocą dedytkowanych dll-ek lub protokołem Modbus. Założenie jest takie, że licznik po pierwsze jest na tyle szybki, że poradzi sobie z odczytem enkodera i po drugie posiada obsługę Modbusa. W swoim programie musisz zrobić pętlę, w której będziesz sprawdzał co jakiś interwał czasowy stan tego licznika i w zależności od jego wartości obierzesz jakąś akcję.
  Ja rozwiązałem to szybkim licznikiem z obsługą protokołu Modbus. Pętla czasowa w moim programie co 10ms odpytuje odpowiednią komórkę rejestru tego licznika, gdzie znajduje się wartość ekoderowa, i w zależności od odczytanej wartości coś tam sobie ten program robi.
  Trochę przydługawe, ale mam nadzieję, że nieco rozjaśniłem sprawę.
 • #8
  guzzzz
  Level 9  
  Niestety nie do końca ponieważ chodzi o tą pierwszą opcje czyli zastąpienie enkodera pctem.
  Ale napisałeś więcej niż "poziomowcy" z innych tematów

  Może masz jakiś pomysł żeby zrobić coś takiego o ile się nie myle to standard TTL

  model SW101 SIM026MD i na nogach 1 GND, 2 ENCB, 3 ENCA. Czyli rozumiem że jest to typowy enkoder.


  Dlaczego upieram sie przy LPT; 1 to prostota wykonania i obsługi; 2 to nie zależy mi na prędkości raczej na dokładności żeby "nie skakało" o większą ilość oczek

  I jeszcze jedno czy takie LPT mogło by obsłużyć jeszcze trzy przyciski obsługując enkoder
  pozdrawiam