Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rdzeń z trafa od halogenów do budowy przetwornicy impusowej

18 Maj 2014 23:59 1206 9
  • Poziom 11  
    Witam serdecznie

Szukałem szukałem i nie znalazłem odpowiedzi na moje pytanie bez zakładania tematu. Chodzi o to, że posiadam rdzeń z transformatorka halogenowego 220/12V. Wymiary rdzenia 70x40x25. Jakiś czas temu zaczęła mi po głowie chodzić myśl budowy przetwornicy 230AC na +/-60V do wzmacniacza. Chciałbym uzyskać ok 500W... może trochę mniej. Przejrzałem masę projektów i z tego co widzę to rdzenie są tam mniejsze mimo znacznej mocy. Nie łudzę się że mogę uzyskać większą moc bo mój jest większy a wręcz przeciwnie obawiam się, że im większy rdzeń tym większe mogą być straty tym bardziej, że to jest to rdzeń od napięcia sieciowego 50Hz.

Proszę mi uświadomić czy mogę go atakować częstotliwościami 40-100kHz. Czy moje obawy są słuszne. Na co zwrócić uwagę przy nawijaniu takiego "kolosa".

Bardzo dziękuję za rady i nie chciałbym negatywnych odpowiedzi typu "nie umiesz szukać" bo naprawdę szukałem i nic nie zaspokoiło moich wątpliwości.

Pozdrawiam
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    lukaszSZ999 napisał:
    Chodzi o to, że posiadam rdzeń z transformatorka halogenowego 220/12V. Wymiary rdzenia 70x40x25.

Ferrytowy pierścieniowy? Jaka była moc transformatora?

lukaszSZ999 napisał:
    Chciałbym uzyskać ok 500W... może trochę mniej. Przejrzałem masę projektów i z tego co widzę to rdzenie są tam mniejsze mimo znacznej mocy.

Warunki pracy rdzenia są zbliżone w przetwornicy do halogenów i w zasilaczu. Transformatory impulsowe do halogenów rzadki się byduje o mocach większych od 150W.

lukaszSZ999 napisał:
    to jest to rdzeń od napięcia sieciowego 50Hz.

W jakim sensie? Blaszkowy? Taki się do przetwornicy nie nadaje.

lukaszSZ999 napisał:
    Proszę mi uświadomić czy mogę go atakować częstotliwościami 40-100kHz.

Pokaż zdjęcie tego rdzenia.
  • Poziom 11  
    Moc transformatora wynosi 60 W. Jejku teraz mnie zaskoczyłeś, no powinien byc ferrytowy. Jak to poznac być oznaczenia?

Dodano po 2 [minuty]:

To jest rdzen toroidalny. To nie jest rdzen z przetwornicy impulsowej do halogenow tylko zwykly transformator 230/12.
  • Admin Grupy Retro
    lukaszSZ999 napisał:
    Jak to poznac być oznaczenia?

Po gabarytach i kolorze.
    lukaszSZ999 napisał:
    Przejrzałem masę projektów i z tego co widzę to rdzenie są tam mniejsze mimo znacznej mocy.

Do poszukania: rdzeń ferrytowy.
    lukaszSZ999 napisał:
    Moc transformatora wynosi 60 W

I chcesz przez niego przepchnąć 500W?
  • Poziom 11  
    Przecież to ma być rdzeń do przetwornicy impulsowej i nie musi mieć większych gabarytów. Na mniejszych budują przetwornice o takiej mocy dlatego się pytam czy ten rdzeń z transformatora jako materiał będzie się nadawał.

Co do koloru to powiem później bo on był jeszcze owinięty taśmą i nie przyjrzałem się.

Dodano po 4 [minuty]:

Rdzeń jest koloru szarego
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    lukaszSZ999 napisał:
    To jest rdzen toroidalny. To nie jest rdzen z przetwornicy impulsowej do halogenow tylko zwykly transformator 230/12.

No to więcej z niego nie wyciśniesz niż owe 60W, budowa przetwornic w oparciu o takie rdzenie blaszkowe toroidalne mija się z celem.

lukaszSZ999 napisał:
    Przecież to ma być rdzeń do przetwornicy impulsowej i nie musi mieć większych gabarytów. Na mniejszych budują przetwornice o takiej mocy dlatego się pytam czy ten rdzeń z transformatora jako materiał będzie się nadawał.

Mniejszych, ale nie z takiego materiału.
  • Poziom 21  
    lukaszSZ999 napisał:

napięcia sieciowego 50Hz

lukaszSZ999 napisał:

To nie jest rdzeń z przetwornicy impulsowej do halogenow tylko zwykly transformator 230/12.

Z opisu wynika że to jest metalowy rdzeń na niskie częstotliwości.... Najlepiej daj zdjęcie

------------------------------------------------------------
    W transformatorach elektrycznych są najczęściej używane transformatory w kształcie pierścienia
  • Poziom 43  
    Cudów nie ma, na rdzeń transformatora sieciowego podstawowym materiałem jest żelazo (z dodatkiem krzemu), ma dużą przenikalność i dużą indukcję nasycenia ponadto jest tanie, a że dobrze przewodzi, trzeba je podzielić na izolowane blachy, żeby prądy wirowe powodowały dużych strat.

Rdzeń transformatora sieciowego mógł byś użyć przy częstotliwościach kilkukrotnie większych niż 50Hz miał byś większą moc wyjściową ale i większe straty w rdzeniu. Przy 100kHz straty były by tak wielkie że praktycznie cała moc poszła by na granie rdzenia.

Do przetwornic stosuje sie ferryty, nie osiągają ani przenikalności żealza, ani jego indukcji nasycenia, poza tym są drogie i kruche - same wady, ale mogą pracować z dużymi częstotliwościami bez duzych strat (mają dużą rezystywność - nie płyną prądy wirowe) w przetwornicach są niezastąpione.

Nie znajdziesz rdzenia ferrytowego w tr. sieciowym bo to dało by gorsze parametry za wyższą cenę i konieczność zużycia większej ilości miedzi.

Rdzenie proszkowe mają rozproszona szczelinę - małą przenikalność (mniejszą od ferrytów), nie spotkasz w tr. sieciowym z powodu jak wyżej.

Cytat:
    Bardzo dziękuję za rady i nie chciałbym negatywnych odpowiedzi typu "nie umiesz szukać" bo naprawdę szukałem i nic nie zaspokoiło moich wątpliwości.
    Co ja ci poradzęna to że taka jest prawda? Czy tego co napisałem powyżej nie da sie znaleźć w sieci? Owszem musiał byś szukać trochę szerzej, dowiedzieć się czegoś o działaniu transformatora, o materialach magnetycznych i o przyczynach strat, ale ty chciałeś natychmiast odpowiedzi na pytanie którego nikt nie zada, ktokolwiek kto poświęcił 5 minut na zapoznanie się z tematem ma świadomość że pytanie jest głupie, a odpowiedź banalnie prosta - nie da się, dlatego ciężko ci znależć odpowiedź, lenistwo jest jedyną przyczyną powstania tego pytania i tego tematu.