Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nadajnik na fale krótkie 5-15MHz

18 Kwi 2005 15:59 2694 14
  • Poziom 17  
    Czesc :)

Nie wiem, moze juz ktos zadawal to pytanie, ale mimo to zapytam sie jeszcze raz. Czy ma ktos z was schemat nadajnika na fale krótkie, nie chodzi mi tu o CB radio tylko o zakres od 5 do 15 MHz. Nadajnik ten sluzylby do porozumiewania sie na odleglosc, wlasnie apropo odleglosci, ile na takim nadajniku i przy o optymalnej antenie mozna by bylo uzyskac zasiegu. Przypomne tylko i jednoczesnie prosze o nie zbyt trudny schemat.

pozdrowienia dla wszystkich elektronikow :)
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    hm , optymalna antena na tym zakresie mialaby rozpietosc oklo 20 m , mozliwe sa wtedy lacznosci na odlegosc rzedu tysiacy kilometrow , przypuszczam ze nie nie on takie odleglosci koledzo chodzilo , niemniej zwroce uwage na rzecz zasadnicza , uzywanie jakichkolwiek urzadzen nadawczych na tych zakresach wymaga posiadania licencji nadawcy , lub odpowiednich zezwolen
  • Poziom 15  
    Wiktor 62 ma 100% racji w tym przedziale częstotliwości radioamatorzy mają wycinek 7-7,2 MHz reszta to służby profesjonalne. Używanie nadajników w tym przedziale częstotliwości jest przestępstwem i można nieźle narobić sobie kłopotów. tym bardziej iż zasięgi są duże. Polecam ogólnodostępne pasmo CB, najbezpieczniej.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    rafuls2 napisał:
    radioamatorzy mają wycinek 7-7,2 MHz

Tyko jeszcze nie u nas :(
    Michał
  • Poziom 10  
    Jest jeszcze część pasma na 14MHz dostepna dla nadawców amatorskich ale praca na tym zakresie równiez wymaga odpowiednich uprawnień i licencji krótkofalarskich.
    Pozdrawiam .
  • Poziom 17  
    No, no nie powiem ladnie czlowieka potraficie odstraszyc od takich zabawale mi chodzi naprawde o niewielkie zasiegi rzedu maaaaks 1 km i to gdzies tak z boczku pasma. Zreszta nie wiem czy to bede robic bo te schematy sa na
    8 W i wierze ze na tych czestotliwosciach to moze zaleciec bardzo daleko. No nie wiem, a co wy byscie zaproponowali do takiej komunikacji. Wiecie zeby bylo a) jak najbezpieczniej b) na CB radio nie stac moich kumpli ani mnie samego c) a moze by tak nadajnik na dolny UKF.

A tak apropos mala dygresja co sadzicie o kicie NE nadajnika 1,8 W ktorego schemat jest na elektrodzie, bylo to juz przez kogos sprawdzane ??

jeff__

pozdrowienia dla wszystkich elektronikow
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Prawie zawsze ktos musi przypomniec o aspekcie prawnym takiego pomyslu...

Mozesz budowac nadajniki, ktorych moc wypromieniowana nie przekracza 20mW i nie sa wyposazone w anteny zewnetrzne. Tyle prawo, a praktyka jest nieco inna ;)
  • Moderator
    yes2mike a co myślałeś? zawsze dobrze jest przestrzec przed praktykami przestępczymi. To forum chyba temu nie ma służyć? Autor postu chyba w ogóle się nie orientuje w podziale pasma fal krótkich a o ukf-ie nie wspomnę. Napisał że "gdzieś z boczku pasma chciałby nadawać" z jakiego boczku? i dlatego wnioskuję że nie ma pojęcia co chce zrobić. A stwierdzenie że kolegów nie stać na CB mnie powaliła na kolana. To ja mam prośbę, chciałbym jeździć mercedesem co najmniej 600 ale nie stać mnie na niego. Macie jakieś pomysły? Pozdrawiam.
  • Poziom 18  
    Olek II napisał:
    yes2mike a co myślałeś? zawsze dobrze jest przestrzec przed praktykami przestępczymi. To forum chyba temu nie ma służyć? Autor postu chyba w ogóle się nie orientuje w podziale pasma fal krótkich a o ukf-ie nie wspomnę. Napisał że "gdzieś z boczku pasma chciałby nadawać" z jakiego boczku? i dlatego wnioskuję że nie ma pojęcia co chce zrobić. A stwierdzenie że kolegów nie stać na CB mnie powaliła na kolana. To ja mam prośbę, chciałbym jeździć mercedesem co najmniej 600 ale nie stać mnie na niego. Macie jakieś pomysły? Pozdrawiam.

co do mercedesa to poelcam poszukac na postoku taxi i za jakies 50 zl pojezdzisz kilka minutek
  • Poziom 17  
    Nie no, wiedzialem, ze na tym zakresie bedzie masakra, teraz juz jestem na 100% przekonany, sam nawet od czasu do czasu slucham na ok 13 MHz jak ktos nadaje morsem :). Co do tych CB to wiem, ze mozna cos kupic po okazyjnej cenie, ale mi tu nie chodzi o kupienie calosci tylko o wykombinowanie czegos ze schematu i zdobycia czesci. Przyznaje, ze nie jestem orlem w dziedzinie elektroniki (mam 15 lat i fizyki a konkretnie elektroniki w szkole jeszcze nawet nie skubnalem i w cale nie zamierzam sie wymadrzac). ;) No to jak z tym kitem z NE ? Czekam na propozycje.

pozdrowienia dla wszystkich elektronikow :)
  • Poziom 27  
    jeff__ wrote:
    Cytat:
    Przyznaje, ze nie jestem orlem w dziedzinie elektroniki (mam 15 lat i fizyki a konkretnie elektroniki w szkole jeszcze nawet nie skubnalem [...]).

Jeśli to, co napisałeś jest prawdą to jeszcze daleka droga przed Tobą w kwestii budowy nadajnika. Poczytaj wcześniejsze posty o uruchamianiu urządzeń nadawczo-odbiorczych. Koledzy z dużym doświadczeniem i wyposażeni w odpowiednie przyrządy potrafią czasem spalić garść tranzystorów zanim ostatni tranzystor da im na wyjściu 5W czystego sygnału.
    Na dzień dzisiejszy taniej Ci będzie kupić gotowe urządzenie demobilowe (np. na Allegro) i je ewentualnie uruchomić/naprawić niż robić coś od początku.
  • Poziom 17  
    Ok, dzieki wam wszystkim moge uznac juz ten temat za zamniety.
    :)

jeff__
  • Poziom 33  
    jeff ---poszukaj w swojej okolicy klubu krótkofalowców i tam od kolegow się dowiesz a przy okazji na sprzęcie klubowym pokażą jak się prowadzi łącznosci ja też w twoim wieku tak zaczynałem i od odbiornika detektorowego Hi
    pozdrawiam 73 !