Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silnik SZJE 66b jak dobrać zabezpieczenie

05 Cze 2014 19:50 6351 30
  • Poziom 14  
    Witam

Potrzebuję dobrać zabezpieczenie przeciążeniowe i przeciwzwarciowe do silnika trójfazowego SZJE 66b. Na tabliczce podane są następujące informacje: Prąd znamionowy In - 26A, moc - 13kW, cosφ - 0,85. Silnik zasilany bezpośrednio. Niestety nie wiem jaki ma prąd rozruchu. Chciałbym zrobić to na styczniku firmy EATON DILM40 wraz z dołączonym przekaźnikiem przeciążeniowym ZB65-40, który ma możliwość nastawy prądu od 24 - 40 prądu znamionowego. Przekaźnik przeciążeniowy ustawiłbym na 1 lub 1,1 prądu znamionowego silnika. Nie wiem tylko czy muszę dobezpieczyć układ przed skutkami zwarcia, oraz czy nie będzie wyłączał się podczas startu silnika - jeśli załóżmy prąd rozruchowy wynosiłby 150A? Jeszcze jedno pytanie - czy stycznik DILM40 wytrzyma duże prądy rozruchowe silnika, czy muszę dobrać mocniejszy stycznik? Silnik zasila kompresor powietrza i jest wyłączany przy 7 Atm przez czujnik ciśnienia z wbudowanym stycznikiem. Za wszelkie porady wielkie dzięki.
  • Relpol przekaźniki
  • Moderator Elektrotechnika
    Stycznik, odpowiedni termik też co do zabezpieczania to tak się to nie określa, bo każde urządzenie musi być zabezpieczenie od zwarć. Mogą to być bezpieczniki lub wyzwalacz nadmiarowy (esy), ważniejszy jest dobór kabla zasilającego.
  • Poziom 14  
    Dzięki za zainteresowanie tematem. Myślałem o zabezpieczeniu C32. Przekrój przewodu jaki tam już istnieje to 6mm². Pewnie przydało by się zmierzyć impedancję pętli zwarcia, ale niestety nie posiadam miernika.
    Krzysztof Reszka napisał:
    Myślałem o zabezpieczeniu C32

Może być mało te 32 A nawet jeśli to C .
    A instalacja to wytrzyma i zabezpieczenia będą wtedy selektywne?
  • Poziom 14  
    Szelton dzięki za fajny programik. Według tego programu powinienem dać zabezpieczenie 40A. Pewnie chodzi o topik. Wolałbym zrobić zabezpieczenie przeciwzwarciowe np. na FAZ-C40/3 lub na FAZ-D40/3. Prąd zwarcia powodujący zadziałanie C40 wynosi 400A natomiast w D40=800A dla czasu 0,1s. Ze względu na ochronę przewodu wolałbym dać C40. Zastanawia mnie tylko jak zachowają się te dwa zabezpieczenia dla prądów rozruchowych około 150A. Chodzi mi o to jak przez zabezpieczenie C40 będzie płynąć prąd 150A to po jakim czasie ono zadziała i tak samo dla D40. Według mnie patrząc na charakterystykę tych wyłączników to zadziałają w tym samym czasie tj po około 7s. Może się mylę, jeśli tak to poroszę o sprostowanie.
    Na jakie to charakterystyki kolega patrzył C zadziała przy 5xIn w tym czasie około 7 sek, a wyzwalacz D zadziałają po 10x In .
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 14  
    To może inaczej zadam pytanie. Po jakim czasie przepływający prąd 150A przez zabezpieczenie C40 spowoduje jej zadziałanie, a po jakim czasie ten sam prąd spowoduje zadziałanie D40? Jeszcze jedno pytanie jeżeli zakładam że prąd przepływający przez zabezpieczenie ma wartość 10xIn czyli w moim przypadku będzie to 400A to dla charakterystyki D wyłączy w czasie 0,7 sekundy czy po 3 sekundach?
  • Poziom 34  
    Radek2 napisał:
    Po jakim czasie przepływający prąd 150A przez zabezpieczenie C40 spowoduje jej zadziałanie

2-9 sekund
    Radek2 napisał:
    a po jakim czasie ten sam prąd spowoduje zadziałanie D40

takim samym jak powyżej.
    Radek2 napisał:
    Jeszcze jedno pytanie jeżeli zakładam że prąd przepływający przez zabezpieczenie ma wartość 10xIn czyli w moim przypadku będzie to 400A to dla charakterystyki D wyłączy w czasie 0,7 sekundy czy po 3 sekundach?

Od 0,07 do 3 sekund. Zależy od konkretnego egzemplarza.
  • Poziom 14  
    Reasumując - przepływający prąd 150A przez zabezpieczenie nadmiarowo prądowe działa na termik któremu odpowiada charakterystyka przeciążeniowa, nie działa na elektromagnes, któremu odpowiada charakterystyka zwarciowa. Charakterystyki przeciążeniowe są wspólne w pewnym obszarze dla zabezpieczeń B,C i D i dlatego czas wyłączenia dla prądu 150A jest taki sam dla charakt. C i D - w moim przypadku.
    Mam nadzieję, że dobrze odczytuję to z charakterystyki podanej przez producenta?

Dodano po 3 [minuty]:

Kolego kosmos99 podałeś że od 0,07 do 3 s, a nie powinno być 0,7 - 3s.

Pozdrawiam
  • Poziom 34  
    Radek2 napisał:
    Kolego kosmos99 podałeś że od 0,07 do 3 s, a nie powinno być 0,7 - 3s.

Z charakterystyki dla zabezpieczenia typu D i prądu 10 In wynika, że czas zadziałania może być mniejszy niż 0,1s.
  • Poziom 14  
    Silnik SZJE 66b jak dobrać zabezpieczenie
    Dla tej charakterystyki to chyba dla prądu 10In czas wyniesie 0,7s anie 0,07s.
  • Poziom 34  
    Z tej charakterystyki faktycznie tak wynika, z tej która mam ja jest 0,07s czyli któraś jest błędna. Najlepiej korzystać z charakterystyk producenta. Czyli dla Eatona jest 0,7.
  • Poziom 14  
    To jest dokładnie charakterystyka EATONA i ja pisałem na początku że właśnie chcę wykorzystać zabezpieczenie Eatona FAZ 40D jako zabezpieczenie przeciwzwarciowe do silnika trójfazowego 13kW, In 26A. Pomierzyłem wczoraj prąd rozruchowy tego silnika i wynosi 177A. Czas trwania prądu rozruchowego wynosi około 3-4 sekund. Zastanawiam się czy część przeciążeniowa tego zabezpieczenia nie zadziała w przeciągu tych 3 - 4 sekund i nie będzie mi wybijać tego zabezpieczenia.
  • Poziom 34  
    Jeśli silnik uruchamiany jest bez obciażenia to użyj rozruchu gwiazda - trójkat, realizowanego za pomoca przełącznika lub styczników, prąd będzie trzykrotnie mniejszy.
    Warunkiem zastosowania tego rozwiązania jest, że napięcie znamionowe silnika wynosi 690/400V.
  • Poziom 14  
    Jest to sprężarka powietrza, która działa od lat 70-tych. Silnik zasilany jest bezpośrednio z obciążeniem. Proponowałem właścicielowi przełącznik trójkąt gwiazda ale nie chcą za bardzo inwestować w to, podłączenie musi zostać tak jak jest.
  • Poziom 34  
    To w takim razie zabezpieczenie może zadziałać podczas rozruchu, gdyż 177A to ponad 4In, a wyłacznik D40 przy takim pradzie wyłacza w czasie 3-10s.
  • Moderator
    Radek2 napisał:
    Jest to sprężarka powietrza, która działa od lat 70-tych. Silnik zasilany jest bezpośrednio z obciążeniem. Proponowałem właścicielowi przełącznik trójkąt gwiazda ale nie chcą za bardzo inwestować w to, podłączenie musi zostać tak jak jest.

A nie chcą przypadkiem, żeby to chodziło wykorzystując energię szumu fal? Od kiedy to dostawca energii pozwala na bezpośrednie załączanie silników o mocy 13 kW? Napisz mi na PW gdzie to jest, a natychmiast zgłaszam ten fakt do ZE. Co zresztą powinien zrobić każdy sąsiad, zasilany z tego samego trafo.
  • Poziom 14  
    Skoro to działa od lat 70-tych i były robione odbiory oraz pomiary i nikt się nie czepiał to chyba tak może działać. Jest to duży zakład i żaden sąsiad nie jest podłączony pod ich trafo. Zresztą przeglądałem całą dokumentację sprężarki i jest to zrobione zgodnie z zaleceniami producenta tej sprężarki.
  • Moderator
    W takim razie wolno im. Nie rozumiem tylko, że działało od lat 70-tych a teraz trwa dyskusja o doborze zabezpieczeń.
  • Poziom 14  
    Uszkodził się starej generacji stycznik olejowy i muszę go wymienić. Czasami nie wyłącza się i silnik pracuje non stop. Przy wymianie na nowy taki jak podałem w temacie chcę zmodernizować zabezpieczenie z topików na wył. instalacyjny - jest wygodniejszy w obsłudze. Problem tylko z tą charakterystyką przeciążeniową.
  • Poziom 34  
    Radek2 napisał:
    Przy wymianie na nowy taki jak podałem w temacie chcę zmodernizować zabezpieczenie z topików na wył. instalacyjny - jest wygodniejszy w obsłudz

Czyli rozumiem, że topiki też nie wytrzymywały?
  • Moderator
    Radek2 napisał:
    chcę zmodernizować zabezpieczenie z topików na wył. instalacyjny - jest wygodniejszy w obsłudze.

Pogoń za nowoczesnością nie zawsze się opłaca. Proponuję porzucić ten pomysł.
    Natomiast kwestię zabezpieczeń rozpatruje się w zależności od rodzaju rozruchu: lekki, średni, albo ciężki. Wszelkie zasady postępowania i parametry z tym związane są dawno opracowane i znane, można je bez trudu odnaleźć w necie.
  • Poziom 14  
    Topiki nie padały, ale oprawy topików już najlepiej nie wyglądają. Ze względu na duże prądy chcę to wszystko podczas wymiany stycznika zmodernizować. A`propos rozruchu -jest to rozruch ciężki, kilkanaście razy na dobę.
  • Poziom 34  
    Radek2 napisał:
    Topiki nie padały, ale oprawy topików już najlepiej nie wyglądają.

To może wystarczy wymienic na nowe oprawy wraz z wkładkami. Nawet w nowych aplikacjach napędowych stosuje się bezpieczniki zamiast wyłaczników nadpradowych.
  • Poziom 14  
    Zgadza się mogę zmienić na nowe obudowy ale wyłączniki sa wygodniejsze w obsłudze. Zastanawia mnie jeszcze jedna kwestia - w pomieszczeniu w którym mam wymienić stycznik oraz zabezpieczenie przeciwzwarciowe znajduje się jeszcze jedna taka sama sprężarka, odległość pomiędzy nimi wynosi około 0,5m. Czy należy objąć obydwie sprężarki dodatkowym połączeniem wyrównawczym czy nie ma takiej potrzeby? Układ sieci TN-C.
  • Moderator
    Radek2 napisał:
    Zgadza się mogę zmienić na nowe obudowy ale wyłączniki sa wygodniejsze w obsłudze.

Przestań, to nie salon dla blondynek, co tu ma wątpliwa wygoda do rzeczy a poza tym to jest nieprawda.

Radek2 napisał:
    Zastanawia mnie jeszcze jedna kwestia - w pomieszczeniu w którym mam wymienić stycznik oraz zabezpieczenie przeciwzwarciowe znajduje się jeszcze jedna taka sama sprężarka, odległość pomiędzy nimi wynosi około 0,5m. Czy należy objąć obydwie sprężarki dodatkowym połączeniem wyrównawczym czy nie ma takiej potrzeby? Układ sieci TN-C.

A co Ci to da?
  • Poziom 14  
    W celu wyrównania potencjałów między sprężarkami.
    Zastanawiam się czy można jako zabezpieczenie przeciwzwarciowe zastosować rozłącznik izolacyjny bezpiecznikowy z wkładką 35A o charakterystyce gG lub gL zamiast wyłącznika nadprądowego?
  • Specjalista elektryk
    A myślałeś o wyłączniku silnikowym PKZM0-32 ? Masz zabezpieczenie przeciążeniowe i zwarciowe w jednym. Wyzwalacz przeciążeniowy ustawiany 0,6-1 In, wyzwalacz zwarciowy 14 In.
    Pozdrawiam