Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przestrojenie RS- 101 oraz R102SR10

tomatronix 16 Mar 2003 20:28 3176 7
  • #1 16 Mar 2003 20:28
    tomatronix
    Poziom 11  

Czy ktoś wie jak przestroić te dwa radyjka przenośne.
    Proszę o pomoc .
    Wiem że w erze radyjek po 4zł to zabytki ale szkoda je skasować.
    :( :( TOMATRONIX :( :(

0 7
  • #2 16 Mar 2003 22:06
    Seweryn82
    Poziom 19  

moja odpowiedz brzmi następująco. Zasada przestrajania kaZdego radia jest taka że wymieniasz 2 kondensatory jeden od czułości radia a drugi od częstotliwości odbioru. Są one umieszczone zazwyczaj równolegle z trymerami i mają OKOŁO (nie mówie że zawsze tyle mają) 30pF. Wymieniasz je na 10pF stroisz trymerami i zrobione. A najprostrza metoda to konwenter :) . Powodzenia

0
  • #3 16 Mar 2003 22:55
    hemodializa
    Poziom 13  

co do ilości "pikaców" to bym sie sprzeczał, bo to zależy od zastosowanego wmacniacza wejścowego. sa przypadki że trzeba zmienić wsamym wzmacniaczu aż 5 kondensatorów. A co do stosowania konwerterów to życze powodzenia w ustaleniu odpowiedniego wzmocnienia dla częstotliwości dolnej i górnej, a jakość tych "cacek" jest beznadziejna, co ciekawsze w większości radyjek wogóle one nie pracują poprawnie. reasumując jak masz schemat do tych radyjek to mi je prześlij a dokładnia opiszę ci co trzeba zmienić i na jaką wartość. Może być sama głowica FM. Jednakże jeżeli sam wcześniej znajdę te schematy do też je dożuce wraz o opisem. A co do wartości to KAŻDE polskie radio jest warte 1000 koreańskich, pozdrawiam. hemodializa(malpa)poczta.onet.pl :roll:

0
  • #4 17 Mar 2003 00:26
    Seweryn82
    Poziom 19  

zgadzam sie z tobą ale ja to napisałem pobierznie żeby osoba która nie przestrajała radia wiedziała mniej wiecej o co chodzi i w 70% wystarczy ze wymienisz 2 kondziory a jak nie działa to sie bierzesz do dalszej pracy. Strój może ci sie uda "święci garnków nie lepią" A jak nie to wrzuc schemacik i ci pomożemy

0
  • #5 17 Mar 2003 16:43
    tomatronix
    Poziom 11  

Muszę się przyznać że przestroiłem kilka radyjek z dobrym efektem tylko one miały głowice strojone diodami pojemnościowymi , a te radyjka są miniaturowe stereo z głowicami strojonymi kondesatorami dwu i trzysekcyjnymi.
    Jak je przestroiłem dobierając kondesatorki równoległe przy sekcjach to straciły na czułosci a co do schematów to ich nie znalazłem w internecie.
    Proszę o pomoc TOMATRONIX. :cry: :cry:

0
  • #7 20 Mar 2003 18:48
    tomatronix
    Poziom 11  

RS-101 przestrojony-idzie lepiej od tandety za 4zł,dzięki za schemat.
    Pozostały tylko schody do pokonania czyli radyjko R 102 SR 10 produkowała je UNITRA ELTRA SRB w kooperacji z RFT , nigdzie nie mogę znależć schematu a tam są elementy SMD .
    Proszę o pomoc .
    TOMATRONIX :cry: :cry:

0
  • #8 05 Cze 2005 23:52
    kaem
    Poziom 26  

tomatronix napisał:
    produkowała je UNITRA ELTRA SRB w kooperacji z RFT

Gwoli ścisłości - te napisy na radiu wprowadzają w błąd. "SRB" czyli "Stern Radio Berlin" to właśnie cześć koncernu RFT. A Eltra to Eltra (czyli Unitra Eltra), nie żadne SRB.
    Jeżeli chodzi o taki skomplikowany radiomagnetofon z dwiema antenami i mechanizmem "soft touch", to nie warto przestrajać. Wszystkie ezgzemplarze, które spotkałem, mają tragiczną czułość "od nowości". Tak apropos, to ten radiomagnetofon powinien mieć też jakieś polskie oznaczenie "RMS ileś tam". Jak poszukasz wg tego "RMS" to powinno coś być albo chociaż schemat.

0