Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Holton 400-500 kilka pytań

walsie2695 18 Jun 2014 02:08 2859 16
 • #1
  walsie2695
  Level 8  
  Witam jako , że dorwałem dwa mega radiatory wielkości a4 o wysokości żeber 7cm to postanowiłem zbudować potężny wzmacniacz. Myślę tu o holtonie 2x400 i raz 500 sub. Jako ,że mam dwa tak potężne radiatory to chcę zrobić chłodzenie sekcyjne czyli osobno + i - bez podkładek. Jest to ryzykowne ale myślę ,że możliwe do wykonania. Teraz kieruję się z pytaniem jakie dobrać transformatory? Jakie będą najlepsze mówię tu o dwóch bo jedno raczej jest nie możliwe. Jaka musi być filtracja przy takiej końcówce? Jako ,że robię ten wzmacniacz z pasji to chcę aby był idealnie dopracowany a wiem ,że z waszą pomocą mi się tu uda. Z góry dziękuje za pomoc. Pozdrawiam.


  To nie sposób na zarobek..... to czysta pasja.
 • #2
  aksakal
  Tube devices specialist
  W internecie są dane transformatora dla wzmacniacza HOLLTON 400W.Parametry transformatora i elementów prostownika -toroid-moc 625w.Napięcie na wtórnym uzwojeniu 2х50V.Prostownik-mostek 400-600Vx35A.Pojemność kondensatorów dla każdej biegunowej -2х10000uFx100V.Napięcie po prostowniku -+ 70V. Idealnym wariantem jest użycie kondensatorów 2х22000uFx100V dla każdej biegunowej.

  Dodano po 1 [godziny] 14 [minuty]:

  http://320volt.com/300650-watt-anfi/ Na tej stronie internetowej warianty schematu wzmacniacza.Popatrz dla orientacji.Są wszystkie techniczne charakterystyki i dane elementów zależnie od mocy.
 • #3
  walsie2695
  Level 8  
  Tylko ja nie chce robić osobnej filtracji dla każdej końcówki. Chodzi mi o to żeby zrobić filtracje na wszystkie trzy końcówki a trafa połączyć równolegle po wyprostowaniu. Teraz pytanie nie chodzi tu o koszta bo będę to robił przez długi okres. Lepiej zrobić 400 czy 500w przy 4r bo nie widziałem jeszcze płytek końcówki 500 a wiem ,że są.

  Holton 400-500 kilka pytań Do takich blach musi być konkretna końcówka.
 • #4
  Artur k.
  Admin of Audio group
  Majtki przez głowę i tyle.
  Moc nie bierze się z ilości tranzystorów, tylko z napięcia zasilania. Skoro mają być wzmacniacze o różnych mocach, to nie mogą być zasilane z tego samego napięcia, zatem połączenie trzech transformatorów razem jest bez sensu.
  A skoro tak, to należy zastosować albo dwa transformatory (osobno dla subwoofera i osobno dla reszty), albo jeden transformator z wieloma uzwojeniami i na pewno osobne układy prostowników i filtrów.
  Nie wspomnę już o tym, że nie ma sensu budowanie wzmacniacza 500W do subwoofera, a 400W do górek - najzwyczajniej w świecie subwoofera mogłoby nie być - i tak nie będzie dawał żadnego efektu.
  Typowo do subwoofera stosuje się wzmacniacz o przynajmniej dwukrotnie większej mocy niż do górek.

  Ponadto:
  walsie2695 wrote:
  Do takich blach musi być konkretna końcówka

  to jest żart. 400W to konkretna końcówka? Taki radiator jest dla niej 4x za duży. Takim radiator wystarczyłby do wzmacniacza o znacznie większej mocy. Popatrz na fabryczne wzmacniacze. 2x mniejsze radiatory "obsługują" wzmacniacze o mocach po 1000W na kanał.

  Obawiam się, że Kolega porywa się z motyką na słońce, zwłaszcza że o Holtronie napisano już chyba wszystko co się dało napisać, a Kolega dalej nie wie podstawowych rzeczy i o nie pyta.
 • #5
  walsie2695
  Level 8  
  Troszkę się znam na wzmacniaczach bo już kilka ich wykonałem: holton 200, stk4148 czy tda7294 i jeszcze parę innych. Chętnie bym zrobił końcówkę mocy zbliżoną do 1000 al takich jeszcze nie widziałem na elektrodzie. Tak czym więcej myślę to nie ma sensu robić osobnej końcówki pod sub. Jeżeli ktoś ma schematy holtona 600 czy 700 to bym prosił.

  Z góry dziękuję
 • #6
  Artur k.
  Admin of Audio group
  walsie2695 wrote:
  Troszkę się znam na wzmacniaczach bo już kilka ich wykonałem

  Wykonanie wzmacniacza na podstawie gotowego projektu nie jest niczym szczególnym i nie trzeba mieć absolutnie żadnej wiedzy, jedynie umiejętność lutowania i posługiwania się narzędziami ręcznymi.
  Tak więc Twoje "troszkę znanie się" jest delikatnie mówiąc - śmieszne.

  Co z tego, że wykonałeś ileś tam wzmacniaczy jak nie masz o tym nawet podstawowego pojęcia - nie wiesz co z czego wynika i dlaczego.

  walsie2695 wrote:
  Jeżeli ktoś ma schematy holtona 600 czy 700 to bym prosił.

  Sam sobie narysuj. Nie będą się prawie niczym różniły od podstawowej wersji 400W, poza napięciem zasilania oraz ilością tranzystorów końcowych. To wymusza zmianę wartości niektórych rezystorów (żeby utrzymać założone prądy na tym samym poziomie), a to przecież nic innego jak prawo Ohma, które jest podstawowym prawem w elektronice i każdy kto się za to bierze powinien je znać.
  Trzeba też wymienić niektóre tranzystory na mocniejsze, bo większa ilość końcowych oznacza większe prądy sterujące.

  walsie2695 wrote:
  Chętnie bym zrobił końcówkę mocy zbliżoną do 1000 al takich jeszcze nie widziałem na elektrodzie.

  Bo nie szukałeś.
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic985463.html

  Tylko obawiam się że masz "troszkę" za mało wiedzy by taki wzmacniacz zbudować i uruchomić.
 • #7
  aksakal
  Tube devices specialist
  http://soundbarrel.ru/nabor/nab800W.htm Na tej stronie internetowej wszystkie materiały dla różnych wariantów wzmacniacza Холтона.

  Dodano po 2 [minuty]:

  Na tej stronie internetowej plytky dr. dla wzmacniacza. http://soundbarrel.ru/nabor/nab800W1.htm

  Dodano po 11 [minuty]:

  Idea autora w jego #3 wykorzystać dla wzmacniaczy trzy transformatory i połączyć ich wtórne uzwojenia równolegle jest samym złym wariantem.Wzmacniacze takiej mocy zużywają duży prąd i nie uda się uniknąć wzajemnego wpływu wzmacniaczy przez prostownik, co znacznie zwiększy aberracje.
 • #8
  magi23
  Level 20  
  walsie2695 wrote:
  Chętnie bym zrobił końcówkę mocy zbliżoną do 1000

  Ja właśnie składam BA1000 n a 2SA i 2SC oraz BA1200 na MJL
  Jest już nawet post. Poszukaj.
  Co do Holtona.
  Jest to fajny projekt ale.
  Jedyna rzecz która mi w nim przeszkadza to ilości ciepła które oddaje.
  Co do zasilania.
  Trzeba transformatora blisko 2kW jak nie więcej.
  Co do napięcia.
  Najlepiej jak będzie mia te 2*50VAC i dowinąć jeszcze takim samym przekrojem drutu
  po 7VAC do każdego uzwojenia.
  I mamy odczep 2*50VAC i 2*57VAC
  Z jednego zasilamy dwa po 400W i z drogiego 1*500W.
  Oczywiście oddzielne mostki dla obu zasilań.
  Ja tak bym to rozwiązał
 • #9
  Artur k.
  Admin of Audio group
  magi23 wrote:
  Najlepiej jak będzie mia te 2*50VAC i dowinąć jeszcze takim samym przekrojem drutu
  po 7VAC do każdego uzwojenia.
  I mamy odczep 2*50VAC i 2*57VAC
  Z jednego zasilamy dwa po 400W i z drogiego 1*500W.
  Oczywiście oddzielne mostki dla obu zasilań.
  Ja tak bym to rozwiązał

  Złe rozwiązanie ze względu na to, że przy większej mocy oddawanej przez którykolwiek ze wzmacniaczy, będzie spadało napięcie zasilające pozostałe. Chyba nie muszę pisać co z tego wyniknie? Takie rozwiązanie byłoby dobre, gdyby chodziło o wzmacniacz w klasie G/H ale w tym przypadku to nonsens.
 • #10
  magi23
  Level 20  
  Nie mówię że nie.
  Ale widziałem już takie rozwiązanie w jakimś wzmacniaczu estradowym.
  Było pierwsze uzwojenie z drutu 2*2mm i wyższe z drutu pojedynczego o przekroju 2,5mm.
  Ale jeden drut odchodził od tych dwóch
 • #11
  Artur k.
  Admin of Audio group
  magi23 wrote:
  Ale widziałem już takie rozwiązanie w jakimś wzmacniaczu estradowym.
  Było pierwsze uzwojenie z drutu 2*2mm i wyższe z drutu pojedynczego o przekroju 2,5mm.

  Tak, bo to był wzmacniacz w klasie G lub H, albo ew. zastosowano wyższe napięcie zasilające stopień sterujący niż stopień końcowy (takie dziwadła też się spotyka).
  Natomiast zapewniam Kolegę, że nikt tak nie robi jak Kolega zaproponował. Nie zasila się dwóch niezależnych wzmacniaczy w ten sposób, główny powód podałem. Nawet Chińczycy "po taniości" tak nie robią...
 • #12
  aksakal
  Tube devices specialist
  Lepszym wariantem jest użycie oddzielnego transformatora dla każdego wzmacniacza.To nie o wiele zwiększy wagę wzmacniacza, lecz pozwoli uniknąć wzajemnego wpływu przez prostownik. Jeszcze jednym wariantem rozwiązania problemu jest użycie impulsowego bloku zasilania.Przykład z estradowym wzmacniaczem niezbyt udany.Główny wymóg do estradowego wzmacniacza maksymalna moc, a do wzmacniacza HI - FI- jakość. Dla zapoznania się z wariantem użycia impulsowego bloku proponuję stronę internetową, gdzie znajdują się schematy. http://www.interlavka.narod.ru/nabor/nabpreobra08.htm Myślę, że na polskich stronach internetowych też są podobne schematy.
 • #13
  Artur k.
  Admin of Audio group
  Zasadniczo masz rację z zasilaczem impulsowym, jednak mierzmy siły na zamiary. :)
  Zauważ, że autor wątku jest osobą początkującą, a budowa i uruchomienie przetwornicy o takiej mocy (ok. 2kW) to na pewno nie jest zadanie dla początkującego choćby ze względu na dość specyficzny sposób nawijania transformatorów impulsowych. Ponadto trzeba mieć trochę więcej sprzętu niż tylko miernik uniwersalny. :)

  Optymalne rozwiązanie to dwa transformatory, jeden do wzmacniacza przeznaczonego dla subwoofera, drugi do dwóch pozostałych wzmacniaczy. Z tym, że tak jak napisałem na samym początku - wzmacniacz do subwoofera o mocy 500W przy mocach po 400W na góry nie ma najmniejszego sensu. W tym przypadku wzmacniacz do subwoofera powinien dysponować mocą rzędu 1000W.
 • #14
  walsie2695
  Level 8  
  Chciałem zrobić jak napisał kolega wyżej po prostu dowinąć uzwojenia ale skoro to nie jest dobry pomysł to zrobię wzmacniacz 3x500 tylko problem w tym ,że nie mogę znaleźć schematów 400 jest mnóstwo a 500 nie widziałem jeszcze. To prawda nie jestem żadnym specjalista ale podstawy znam. Od tego jest to forum aby pomagać zielonym. Już wykonałem parę końcówek i jak na razie wszystkie działają. Nie ukrywam to były gotowce ale od czegoś trzeba zaczać. Nie jestem zwolennikiem gotowych układów z avt wszystko robię ręcznie. Może porywam się z motyką na słońce ale cóż nie sprubuję to się nie przekonam.

  Jezeli ktoś ma schematy 500 tobym prosił. Z góry dziękuję i pozdrawiam.
 • #16
  Artur k.
  Admin of Audio group
  Dla 500W nie trzeba dokładać tranzystorów, a jedynie podnieść napięcie zasilania o czym zresztą już pisałem.

  walsie2695 wrote:
  Od tego jest to forum aby pomagać zielonym.

  Dla zielonych jest szkoła i podręczniki, a nie forum. Co Ty byś zrobił 30 lat temu gdzie nie było for, a ludzie zdobywali wiedzę. Niemożliwe, nie?
  A forum:
  Quote:
  Forum dyskusyjne – przeniesiona do struktury stron WWW forma grup dyskusyjnych, która służy do wymiany informacji i poglądów między osobami o podobnych zainteresowaniach przy użyciu przeglądarki internetowej.

  Wbij sobie to do głowy i nie chcę więcej widzieć stwierdzeń, że forum jest od pomagania. Nie jest, od tego są podręczniki!
 • #17
  aksakal
  Tube devices specialist
  http://www.interlavka.narod.ru/nabor/nab800W.htm Szanowny kolega walsie2695 !Jak ci już powiedział kolega artur k całkiem nie obowiązkowo szukać schemat na 500W.Dla orientacji daję ci stronę internetową gdzie jest tablica, która pokazuje zależność wyjściowej mocy wzmacniacza od napięcia zasilania i oporu głośnika.Ci już dawałem linki z schematami na 400 i 600w.Żeby otrzymać 500w od pierwszego schematu zwiększyj napięcie zasilania,a dla drugiego schematu zmniejsz to napięcie i będzie ci szczęście.