Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mercedes Atego 1222 MP II, skrzynia telligent, szarpie przy ruszaniu

GrzesiekCK 19 Cze 2014 14:11 3111 8
  • #1 19 Cze 2014 14:11
    GrzesiekCK
    Poziom 9  

Witam,
    Mam problem ze swoim Mercedesem i jego półautoamtyczną skrzynią 6 biegową (bez pedału sprzęgła), mianowicie moment pierwszego zasprzęglenia na 1 i R przy ruszaniu jest z dużym szarpnięciem. Potem z 1 na 2 też przełącza zero jedynkowo zamiast płynnie.
    Nie ma żadnych błędów i procedure przyswajania małą i dużą robi bez problemu.
    Brak jakich kolwiek błędów w komputerze.
    Problem pojawił się po wymianie sprzęgła (we wcześniejszym wyłamało blachę na słoneczku docisku). Zmienione zostały tarcza i docisk na nowe zamienniki Sachs'a. Wysprzęglik pozstał stary gdyż na oko nie budził zastrzeżeń.
    Zastanawiam się czy może to kwestia zapowietrzonego układu, ale szczerze mówiąc nie dokońca mam pewność jak go odpowietrzyć, a nie udało mi się też znaleźć tak owej nigdzie informacji.
    Po nocy pierwsze ruszenie robi płynnie i ładnie, ale po przejechaniu krótkiego odcinka jak się nagrzeje to są objawy jak powyżej. Aha i jak jest rozgrzany to na N słychać dziwne "łopotanie" tak jakby blachy na docisku tudzież sprężyny na tarczy (raczej mi to wygląda na taki urok zestawu sprzęgłowego, ale może się mylę).
    Będę wdzięczny za podpowiedź w czym może być problem i jak to naprawić oraz za informację jak odpowietrzyć sprzęgło.
    Ja próbowałem tak: Zał. zapłon, wbita 1, nacisnąć kilka razy gaz, a następnie popuszczałem odpowietrznik. Olej "sikał" równo i bez powietrza. Nie wiem czy to poprawne działanie z mojej strony i czy właśnie tym sobie nie zaszkodziłem oraz jak ewentualnie teraz naprawić swój błąd.
    Z góry bardzo dziękuję za pomoc

0 8
  • #2 19 Cze 2014 16:56
    Gerri
    Spec od Mercedesów

Według programu serwisowego WIS odpowietrzanie odbywa się
    samo po włączeniu zaplonu. Otwieramy odpowietrznik sprzęgła i powinno wypłynąć ok 0.3 litra płynu. Zalecają odpowietrzanie i nauczanie powtórzyć kilkakrotnie. Co tam wlales do układu ? W komputerze Star Diagnosis są dla tej skrzyni dwa punkty dotyczące adaptacji sprzęgła po naprawie lub wymianie.

0
  • #3 19 Cze 2014 17:40
    GrzesiekCK
    Poziom 9  

Narazie nic mu nie wlałem, ani nie dolałem poza tym na czym był oryginalnie. Oleju w zbiorniku wydaje się być OK, jest jakieś 4/5 zbiorniczka. Z tego co wiem to olej typu HCL powinien tam być. Do Star Diagnosis nie mam dostępu (chyba że podjadę do jakiegoś warsztatu). Adaptację robiłem kilku krotnie.
    Co do odpowietrzania, to właśnie też wolałbym się upewnić jak ono ma wyglądać punkt po punkcie, bo może tu coś robie źle?

0
  • Pomocny post
    #4 19 Cze 2014 20:10
    685832
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 24 Cze 2014 21:52
    GrzesiekCK
    Poziom 9  

Jestem po regulacji poprzez Star Diagnosis, uzupełniony olej Pentosil (Czy jak tam się to pisze). Jest lepiej, ale nadal niestety nie idealnie.
    Po nocy auto kilka ruszeń robi plynnie i delikatnie, w miarę jak się zagrzeje to niestety 1 i R szarpie. Konkretnie pierwsza fazę zasprzęglenia szarpie, zwłaszcza wyczówalne na 1. Wyższe biegi już zmienia płynnie i bez problemu. Nie wiem już czy taki urok tego sprzęgła czy dalej coś nie tak.

0
  • #6 25 Cze 2014 10:52
    685832
    Użytkownik usunął konto  
  • #7 25 Cze 2014 19:56
    GrzesiekCK
    Poziom 9  

No nic już narazie nie zrobię. Przyzwyczajam się i liczę że w miarę upływu kilometrów i zużycia sprzęgła to wszystko jakoś się ułoży. Dziękuję póki co za wszelką pomoc i radę.

0
  • #8 09 Lis 2016 09:54
    krzysiekkotlarz
    Poziom 6  

witam,
    czy problem który opisywałeś ustapił.
    Mam taki sam przypadek,samochód szarpał wymieniliśmy kompletne sprzęgło problem ustapił na 50tyskm teraz znowu powrócił, mysle ze to może być wysprzeglik.... byłbym wdzięczny gdybys napisał jak sprawa się skonczyła
    dziekuje, napisz labo zadzwon proszę 601456539

0
  • #9 16 Lis 2016 19:33
    GrzesiekCK
    Poziom 9  

Witam,
    Przepraszam, że tak późno odpisuje...
    Podsumowując:
    Ze sprzęgłem zeszło nam długo, a problem ustąpił w zeszłym tygodniu i nie wiem jaki ma to związek ale pomogło.
    Najpierw okazało się, że w sklepie dobrane z katalogu sprzęgło rózni się od tego co wychodzi po nr VIN. I tak po kolejnym rozebraniu sprzęgła różnice okazały się w "grubości, wysokości" docisku.
    Poprawiło się, ale nadal agresywnie wykonywał pierwsze zasprzęglenie. Kolejne biegi zmieniał już akcpetowalnie, ale nadal daleko od ideału.
    Został wymieniony olej od sprzęgła - nadal oryginalny. Nadal nic.
    Wszelkie synchronizacje sprzęgła (skrócona i pełna) nic nie dawały.
    W końcu pod komputer, nowe ustawienia sprzęgła. Nadal nic.
    Poddaliśmy się i tak jeździłem prawie dwa lata.
    W zeszłym tygodniu padły akumulatory. Zostały założone nowe i problem ustąpił. Skrzynia pracuje pięknie i delikatnie, aż chce się jeździć. Stare Akumulatory z różnych powodów w międzyczasie były odpinane wielokrotnie i nie miało to wpływu. Dlatego dla mnie związek dość dziwny, ale najwyraźniej jest.

0