logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Kompresor - silnik buczy, nie chce ruszyć podłączony na krótko

Talar866 25 Cze 2014 12:41 9846 33
Najlepsze odpowiedzi

Dlaczego silnik kompresora buczy i nie startuje na podłączeniu w trójkąt, mimo że na gwieździe daje się uruchomić?

Jeśli silnik rusza w gwieździe, a w trójkącie tylko buczy, najbardziej prawdopodobne jest błędne połączenie końców uzwojeń na listwie zaciskowej albo zamiana przewodów między zaciskami; trzeba odłączyć mostki i sprawdzić omomierzem zgodność połączeń U1, V1, W1 oraz U2, V2, W2 według schematu [#13752923][#13753460][#13753690] Do rozruchu gwiazda/trójkąt potrzebujesz przekaźnika czasowego i układu na stycznikach — padło, że są potrzebne 3 styczniki, z czego jeden jest już w kompresorze [#13751689][#13752129][#13752720] Na próbę można też założyć mostki tak, by silnik pracował w gwieździe, bo wtedy pobiera mniejszy prąd; jeśli dalej buczy, to trzeba szukać usterki w silniku lub połączeniach [#13743524][#13742317]
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA
  • #1 13740052
    Talar866
    Poziom 9  
    Posty: 26
    Ocena: 3
    Witajcie, jestem nowym użytkowiniem tego forum i jest to mój pierwszy temat, a zarazem post. Szukałem odpowiedzi po tym forum, ale niestety jej nie znalazłem. A, że elektrykiem nie jestem paru rzeczy też nie rozumiałem. Ale wracając do problemu.

    Ostatnio ojciec przywiózł mi z zakładu drobiarskiego gdzie tata pracuje, stary kompresor, który kilkanaście lat temu napędzał cały zakład. Jednak z tego co mi wiadomo ostatnio raz chodził około 3 lata temu i było wszystko okej.

    Kompresor jest chyba czeski, nie pamiętam już. Trzy tłokowy z silnikiem 7,3kW. Do tego oczywiście skrzynka i cała instalacja. - Termik sprężarki, włącznik ciśnieniowy, stycznik, bezpiecznik termiczny do silnika. Ale co do problemu. Skrzynkę doprowadziłem do ładu i krążąc po internecie wszystko wygląda, że jest dobrze podłączone. Po włączeniu poprzez całą instalację silnik zaczął buczeć, tak jakby nie było jednej fazy. Bezpieczników mi nie wywaliło, wszystkie 3 fazy do silnika dochodziły. Ominąłem skrzynkę bo chciałem dowiedzieć się czy to w niej leży problem. Jednak po wpięciu wtyczki pod puszkę silnika i włączenie go na krótko poprzez wtyczkę te same objawy. W czym tu może leżeć problem? Jutro ze znajomym będziemy mierzyć silnik bo ja o tym nie mam pojęcia. Silnik może chodzić tylko w podłączeniu trójkąt. I jeszcze jedna uwaga, podczas spinania go na krótko wtyczki z wtyczką dwa bolce od faz spaliły się, to znaczy przypaliły no zczerniały. Prosiłbym o pomoc.
  • REKLAMA
  • #2 13740117
    anet870
    Poziom 26  
    Posty: 1407
    Pomógł: 67
    Ocena: 248
    W jaki sposób mierzyłeś że są obecne wszystkie fazy na silniku?Najlepiej zrobić pomiar na tz. przejścia między uzwojeniami oraz pobierany prąd przez nie.Upewnij się że dobrze są spięte zaciski ewentualnie wstaw zdjęcie razem z informacjami tabliczki znamionowej.
  • #3 13741039
    Talar866
    Poziom 9  
    Posty: 26
    Ocena: 3
    Skrzynka.
    Kompresor - silnik buczy, nie chce ruszyć podłączony na krótko

    Cały kompresor.
    Kompresor - silnik buczy, nie chce ruszyć podłączony na krótko

    Tabliczka na sprężarce.
    Kompresor - silnik buczy, nie chce ruszyć podłączony na krótko

    Tabliczka na rurze chłodzącej powietrze, lecz nie jest to główna tabliczka całego kompresora, jej podstawa zerdzewiała i musiała już dawno odpaść.
    Kompresor - silnik buczy, nie chce ruszyć podłączony na krótko

    Tabliczka na silniku.
    Kompresor - silnik buczy, nie chce ruszyć podłączony na krótko

    Kompresor - silnik buczy, nie chce ruszyć podłączony na krótko

    Czy muszę rozebrać silnik do pomiarów?
  • #4 13741078
    dabu
    Poziom 32  
    Posty: 2046
    Pomógł: 190
    Ocena: 695
    A patrzałeś czy silnik obraca się swobodnie?
  • REKLAMA
  • #5 13741116
    HeSz
    Specjalista elektryk
    Posty: 1186
    Pomógł: 97
    Ocena: 198
    Poproś o pomoc elektryka! Zdjęcia dowodzą całkowitego braku profesjonalizmu ( zwłaszcza ostatnie). Nie ryzykuj swojego życia!
    Pozdrawiam.
  • #6 13741192
    Krzysztof Reszka
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 10574
    Pomógł: 609
    Ocena: 1548
    Na zdjęciu nr 3 bracia z czech napisali " kontrolujte olej " po nakrętce widać że tam ani ten pies z tej budy nie zaglądał . Rozłączyć silnik od pompy i sprawdzić na luzie .
  • #7 13741289
    Talar866
    Poziom 9  
    Posty: 26
    Ocena: 3
    Olej sprawdzany był kilkakrotnie po poruszaniu silnikiem jak i przed, jest okej. Co do obracania to można to swobodnie zrobić ręcznie, nic nie blokuje.

    Co do tego Pana, który mnie przestrzega. Jestem tego świadom, nie wystawiam kogo innego, aby robił to za mnie. Gdybym miał wzywać elektryka to nie wchodziłbym na to forum, nie zakładał konta i nie prosił o pomoc. Jeżeli jesteś chętny mi pomóc za darmo zapraszam do Krakowa, niestety nie mam znajomego elektryka. Jeszcze prosiłbym o wyjaśnienie co oznacza brak profesjonalizmu.
  • #8 13741374
    kosmos99
    Poziom 38  
    Posty: 4188
    Pomógł: 338
    Ocena: 816
    A czemu podłaczyłes tylko dwie fazy?
  • REKLAMA
  • #9 13741488
    Krzysztof Reszka
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 10574
    Pomógł: 609
    Ocena: 1548
    Talar866 napisał:
    Czy muszę rozebrać silnik do pomiarów?

    Wystarczy odłączyć zasilanie i napisać ile Ω mają uzwojenia silnika i jaki jest jego stan izolacji
  • #10 13741609
    Talar866
    Poziom 9  
    Posty: 26
    Ocena: 3
    Co do tej fazy niepodłączonej to odłączyłem specjalnie bo chciałem sprawdzić czy silnik dalej będzie buczał, lecz nastała cisza. Jeżeli chodzi o sprawdzenie oporności to jak to mam zrobić? Czerwony do U1 a czarny do W2? Czy U1 do U2?
  • #11 13741777
    Akrzy74
    Spoczywaj w Pokoju
    Posty: 7910
    Pomógł: 363
    Ocena: 1501
    Talar866 napisał:
    Jeżeli chodzi o sprawdzenie oporności to gdzie to mam po dotykać multimetrem?

    Kolega raczy żartować!- czy nie wyraziłem się jasno? ->
    Akrzy74 napisał:
    Tak kolego- podstawą są pomiary silnika napięciem pomiarowym 500V, i z pewnością nie jest to zwykły multimetr. O rzetelnie wykonanym pomiarze napięcia zasilania nie wspominając.

    Link
    Talar866 napisał:
    Co do tego Pana, który mnie przestrzega. Jestem tego świadom, nie wystawiam kogo innego, aby robił to za mnie.

    Nie jesteś świadom zagrożenia, co widać na ostatnim zdjęciu- ochrona przeciwporażeniowa, o której jak sądzę nie masz kolego "zielonego pojęcia". Nie masz również pojęcia, że silnik o tej mocy nie może być włączany bezpośrednio do sieci publicznej, ot taki szczegół...
  • REKLAMA
  • #12 13742163
    Talar866
    Poziom 9  
    Posty: 26
    Ocena: 3
    Ten post mi gdzieś zniknął, ale jak wspominałem jestem nowy na tym forum i wybacz, że nie wiem gdzie znaleźć posta, który został usunięty z mojego tematu. Dlatego też nie przeczytałem Twojej notki. Zamiast pisać, że multimetrem tego nie sprawdzę mógłbyś mi powiedzieć czy potrzebuję jakiś sprzęt i jak to pomierzyć. Skoro też nie podłącze tego silnika na krótko to prosiłbym o podpowiedz co muszę jeszcze do niego dołączyć. Jeżeli nie chcesz mi pomóc to nic nie pisz. Może ktoś inny z chęcią pomocy mi pomoże.
  • #13 13742317
    Krzysztof Reszka
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 10574
    Pomógł: 609
    Ocena: 1548
    Talar866 napisał:
    to odłączyłem specjalnie bo chciałem sprawdzić czy silnik dalej będzie buczał, lecz nastała cisza

    Wyjścia są dwa albo kolega nie ma fazy zasilającej, lub silnik ma przerwę na cewce .
  • #14 13742649
    Akrzy74
    Spoczywaj w Pokoju
    Posty: 7910
    Pomógł: 363
    Ocena: 1501
    Talar866 napisał:
    Jeżeli nie chcesz mi pomóc to nic nie pisz. Może ktoś inny z chęcią pomocy mi pomoże.

    Może kolega nie wie, ale w tym dziale nie toleruje się naruszenia min. p. 3.1.17 regulaminu! Przyjemność szukania i korzystania z wyszukiwarki pozostawiam Tobie. Taki minimalny wkład pracy własnej...

    Ps. Przypominam, bo chyba nie zauważyłeś "szczegółu"...
    Talar866 napisał:
    Ostatnio ojciec przywiózł mi z zakładu drobiarskiego gdzie tata pracuje, stary kompresor

    Akrzy74 napisał:
    ... silnik o tej mocy nie może być włączany bezpośrednio do sieci publicznej, ot taki szczegół...

    Bezpośrednio, czyli bez zastosowania np. przełącznika γ/Δ ze względu na występujące prądy rozruchowe wprowadzające do sieci stany zakłóceniowe.
    Talar866 napisał:
    Trzy tłokowy z silnikiem 7,3kW

    Jeśli już, to z silnikiem 7,5kW.
  • #15 13743524
    robert 79
    Poziom 14  
    Posty: 67
    Pomógł: 5
    Ocena: 13
    Jak chcesz go puścić na raz w celu sprawdzenia, to przepnij blaszki na tabliczce- z pionowej opcji na poziomą , na zaciski bez blaszek podłącz napięcie i spróbuj załączyć- w gwieździe będzie słabszy, ale będzie brał dużo mniejszy prąd i nie polecą ci bezpieczniki, jak dalej buczy to lepiej oddaj silnik do fachowca, który oceni co jest grane, być może motor jest spalony i sam nic z tym nie zrobisz
  • #16 13743628
    Talar866
    Poziom 9  
    Posty: 26
    Ocena: 3
    Dzięki za podpowiedzi, jeszcze dodam, że gdy go włączałem to troszku się obrócił i dopiero zaczął buczeć.
  • #17 13751606
    Talar866
    Poziom 9  
    Posty: 26
    Ocena: 3
    robert 79 napisał:
    Jak chcesz go puścić na raz w celu sprawdzenia, to przepnij blaszki na tabliczce- z pionowej opcji na poziomą , na zaciski bez blaszek podłącz napięcie i spróbuj załączyć- w gwieździe będzie słabszy, ale będzie brał dużo mniejszy prąd i nie polecą ci bezpieczniki, jak dalej buczy to lepiej oddaj silnik do fachowca, który oceni co jest grane, być może motor jest spalony i sam nic z tym nie zrobisz


    Podłączyłem to tak jak mówiłeś i działa. Jest to podłączenie w gwiazdę, tak? Na silniku jest napisane, że może chodzić tylko w trójkącie. To oznacza, że ten silnik potrzebuje tzw. wolny rozruch na gwieździe, a potem mam go przełączyć na trójkąt? Potrzebuję do takiego podłączenia przełącznika na 3 pozycje?

    Czy może jest wina czego innego, że on nie chce chodzić, tak jak był podłączony gdy go przywiozłem? I skoro go uruchomiłem to znaczy, że wszystkie uzwojenia są ok?

    Dodano po 20 [minuty]:

    EDIT: Z tego co się dowiedziałem takie przełączenie na 400V następuje po około 15 sekundach. Za sprawą czego to się dzieje? Obstawiam, że muszę u mnie coś takiego zrobić.
  • Pomocny post
    #18 13751689
    kosmos99
    Poziom 38  
    Posty: 4188
    Pomógł: 338
    Ocena: 816
    Przekaźnika czasowego, a sterowanie jest wtedy na stycznikach.
  • Pomocny post
    #19 13752129
    nikusert
    Poziom 41  
    Posty: 5428
    Pomógł: 699
    Ocena: 1752
    Jeżeli podłączyłeś go w gwiazdę ,czy na osobnym przewodzie czy styczniku kompresora?.By zrealizować układ o którym piszesz musisz posiadać 3-styczniki (właściwie 2,bo jeden już masz) i przekaźnik gwiazda/trójkąt
    Załączniki:
    • pcg-417.JPG (26.61 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • #20 13752634
    Talar866
    Poziom 9  
    Posty: 26
    Ocena: 3
    Czyli potrzebuję przekaźnik czasowy gwiazda trójkąt i jeszcze 2 styczniki? Podłączyłem go w gwiazdę zmieniając blaszki w puszce silnika z pionowych na poziome.
  • #21 13752681
    nikusert
    Poziom 41  
    Posty: 5428
    Pomógł: 699
    Ocena: 1752
    To połączenie sprawdzałeś na osobnym przewodzie ,czy styczniku w kompresorze.
  • #23 13752757
    nikusert
    Poziom 41  
    Posty: 5428
    Pomógł: 699
    Ocena: 1752
    nikusert napisał:
    By zrealizować układ o którym piszesz musisz posiadać 3-styczniki (właściwie 2,bo jeden już masz) i przekaźnik gwiazda/trójkąt

    Napisałem przecież że potrzeba 3-styczniki ,a jeden przecież już ma w kompresorze.
  • #24 13752765
    arekkrasnal
    Poziom 20  
    Posty: 244
    Pomógł: 44
    Ocena: 25
    Przepraszam że się wtrącam ale na tabliczce jest jasno tylko praca w trójkącie.
    Na obrazku schemat połączeń w silniku (może być przesunięcie lub lustrzane odbicie - chodzi o sposób)

    Dodano po 1 [minuty]:

    Przepraszam że się wtrącam ale na tabliczce jest jasno tylko praca w trójkącie.
    Na obrazku schemat połączeń w silniku (może być przesunięcie lub lustrzane odbicie - chodzi o sposób)
    Kompresor - silnik buczy, nie chce ruszyć podłączony na krótko
    Przepraszam ale nigdy nie dodawałem ... to mój pierwszy raz
  • #25 13752786
    nikusert
    Poziom 41  
    Posty: 5428
    Pomógł: 699
    Ocena: 1752
    Tak ,tylko kolega Talar866 ma zamiar złagodzić rozruch silnika ,stosując układ gwiazda/trójkąt.
  • #26 13752824
    arekkrasnal
    Poziom 20  
    Posty: 244
    Pomógł: 44
    Ocena: 25
    Jeżeli silnik miałby działać w układzie gwiazda/trójką to na tabliczce byłoby to zaznaczone

    Moderowany przez kkas12:

    Może kolega wyjaśni jak owa informacja wygląda.

    3.1.11. Zabronione jest publikowanie wpisów nie zawierających merytorycznej treści, zawierających szkodliwe porady, porady nie będące próbą rozwiązania problemu oraz publikowanie identycznych wpisów następujących po sobie lub powtarzających informacje ujęte w toku dyskusji.

  • #27 13752905
    Talar866
    Poziom 9  
    Posty: 26
    Ocena: 3
    Z tym, że zaistniał taki problem, iż silnik nie ruszy na trójkącie bo buczy. Myślę, że jeżeli zastosuję układ podłączenia gwiazda trójkąt to będzie wszystko okej. Jeżeli chodzi o włączenie silnika w gwieździe to robiłem to poprzez całą skrzynkę, czyli stycznik, bezpiecznik przeciążeniowy itd.
  • #28 13752923
    arekkrasnal
    Poziom 20  
    Posty: 244
    Pomógł: 44
    Ocena: 25
    Najpierw odłącz zwory miedziane i sprawdź połączenie cewek silnika, prawdopodobnie są zamienione końce cewek na podłączeniu patrz rysunek przesuniecie musi wynosić o 1 w danym kierunku na górnym rzędzie względem dolnego.

    Dodano po 4 [minuty]:

    Jeśli zamienisz np. dwa końce na dolnym rzędzie między sobą uzyskasz dziwne podłączenie silnika w którym jedna cewka będzie działała na przeciw reszcie i silnik będzie buczał.
  • #29 13752973
    nikusert
    Poziom 41  
    Posty: 5428
    Pomógł: 699
    Ocena: 1752
    arekkrasnal napisał:
    Jeżeli silnik miałby działać w układzie gwiazda/trójką to na tabliczce byłoby to zaznaczone

    Przecież jest okreslone że ma pracować w trójkącie,czyli można mu zrobić rozruch gwiazda/trójkąt.Może być tak jak pisze kolega Arekkrasnal ,to też należy brać pod uwagę,gdyż mógł ktoś mieszac połączeniami uzwojeń na listwie.
    Talar866 napisał:
    Jeżeli chodzi o włączenie silnika w gwieździe to robiłem to poprzez całą skrzynkę, czyli stycznik, bezpiecznik przeciążeniowy itd.

    Należy połączenia sprawdzić.
  • #30 13752974
    Talar866
    Poziom 9  
    Posty: 26
    Ocena: 3
    Czyli ustawić blaszki pionowo tak jak było i zamienić jeden czarny przewód z drugim? Tak jak na zdjęciu? I wtedy może obejść się bez bawienia się w styczniki i robienie podłączenia gwiazda trójkąt?

    Kompresor - silnik buczy, nie chce ruszyć podłączony na krótko

Podsumowanie tematu

✨ Użytkownik forum zgłosił problem z uruchomieniem starego kompresora, który nie działał od trzech lat. Po podłączeniu silnika 7,3 kW, silnik buczał, co sugerowało brak jednej fazy. Użytkownik sprawdził połączenia, ale nie był pewien, jak zmierzyć oporność uzwojeń. W odpowiedziach zasugerowano sprawdzenie połączeń cewek, a także użycie układu gwiazda/trójkąt dla łagodniejszego rozruchu. Po wymianie przewodów i podłączeniu silnika w gwiazdę, kompresor zaczął działać. Użytkownik planuje zainstalować softstart.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA