Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przebudowa istniejącej instalacji antenowej w domu jednorodzinnym.

25 Cze 2014 22:37 3036 9
 • Poziom 11  
  Witam
  Opierając się na poniższym zdjęciu ze strony dipol.com.pl:

  Przebudowa istniejącej instalacji antenowej w domu jednorodzinnym.

  Chciałbym zapytać o możliwość rozbudowy istniejącej instalacji antenowej.
  Składa się ona z:
  1. Antena sat z konwerterem twin z której idą dwa przewody koncentryczne do jednego pomieszczenia z dekoderem telewizji "n" z nagrywarką

  2. Antena DVB-T z której wychodzi jeden przewód do wzmacniacza antenowego. Następnie jest on dzielony spliterem na dwa idące do dwóch kolejnych pomieszczeń.

  Połączenia przewodów z anteny satelitarnej z instalacją antenową, oraz anteny DVB-T ze wzmacniaczem i spliterem i dalej z instalacją znajduje się na strychu.

  Czy możliwa jest taka rozbudowa instalacji, aby bez ciągnięcia dodatkowych przewodów, z użyciem odpowiedniego multiswitcha, móc w telewizorze podłączonym do dekodera "n" odbierać także sygnał DVB-T? A po dokupieniu anteny radiowej i zwrotnicy antenowej także sygnał radiowy?

  Rozumiem, że dodatkowo będę mógł odebrać sygnał satelitarny i radiowy w pozostałych pomieszczeniach?

  Będę musiał zakupić:
  1. Multiswitch. Oprócz wymienionego na stronie dipola multiswitcha terra są jeszcze inne alternatywy? Jakie?
  2. Antenę radiową.
  3. Zwrotnicę anteny radiowej do połączenia sygnałów radia i DVB-T w jeden przed multiswitchem.
  4. Trzy zabezpieczenia przed piorunami na wejścia multiswitcha.
  5. Jedno gniazdko końcowe z dwoma wyjściami "F", wyjściem telewizyjnym i radiowym do podłączenia dekodera "n", telewizora i radia.
  6. Dwa gniazdka końcowe z jednym wyjściem "F", wyjściem telewizyjnym i radiowym. Do podłączenia telewizorów w pozostałych pomieszczeniach i w perspektywie tunera satelitarnego i radia/pomieszczenie.
 • Sklep HeluKabel
 • Poziom 38  
  Jeśli dobrze zrozumiałem docelowo chcesz uzyskać w jednym pokoju dwa sygnały sat+radio+DVB-T a w dwóch pozostałych po jednym sygnale sat+radio+DVB-T.
  Jeśli tak to potrzebujesz konwerter quad + sumator sat+DVB-T np http://www.eltrox.pl/sumator-tv-sat-dvbt-quad-dqtc104-p-6041.html , zwrotnice DVB-T+radio i musisz dodatkowo położyć dwa przewody od anteny satelitarnej. Co do zabezpieczeń to potrzebujesz ich 5 sztuk (4 dla anteny satelitarnej i jeden za zwrotnicą dla DVB-T+radio.
  Przy instalacji z 4 wyjściami nie widzę potrzeby instalacji multiswitch'a.
  ---
  Gniazdo kupi bez problemu to żadna nowość. http://www.eltrox.pl/gniazdo-ko%C4%82%C2%91cowe-2xsatrtv-ssd-400-axing-gniazdko-p-176.html
  Wyprzedzając pytanie o te dodatkowe dwa przewody obojętne czy to będzie rozwiązanie z multiswitch'em czy z sumatorem to są one konieczne.
 • Sklep HeluKabel
 • Poziom 11  
  Dokładnie tak chciałbym mieć. Rozumiem, że wymiana konwertera na Quad jest potrzebna, aby każdy końcowy punkt sat otrzymał sygnał z "osobnego" konwertera poprzez sumator/multiswitch? Jeśli zostanę przy konwerterze twin to sygnał satelitarny będę miał w tych samych przewodach antenowych co aktualnie?

  Multiswitch mogę zastąpić sumatorem bez żadnej straty dla jakości sygnału?
 • Pomocny post
  Poziom 38  
  Tak jak napisałeś konwerter quad jest by mieć 4 sygnały sat, jeśli zostaniesz przy twin będziesz miał tylko w tych przewodach do których je podłączysz bo jeśli chcesz multiswitch to konwerter tez musi być inny nie quad tylko quattro i przy nim już obowiązkowo musisz mieć cztery przewody pomiędzy konwerterem a multswitch'em. Co do siły sygnału multiswitch nie wzmacnia Ci sygnału sat wiec przy twoim układzie będzie działał tak samo jak sumator.
 • Poziom 11  
  Podsumowując.
  Dokupuję:
  1. Sumator sat + DVB-T 3 wejścia i 4 wyjścia
  2. Zwrotnicę antenową do sygnału radia i DVB-T
  3. 3 szt. zabezpieczenia przed piorunami.
  4. Jedno gniazdko końcowe z dwoma wyjściami "F", wyjściem telewizyjnym i radiowym do podłączenia dekodera "n", telewizora i radia.
  5. Dwa gniazdka końcowe z jednym wyjściem "F", wyjściem telewizyjnym i radiowym.

  Do wejść sumatora poprzez zabezpieczenia podłączam dwa przewody z anteny satelitarnej oraz przewód wychodzący z konwertera. Do wyjść sumatora podłączam cztery przewody prowadzące do gniazdek antenowych.

  Czy stoi coś na przeszkodzie abym pospinał przewody antenowe opaskami, aby nie latały luzem? Wiem, że nie mogą być załamane pod kątem prostym.

  Ostatnie pytanie (może wydawać się oczywiste i zadane prostym językiem): pozostając przy konwerterze twin w momencie gdy do gniazdka antenowego z dwoma końcówkami "F" podepnę dekoder "n" dwoma przewodami, wtedy z pozostałych gniazdek "znika" sygnał satelitarny?
 • Pomocny post
  Poziom 38  
  Ja bym kupił to:
  sumator http://www.dipol.com.pl/sumator_swe_40-01_syg...rtera_quad_z_sygnalem_tv_naziemnej_R85248.htm
  zwrotnica http://www.dipol.com.pl/zwrotnica_antenowa_za-106bms_fm-21-69-75_zlacza_f_C0382.htm
  zabezpieczenia http://www.dipol.com.pl/zabezpieczenie_przeci...we_tv-sat_wtyk_f-_gniazdo_f_signal_R48602.htm
  gniazdo z 2 F http://www.dipol.com.pl/gniazdo_koncowe_signal_rtv-sat_pvr_R694140.htm
  gniazda zwykłe http://www.dipol.com.pl/gniazdo_koncowe_signal_rtv-sat_R694100.htm
  A podłączone to ma być tak jak w załączniku.
  I teraz co do sygnału sat to jest tak że on będzie dostępny w tych gniazdach do których torów podłączysz. Na tym poglądowym "schemacie" masz podłączony konwerter tak że sygnał sat jest tylko w podwójnym gnieździe a sygnał DVB-T w każdym, jeśli zmienisz konwerter na quad to po prostu podłączasz dwa dodatkowe przewody w puste miejsca, a jeśli chcesz mieć w tym podwójnym gnieździe jeden sygnał sat to odłączasz jeden przewód od sumatora i przepinasz do odpowiedniego wejścia sumatora zgodnego z wyjściem dla tego gniazda w którym chcesz mieć sygnał sat.
 • Poziom 11  
  Wszystko jasne. Okazuje się dużo prostsze niż na początku się wydawało.
  Dziękuję za pomoc.
 • Poziom 38  
  Pamiętaj o uziemieniu sumatora i masztu od anten by w ogóle te zabezpieczenia miały sens.
 • Poziom 11  
  Na instalacji elektrycznej raczej tego nie zrobię?
 • Poziom 38  
  Przynajmniej do PE podłącz sumator ale jeśli nie masz pojęcia o elektryce to zaproś jakiegoś elektryka żeby Ci to podłączył.