Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kopia zapasowa - Padający dysk, utworzenie jego "klonu"

finerek123 26 Cze 2014 13:18 1158 11
  • #1 26 Cze 2014 13:18
    finerek123
    Poziom 15  

Witam.

Na początek specyfikacja komputera.
    CPU C2D E4600
    1 GB Ram DDR2 (1 kość)
    Płyta Gigabyte 946GMX-S2 bios F$
    HDD ST380815AS
    System Win XP Home Edition 32 bit.
    Zasilacz to Be Quiet 350W (nie pamiętam modelu).

A teraz w czym problem. Komputer jest w biurze. Jest na nim dość sporo cennych danych. A sam dysk ma już te 17 tys godzin. W SMART nic nie wskazuje złego, jednak już po powolnej pracy tego dysku można stwierdzić że już się zużył. Dlatego też przydałoby się wykonywać kopię zapasową. Zależy mi na czymś typu RAID 1. Czyli powiedzmy są 2 dyski. Jeden się uszkodzi to bez problemu można się przełączyć na ten drugi i działać dalej na tym komputeze. Problem jest jednak w tym, że jak podejrzewam płyta nie obsługuje ogólnie RAID'ów. Po za tym nie posiadam 2 takich samych dysków. Dopiero co będę kupować nowy dysk i wątpię żeby gdzieś jeszcze dało się kupić dysk 80GB. Zresztą i tak wolałbym kupić większy, żeby było na zapas.

Na obecnym Seagate są 2 partycje. C z systemem i ważnymi danymi, oraz D która nie wymaga kopii.

Z góry dzięki za pomoc.

0 11
  • #2 26 Cze 2014 13:49
    safbot1st
    Poziom 43  

finerek123 napisał:
    W SMART nic nie wskazuje złego, jednak już po powolnej pracy tego dysku można stwierdzić że już się zużył.

Po czym kolega wnioskuje? Po powolnej pracy dysku, czy systemu?
    Wklej SMART z Crystal Disk Info.
    Wklej wykres benchmark z programu HDtune (sterylny).

Dodano po 2 [minuty]:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1330869.html

0
  • #3 26 Cze 2014 14:09
    linuks
    Spec od komputerów

Sklonuj dysk do pliku (poza partycją która nie wymaga kopi) i po problemie. Przy tak małym dysku to kopia szybko pójdzie. Jak nie masz gdzie zapisać kopi 1:1 to zrób skompresowany obraz dysku. Np w ten sposób.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=13549969#13549969
    Jeżeli dane są ważne to kopia się przyda na innym nośniku bez względu na stan dysku.
    Pozdrawiam

0
  • #4 26 Cze 2014 14:16
    finerek123
    Poziom 15  

SMART(tak wiem, jest cos takiego jak printscreen na klawiaturze)

Kopia zapasowa - Padający dysk, utworzenie jego "klonu"
    Test wydajnosci HD Tune powoduje zawieszenie komputera(stal z 5 min i się nie odwiesił. Więc zrestartowałem i ponownie zwiecha po włączeniu testu). Moje wnioski wyciagnałem na podstawie tego, iż komputer łapie straszne scinki przy większym wykorzystywaniu dysku. Na przykład włączenie przeglądarki czy jakiegokolwiek "cięższego" programu po świeżo uruchomionym systemie powoduje również lekką ścinkę.

0
  • #5 26 Cze 2014 17:27
    safbot1st
    Poziom 43  

Dysk posiada wysoką wartość (07):

Atrybut ID 07 ( 07 )
    Seek Error Rate
    Częstość błędów wyszukiwania głowic magnetycznych. W razie uszkodzenia mechanicznego systemu pozycjonowania, uszkodzenia serwa albo termicznej rozszerzalności dysku, ilość błędów wyszukiwania wzrasta. Więcej błędów wyszukiwania oznacza pogarszanie się stanu powierzchni dysku i podsystemu mechanicznego dysku. W nowych dyskach firmy Seagate np. serii 7200.11 ten parametr jest wysoki i jest to normalne dla tych dysków.
    Krytyczny: Nie (Im niższa wartość tym lepiej)

Nie wiem, czy jest dostatecznie "nowy" żeby w tym modelu ta wartość była normalna.

Skoro robi coś takiego:

finerek123 napisał:
    Test wydajnosci HD Tune powoduje zawieszenie komputera

może mieć problemy z mechaniką.

0
  • #6 29 Cze 2014 18:06
    finerek123
    Poziom 15  

Zakupilem dysk WD AAKX
    Teraz pozostało jeszcze wykonać kopię zapasową. Bardzo dziękuję za wcześniejsze linki, jednak mi zależy na regularnej kopii zapasowej. Czyli np. zapisuję plik na tym Seagate to na drugim dysku też się jednocześnie zapisuje. Dałoby radę takie coś?

0
  • #7 29 Cze 2014 18:12
    safbot1st
    Poziom 43  

finerek123 napisał:
    Zakupilem dysk WD AAKX

No nie wiem, trzeba było na elektrodzie najpierw tu napisać o takich zamiarach:
    Uwaga na serie WD Blue model WD5000AAKX
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2624198.html

0
  • #8 29 Cze 2014 20:21
    finerek123
    Poziom 15  

Akurat sugerowałem się tym, że posiadam drugi ten sam model w dysku sieciowym który już działa z pół roku bez żadnych zarzutów.

Po za tym z tego co widzę to był jednorazowy wybryk, a nowe opinie są pozytywne.

0
  • #9 29 Cze 2014 21:02
    safbot1st
    Poziom 43  

Prawdopodobnie najnowsze modele usterek nie posiadają, jednak niedawno na forum zaobserwowałem kolejny "wybryk":
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=2854291&highlight=

finerek123 napisał:
    Po za tym z tego co widzę to był jednorazowy wybryk, a nowe opinie są pozytywne.
    I tego się trzymajmy.

0
  • #10 30 Cze 2014 16:33
    finerek123
    Poziom 15  

Nie to, że jestem jakimś obrońcą tego modelu ale pojedynczy wybryk nie jest raczej jakimś wyznacznikiem że od razu jest do kitu :) A te starsze to tak jakby tyczyło się określonej partii.

Ale wracając do tematu. Zacytuje ponownie sam siebie

Cytat:
    Teraz pozostało jeszcze wykonać kopię zapasową. Bardzo dziękuję za wcześniejsze linki, jednak mi zależy na regularnej kopii zapasowej. Czyli np. zapisuję plik na tym Seagate to na drugim dysku też się jednocześnie zapisuje. Dałoby radę takie coś?

0
  • #11 30 Cze 2014 17:09
    safbot1st
    Poziom 43  

____Raid 1.

Dodano po 1 [minuty]:

finerek123 napisał:
    posiadam drugi ten sam model

0
  • #12 30 Cze 2014 17:52
    finerek123
    Poziom 15  

Nie do konca sie zrozumielismy. Posiadam drugi ten sam model ktory jest juz wykorzystywany w innym urzadzeniu. Po za tym ten model plyty raczej nie obsluguje RAID 1 :)

0
  Szukaj w 5mln produktów