Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Technics RS-DC8 - Błędny zapis kaset DCC częściowo rozwiązany, ale...

krsytar 29 Cze 2014 12:09 1506 0
    krsytar
    Poziom 11  
    Witam,
    Zwracam się do osób mających doświadczenie w serwisowaniu magnetofonów cyfrowych DCC o opinię w poniższej sprawie.
    Jestem delikatnie mówiąc fanem kaset DCC i posiadam DCC Technics'a RS-DC8, który do niedawna był w pełni sprawny, odczytywał i zapisywał kasety DCC, jednak ostatnio sprawdzałem zapis na kasecie DCC i po próbie jej odczytania rozległa się głucha cisza. Zaniepokojony sprawdziłem za pomocą menu serwisowego Error Rate i otrzymałem kosmiczną wartość zmieniającą się w zakresie 1400 - 2000. W service manual'u napisane jest, że ogólny error rate nie powinien przekraczać 250, a do 1152 dźwięk nie będzie przerywany. Posiadam jeszcze dwa magnetofony DCC (Philips DCC900 i DCC730), które nagrywają wręcz wzorowo, gdyż odtwarzane później na RS-DC8 kasety pokazują ER bliski zeru. Zatem część odtwarzająca w RS-DC8 jest na pewno sprawna. Jedyne co mogłem zrobić, to podnieść prąd zapisu i tak też uczyniłem (zgodnie z opisem w service manual'u). Wartość jaką miałem ustawioną w moim egzemplarzu RS-DC8 to około Va = 145mV i odpowiednio Vb = 1,15 x 145mV oraz Vc = Vb + 50mV. Zwiększyłem zatem te wartości do Va = 160mV, Vb i Vc zgodnie ze wzorem z manual'a (niestety nie mogłem odczytać nominalnej wartość dla mojego egzemplarza zespołu głowic zapisanej na flex'ie, gdyż musiałbym rozebrać dość konkretnie moduł obsługi kasety DCC, czego nie chciałem robić, gdyż jest dość skomplikowany). Podnosiłem stopniowo o 5 mV i sprawdzałem po zapisie na kasetę DCC, jak zmienia się error rate przy odczycie. Przy Va = 160mV był najmniejszy. Powyżej 160mV zaczął ponownie rosnąć. Pozostawiłem zatem te 160mV i dla niego po zapisie na starej kasecie DCC Panasonic D90 wartość ER w trakcie odczytu wynosi od 400 do 600 (dużo, ale dźwięk odtwarzany jest bez problemu i nic nie przeskakuje), dla świeżo rozpakowanej kasety Philips DCC 90, ER wynosi w trakcie odczytu około 150 do 250. Philips'y są "mniej czułe na błędy" i ER dla poszczególnych ścieżek na DCC730 i DCC900 przez większość czasu jest bliski zeru (dla kaset zapisanych na RS-DC8 po regulacji prądu zapisu). Niby problem rozwiązany, ale zauważyłem, że na 5 ścieżce ER w RS-DC8 i na Philipsach jest zawsze największy i przede wszystkim prawie zawsze występuje, gdzie pozostałe ścieżki dość często mają ER bliski zeru. Podejrzewam, że występuje problem z zapisem 5 ścieżki w zespole głowic RS-DC8, co zniwelowałem pewnie częściowo podniesieniem prądu podkładu. Zatem nasuwają mi się pytania:

1. Czy powyższy stan rzeczy nie oznacza usterki delikatnej struktury zespołu głowic (5 głowicy zapisującej), czy może przyczyna leży gdzie indziej?

2. Czy podniesienie prądu podkładu oprócz "naprawy" usterki zapisu, nie spowoduje szybszego zużycia głowic zapisujących?
    [3.12.2020, webinar] Zagadnienia pomiarowe w nowoczesnej inżynierii materiałowej. Zarejestruj się