Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pływający odczyt miernika LC na PIC

29 Cze 2014 14:11 1812 9
  • Poziom 37  
    Witam
    Poskładałem miernik LC z poniższego linku:
    https://sites.google.com/site/vk3bhr/home/index2-html

Problem jest z odczytem. Miernik strasznie pływa z wartością. Zaraz po kalibracji na pomiarze pojemności wartości na wyświetlaczu skaczą od wartości ujemnej - 20p do 50p.

Cewkę nawijałem do uzyskania częstotliwości 500 kHz. Wyżej nie dałem rady bo zrywał drgaina. Sprawdzałem też czy pracuje na kwarcu zewnętrznym i to jest ok bo po dotknięciu kwarcu program się zatrzymuje.

Jako kondensator kalibracyjny mam 1nF mikowy 2% drugi natomiast to MKT 1nF.
    Gdzie szukać błędu?

Zmieniłem rezonator kwarcowy na inny i odczyty tez pływają.
    Mam też pewność co do bitów kalibracyjnych. Po odlutowaniu kwarcu urządzenie przestaje działać.

Dodanie pojemności 100nF zrównoleglających elektrolity 10uF w obwodze generatora nic nie dało.

Problem jest z generatorem ma bardzo niestabilną częstotliwość i oscyluje nawet bez kondensatorów 1n. Błędów na schemacie się nie dopatrzyłem płytka wydaje się też ok
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 37  
    Rozumiem, że sprawdziłeś układ uC podając stabilną częstotliwość na wejście PICa?
    W obwodzie generatora do blokowania zasilania powinno się używać kilku kondensatorów, możliwie blisko wyprowadzeń, o wartościach 1n, 10n, 100n.
    Wymieniłeś LM311 na układ od innego producenta?
  • Poziom 37  
    Blokowałem wszystko z zasadami techniki uP i w.cz. Miernik jest na PIC 16F628 z wykorzystaniem jego wewnętrznych komparatorów.
    Płytka ma poligon masy i zastanawiam się czy on tu czegoś nie bruździ. Jutro sprawdzę z tym generatorem. Nie sprawdzałem czy procesor poprawnie mierzy częstotliwość lecz co pokazuje miernik na wyjściu oscylatora i pływało i to znacznie około 14khz za chwilę 35khz itp bez względu na obecność kondensatorów 1n.

• Relpol przekaźniki
  • Poziom 37  
    Odłączyłem kondensator 10uF który jest zaraz za obwodem LC i podłączyłem prosty generator na elementach L i C zastosowanych w tym mierniku. Częstotliwość wynosi równe 600khz i nie pływa.
    Czyżby w ten sposób objawiała się pojemność pasożytnicza rezystorów SMD 0603 (takie tu wlutowałem).

• Poziom 37  
    W obwodzie generatora nie zasosowałbym kondensatorów elektrolitycznych. Jeżeli masz czym to podmień oba 10uF. Wykonanie płytki a tym bardziej zastosowanie kondensatorów o mniejszych wymiarach dla czestotliwości akustycznych nie ma większego znaczenia a wspomniałeś poprzednio, że pływanie odbywa się już przy 14kHz.
    Zapewne programowałeś układ kilka razy i sprawdziłeś bity konfiguracyjne?
    Trzecia sprawa to jakość komparatora wewnątrz uC. W kolejnym kroku w miejsce komparatora pin 1,17,2 podstwiłbym LM311.
  • Poziom 37  
    Problemem okazały się komparatory wewnętrzne. Zrobiłem generator tranzystorowy zasilany z stabilizatora zrobionego z diody czerwonej led. Układ chodzi wyśmienicie. Po pierwszym nagrzaniu wartość odpłynęła do 4pF po kolejnej kalibracji od godziny 0.0pF przy używaniu co kilka minut.

Z toru sygnałowego zniknęły wszystkie elektrolity i kondensatory wiec nie są one już problemem.

Generator na wewnętrznych komparatorach oscylował nawet przy zwarciu elektrolita wejściowego do masy. Częstotliwość oscylacji była między 2 a 4kHz.
    Może uszkodzony pic albo coś?
  • Poziom 37  
    Warto wypróbować inną kość skoro u innych działa. Dawno temu robiłem częstotliwościomierz na PIC16F84 i w tamtym przypadku też tak było, że pewna partia układów miała sporo niższą częstotliwość poprawnego zliczania.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 37  
    Zastosowanie kondensatorów tantalowych nic nie dawało. Testowałem to.

Problemem były pływające oscylacje między 2kHz a 4kHz i to bez cewki i kondensatorów. Dodatkowo nakładały się na właściwe oscylacje LC i powstawała pływająca "sieczka".

W chwili obecnej mój układ testowy z generatorem na tranzystorach po kalibracji przez 40 min nie popłynął ani o 0.1pF więc jak dla mnie rewelacja i tak jak pisałem miernik był w użyciu.

Dopracuję schemat i uruchomię to podzielę się wynikami i obserwacjami.

Tak swoją droga to największy wpływ na precyzję pomiaru tego miernika ma kwarc
  • Użytkownik usunął konto