Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
flexghzflexghz
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nowy telewizor - stara antena - obiera tylko kilka kanałów

08 Lip 2014 16:35 2055 22
  • Poziom 11  
    Witam, kupiłam nowy telewizor, jednak po podlączeniu starej antety (kilkunastoletniej) tv wyszukał tylko kilka programów (chyba 8). Wcześniej korzystałam ze starego wysłużonego 22-letniego telewizora z dekoderem do odbioru telewizji naziemnej i wszystko było ok. Jedynym mankamentem były czasami zielone plamy czy kratki na obrazie. Myślałam, że to wina telewizora, jednak na nowym telewozorze też się one pojawiają, chociaż rzadziej i w mniejszej ilości. Domyślam się, że to wina anteny. Czy do obioru telewizji naziemnej potrzebna jest jakaś specjalna antena? Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam
  • flexghzflexghz
  • Moderator - SAT
    Niewątpliwie do odbioru telewizji cyfrowej naziemnej jest potrzebna antena.
    A jaka to zależy od warunków i lokalizacji...
  • Poziom 11  
    Mieszkam o 8 km od 50 tysięcznego miasta. Wkoło trochę lasu.

Dodano po 9 [minuty]:

Najbliższy nadajnik, jaki mi wyszukało:

Nazwa nadajnika:
    Pruszcz Gdański "Komin Jazbud"
    Typ: INFO-TV-FM
    Mux: MUX-4
    Kanał: 33
    Częstotliwość: 570 MHz
    Szerokość kanału: 8 MHz
    Moc ERP: 4.5 kW
    Polaryzacja: Pionowa (V)
    Transmisja: kierunkowa
    Kompresja wideo: MPEG-4 (AVC)
    Bitrate multipleksu: 24,88 Mb/s
    Modulacja: 64 QAM
    FEC: 3/4, GI: 1/8
    Min. poziom sygnału: 48 dBμV
    Nośna / szum (C/N): 29 dB
    Kanały:
    TV Mobilna - kanały szyfrowane w Irdeto 3:
    Polsat News
    Polsat Film
    TVP Seriale
    Kino Polska
    Comedy Central
    Polsat Sport
    Polsat Sport Extra
    Nickelodeon
    TVP 1 (LRV)
    TVP 2 (LRV)
    Polsat (LRV)
    TVN (LRV)
    TV 4 (LRV)
    TV Puls (LRV)
    Radio RMF FM
    Radio RMF MAXXX
    Radio PIN
    Radio ZET
    Antyradio
    Radio Plus
    Radio TOK FM
    Radio Roxy
    Radio Złote Przeboje
    Radio Eska Rock
    Radio Bajka
    Moje Polskie Radio

LRV - Low Resolution Video (kanał o obniżonej rozdzielczości wideo dla urządzeń mobilnych)

Jakieś propozycje antety, która najlepsza?
  • Poziom 39  
    MUX-4 to kanały kodowane Polsatu. Dla ciebie ważne jest aby zlokalizować MUX-1, 2 i 3. Koleżanko, co to za miejscowość łatwiej będzie coś doradzić/poradzić.
  • flexghzflexghz
  • Poziom 11  
    Co to znaczy? Jak to zrobić? Przepraszam, ale kompletnie się na tym nie znam.

Dodano po 1 [minuty]:

Miejscowość Koteże koło Starogardu Gdańskiego
  • Poziom 39  
    Chcąc odbierać kanały MUX-4 cyfrowy Polsat musisz wykupić abonament i zastosować dedykowany dekoder. Chcąc odbierać naziemna telewizje cyfrową musisz zastosować odpowiednią antenę do swojej lokalizacji dlatego padło tyle pytań.
  • Poziom 11  
    Chcę odbierać tylko darmowe kanały. Wcześniej to było możliwe.
  • Poziom 39  
    Zasada jest podstawowa antena odbiorcza musi widzieć antenę nadawczą. W tabeli dipolu masz podane jaką anteną należy zastosować w twoim przypadku, ważne jest aby antena była na odpowiedniej wysokości chodzi mi o sąsiadujące drzewa w pobliżu.
  • Poziom 11  
    Wokół domu znajduje się kilka drzew, a dalej las w odległości 100 m. To stary dosyć rzadki las. Ciągnie się przez jakieś 250 m

Dodano po 2 [minuty]:

Czyli która antena? Bo nie umiem odczytać mocy nadajnika z tych zapisów.
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    A2660, jest to tylko propozycja, dopytaj w sklepie czy można ewentualnie zwrócić jeżeli by się nie sprawdziła. Pamiętaj o wysokości zamontowania anteny jest to jeden z wielu czynników który ma wpływ na poprawny odbiór ważny jest też przewód bo o nim nic nie piszemy.
  • Poziom 11  
    Ok, dziękuję za pomoc.
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Witam.

Ala-91 napisał:
    Czyli która antena? Bo nie umiem odczytać mocy nadajnika z tych zapisów.

Antena kierunkowa o jak najmniejszym kącie promieniowania a co za tym idzie o jak największym zysku podawanym w dBd lub dBi (nie samym dB) i skierowaną na :
    http://emi.emitel.pl/EMITEL/obiekty.aspx?obiekt=DODR_N1B .

Pisałaś, że antena i kabel - to "staruszkowie" - więc proponuję wymienić antenę i sam kabel koncentryczny na - z tych :
    - TRISET
    - RG-6
    - czy po prostu o nazwie SAT 75Ω

Antena bez wzmacniacza o dużym zysku energetycznym w dBd/dBi (powtarzam : bez wzmacniacza) i skierowana na "Chwaszczyno" w 90% spełni Twoje oczekiwania.
    poprawna - http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_uhf_dipol_44-21-69_tri_digit_eco_A2660.htm
    bardzo dobra - ATX-91 http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_uhf_atx-91_A3710.htm lub poprawna ATX-55
    dobra - http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_sz...zno_-_periodyczna_log_21-69_digital_A4015.htm
    słabsza - http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_dipol_19-21-60_dvb-t_A1911.htm

W przypadku za słabego poziomu sygnału, zawsze możesz/możemy dołączyć do instalacji wzmacniacz sygnałowy wewnętrzny (w pomieszczeniu).

Pozdrawiam.
  • Poziom 34  
    Po wymianie instalacji antenowej -glównie : nowy -szerokopasmowy kabel i antena.
    Antenę wybrać -poradzić się -taką aby "łapała " te nadajniki jakie są dostępne wokół tej miejscowości .
    Zatem jakie nadajniki są dostępne w tej miejscowości? ./W.g. mapy EMITELU/.
    Po zorientowaniu sie jakie będą częstotliwości MUXów .zorientujemy sie jakie będa potrzebne anteny. Obecnie jest tych muxów dostepnych w Łodzi 3- po 8 kanałów -razem 24 kanały i jeszcze jeden jakis kanal.Razem 25.
    W sródmiesciu Łodzi -automatyczne strojenie tez widzi tylko Polsat .
    Ale strojąc "recznie" -t.j.wpisując telewizorowi polecenie przeszukania okreslonej częstotliwości można popatrzeć i sprawdzić czy cos jest w zasiegu
    anteny .Czyli wracamy do jakości anteny i kabla antenowego .

Z tabelki przykladowo wybrałem TRZECIEWIEC BYDGOSZCZ:
    Jest tu trzy muxy -o odstepie ok.130 MHz miedzy nimi .Czyli potrzebna jest antena o pasmie
    ok 140MHz na srednia częstotliwość /562+594+634/:3=596MHz
    , aby "złapać " coś z Bydgoszczy.I wzmacniacz tez na taka częstotliwość -o szerokości wzmacnianego pasma ok.140MHz.Aby wzmocnić jesli bedzie to potrzebne.
  • Poziom 43  
    Co prawda to ja ciebie nie rozumiem ale antena siatkowa wystarczy.
  • Poziom 38  
    Najbliższe obiekty nadawcze to Iława - Kisielice i Gdańsk - Chwaszczyno.
    Nowy telewizor - stara antena - obiera tylko kilka kanałów
    Antena: Dipol 19/21-60 (A1910R) lub DIPOL 19/21-60 DVB-T (A1911) ze wskazaniem na A1910R (znacznie lepsze wykonanie mechaniczne).
    Zaleca się zamontowanie przy odbiorniku filtra GSM, np. TZU 198-62 (R49602).
  • Poziom 11  
    Po roku użytkowania anteny siatkowej stwierdzam, że do niczego ona się nie nadaje. Początkowo działała, ale niedawno obraz zaczął zanikać i niektóre kanały nie wyświetlały obrazu w ogóle, a niektóre pikselowały. Kupiłam antene szerokopasmową za 140 zł z Carrefour i wszystko śmiga jak należy. Sąsiad polecił. Miał ten sam problem. Także na wiejskie tereny antena siatkowa odpada. Mam nadzieję, że komuś przyda się ta informacja.
  • Poziom 43  
    Ala-91 napisał:
    Po roku użytkowania anteny siatkowej stwierdzam, że do niczego ona się nie nadaje. Początkowo działała, ale niedawno obraz zaczął zanikać i niektóre kanały nie wyświetlały obrazu w ogóle, a niektóre pikselowały. ........ Także na wiejskie tereny antena siatkowa odpada. Mam nadzieję, że komuś przyda się ta informacja.

Ta antena nadaje się na wszystkie tereny i wiejskie nic do tego nie mają. Też piszę to aby innym się to przydało i nie słuchali tego co piszesz.
  • Poziom 11  
    LeDy napisał:
    Ala-91 napisał:
    Po roku użytkowania anteny siatkowej stwierdzam, że do niczego ona się nie nadaje. Początkowo działała, ale niedawno obraz zaczął zanikać i niektóre kanały nie wyświetlały obrazu w ogóle, a niektóre pikselowały. ........ Także na wiejskie tereny antena siatkowa odpada. Mam nadzieję, że komuś przyda się ta informacja.

Ta antena nadaje się na wszystkie tereny i wiejskie nic do tego nie mają. Też piszę to aby innym się to przydało i nie słuchali tego co piszesz.

Herezji nie sieję. Szerekopasmówka pomogła i wreszcie mogę normalnie oglądać TV, a nie tylko 2 kanały, bo reszty w ogóle nie dało się oglądać. U sąsiada to samo było.
  • Poziom 43  
    Ala-91 napisał:

Herezji nie sieję. Szerekopasmówka pomogła i wreszcie mogę normalnie oglądać TV, a nie tylko 2 kanały, bo reszty w ogóle nie dało się oglądać. U sąsiada to samo było.
    Co to za określenie? Oczywiście amatora. Wygląda na to, że grzebał taki sam, ten sam "majster".
    Po roku użytkowania anteny siatkowej stwierdzam, że do niczego ona się nie nadaje. Początkowo działała, ale niedawno obraz zaczął zanikać
    To dowód na to, że była źle poskładana , jest bardziej skomplikowana i że nadaje się a wina jak zawsze tego co ją składał..
  • Moderator
    Ala-91 napisał:
    Po roku użytkowania anteny siatkowej stwierdzam, że do niczego ona się nie nadaje.

Ala-91 napisał:
    Szerekopasmówka pomogła i wreszcie mogę normalnie oglądać TV

Ala-91 napisał:
    Herezji nie sieję.

Może już dość, pomogło? Temat rozwiązany, zamykam.