Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Łączenie szeregowe paneli Q.CELLS

grzegorz dob. 03 Aug 2014 14:58 14712 65
 • #1
  grzegorz dob.
  Level 20  
  Zamówiłem 3 szt.paneli Q.CELLS 90W i w związku z tym mam pytanie czy można łączyć te panele szeregowo uziemiając (-), bo tal zalecają sprzedawcy.Cz nic nie będzie się z nimi działo (myślę o korozji) Mam zamiar z tworzyć system polegający na połączeniu szeregowym paneli i podłączeniu ich do falownika przemysłowego pod szynę DC. Z wyjścia falownika zasilać urządzenia zasilane AC. Ilość paneli jest sprawą drugorzędną na razie mam zamiar połączyć 3 w szereg jak będzie za niskie napięcie dam 4 z ograniczeniem napięcia na ok.320V. Falowniki mam tak że głosy abym kupił przetwornicę dedykowaną do tych paneli mnie nie satysfakcjonuje. Proszę o opinię na ten temat.
 • #2
  putas
  Renewable energy sources specialist
  Bez problemu można je łączyć szeregowo, ale nie więcej niż 1000V w jednym szeregu.
  Jeśli chcesz połączyć 3-4 panele to bez żadnego problemu.
 • #3
  CzystyZYSK
  Level 24  
  Możesz łączyć szeregowo, a później równolegle ile Ci się tylko zachce.
  Co do głosów od innych - no to nie zadziała.
 • #4
  User removed account
  User removed account  
 • #5
  grzegorz dob.
  Level 20  
  CzystyZYSK (no to nie zadziała.)
  Z jakiego powodu? (Braku bufora w postaci akumulatora?). Jestem przeciwny przemianie napięcia na 12V lub 24V jeżeli później muszę go podnieść do 230V( dwa razy strata przy przemianie). Według mojego toku myślenia ekonomiczniejsze było by zbudować baterie akumulatorów na nawet 300V o małej pojemności niż przetwarzać dwa razy napięcie. Akumulator żelowy 12 V 1.2Ah można kupić za 20 zł 23 akumulatory po 20 zł = 640 zł zmagazynowana energia ok 300Ah Falowniki leżą i się kurzą. Kombinuje w ten sposób ponieważ nie muszę zapłacić za bardzo drogie falowniki dedykowane. Chociaż najchętniej pozbył bym się i tych akumulatorów. Proszę wypowiadać się co o tym myślicie krytyka jest potrzebna aby zmieniać koncepcje.
  P.S Czy to prawda iż panele Q. CELLS mają żywotność do 5 lat?
 • #6
  Zdzisław7
  Level 21  
  Jeśli falownik chodzi na wysokie nap. to pomysł bufora - aku. łączonych szeregowo do tego napięcia wydaje się ciekawy. Również można pozbyć sie i aku. Doładowywać braki z sieci.
  Prostowanie napięcia kon, może by wystarczyła zwykła dioda. Napięcie spada z braku mocy z
  paneli i zrównuje się z napięciem sieci. Zaczyna się odbiór prądu z paneli i z sieci. Gdy by to było mało, /obserwacje/ sterowanie przez microkontroler .
 • #7
  grzegorz dob.
  Level 20  
  Zdzisław7. Właśnie podpowiedziałeś Bardzo dobry pomysł!. Falownik przemysłowy po prostu prostuje napięcie przemienne z sieci na stałe i tranzystory igbt z napięcia stałego Przemieniają w napięcie przemienne o regulowanej częstotliwości. Więc wystarczy zmierzyć jakie napięcie stałe ma falownik przy zasilaniu z sieci, i dopasować podwyższone napięcie o np. 10V z solara podłączyć pod szynę DC falownika, i jak jest słońce to będzie pracował bez poboru prądu z sieci. Wykonanie zasilacza stabilizowanego na napięcie 330V to pikuś (aby ograniczyć napięcie z solara żeby nie uszkodzić falownika gdy nie ma poboru prądu z falownika) 2 tranzystory, rezystor i pakiet diod Zenera na 320v.(głupi Bu 5..., czy 715) wystarczy.
  Podczas pracy falownika z sieci tracimy energie, ze względu na sprawność falownika, ale wystarczy zwykły układ czasowy który wyłączy falownik i przełączy zasilane urządzenie na pracę bezpośrednią z sieci.
  Dziękuje za pomysł i proszę o więcej.
 • #8
  Zdzisław7
  Level 21  
  Chyba nie tyle układ czasowy co pomiar mocy z paneli. Określamy próg przy którym, nie opłaca się już korzystać PV i dopiero przełączenie na sieć.
 • #9
  grzegorz dob.
  Level 20  
  Kupiłem 6 szt. paneli Q-cells 90W tych z allegro jeden dostałem już potłuczony( tylna szyba, ale wymienili na nowy). Po zamontowaniu na ramę tydzień temu mam już dwa pęknięte Czy to norma czy źle zamontowane?. ramę ustawałem z profili 40X60mm na 6 szt.nałożyłem grubą warstwę silikonu na obrzeżu i przykleiłem panel. Panel leży ok 30mm z każdej strony na ramie. Do tego potłuczonego przez kuriera panelu przykleiłem dodatkową szybę na silikon. teraz zastanawiam się czy nie odcinać tych z ramy i nie doklejać im dodatkowej szyby od spodu bo dwa już mają pęknięcia.
 • #10
  putas
  Renewable energy sources specialist
  grzegorz dob. wrote:
  ... nałożyłem grubą warstwę silikonu na obrzeżu i przykleiłem panel.

  Ja mam amorficzne, a to pod względem konstrukcyjnym w sumie to samo.
  Przyklejanie na silikon to jeden z najgorszych pomysłów bo:
  - ogromny problem przy wymianie
  - szkło inaczej pracuje niż konstrukcja stalowa, aluminiowa czy drewniana z której jest zrobiony stelaż
  - gruba i szeroka warstwa silikonu jeszcze słabiej pracuje
  - i na koniec niedyskretne pytanie: jaki dałeś silikon? uniwersalny, sanitarny, szklarski, akrylowy?

  Te panele powinny być montowane na specjalne kotwy z warstwą gumy tak żeby przy zmianach temperatury (-25C do +70C) panel mógł pracować inaczej niż konstrukcja. Poza tym na wietrze panel też inaczej się wygina niż stojak.
  Można zastosować kotwy kupne lub np. wymyślone samemu, ale nigdy montaż na stałe.

  Ja wymyśliłem i zrobiłem coś takiego:
  Koncepcja mocowania paneli, kotwy własnego pomysłu.
  Łączenie szeregowe paneli Q.CELLS

  Po roku lekko pękł jeden panel, ale tylko dlatego, że o wiele za mocno dociągnąłem jedną śrubę.

  Więcej o tym tu Link
 • #12
  Leszek Augustyniak
  Level 19  
  Witam.
  Pozwoliłem sobie skorzystać z koncepcji mocowania paneli, projektu kolegi putas, myślę że nie będzie miał mi tego za złe.
  Muszę powiedzieć że jest to najlepsza i najtańsza metoda mocowania paneli, oczywiście jeżeli się włoży Łączenie szeregowe paneli Q.CELLS Łączenie szeregowe paneli Q.CELLS Łączenie szeregowe paneli Q.CELLS Łączenie szeregowe paneli Q.CELLS trochę własnej pracy.
 • #13
  putas
  Renewable energy sources specialist
  grzegorz dob. wrote:
  Silikon ogólnego stosowania nazwa: Super Plus.
  Ciąć czym prędzej i zmieniać konstrukcję?.

  Silikon uniwersalny nie nadaje się do klejenia szkła, bo pracuje w sposób niszczący szkło - potwierdzi to każdy dobry szklarz.
  Jak najszybciej odetnij bo idą chłodne noce i więcej paneli popęka. W dzień nagrzeją się do 60-70C, a w nocy ostygną do 10C. I będą same pęknięcia.
  A kotwy z gumą dokręcone z czuciem pozwolą pracować panelom niezależnie od konstrukcji stalowej.
 • #14
  grzegorz dob.
  Level 20  
  Zastosowałem taki silikon, po zaschnięciu jest elastyczny: http://allegro.pl/silikon-uszczelniacz-uniwersalny-bezbarwny-super-i4605921880.html
  Łączenie szeregowe paneli Q.CELLS dziwi mnie fakt że szklarnie są wykonane z teowników wklejane szyby były na stary kit i nie pękały. Czy posiada ktoś ten sam typ paneli bo obawiam się że za małe pieniądze to psy mięso jedzą. Te panele nie mają dobrej opinii. Obawiam się że przy odcinaniu potłukę od razu.
 • #15
  putas
  Renewable energy sources specialist
  Też kiedyś pytałem o to takiego starego szklarza.
  Tłumaczył mi to jakoś tak, że kit schnąc nie zmieniał objętości, a niewłaściwy silikon ściąga i robi naprężenia na szkle.
  Ale jaka jest prawda to nie wiem.
  Z drugiej jednak strony gdyby coś nie było na rzeczy to po co by robili osobny silikon do szkła, skoro jest uniwersalny czy sanitarny?
 • #16
  Edek45
  Level 29  
  Ja mam amorficzne Sungen i Q.Cells, mocowania oryginalne klemy z gumami. Sungeny przeżyły zimę i są całe, Q.Cells tegoroczne i tez są całe. Spisują się bardzo dobrze.
 • #17
  grzegorz dob.
  Level 20  
  Podłączyłem dziś panele pod falownik przemysłowy ABB i śmiga, już przy podłączeniu 2x3 szt w szereg. Niskie jest napięcie przemienne 190VAC z obciążeniem (lodówka), na wejściu 240DC. Przy połączeniu 4 w szereg jest prawidłowe napięcie 320VDC i (220VAC tak jest ustawiony Falownik) Lecz pod obciążeniem (lodówka) nie mogły się podnieść prądowo panele. zastanawiam się nad dokupieniem 2 paneli aby podłączyć 2x4 panele i zestawem akumulatorów na 320V. 24 akumulatory 7Ah. Trzeba zaprojektować impulsowy system ładowania na 320V i powinno wszystko śmigać. Równolegle z siecią układ działa ale to mało satysfakcjonujące.
  Co myślicie na takie rozwiązanie?.

  Z pęknięciami paneli nic nie robię, bo obawiam się że popękają przy wycinaniu, na razie pęknięcie nie powiększa się, choć w nocy temperatura spadła do 8 stopni. pęknięty panel przy montażu był przesuwny kilka razy i warstwa silikonu w miejscu początku pęknięcia jest prawie na zero, to może być przyczyna pęknięcia. Będę informował na bieżąco innych ,aby nie popełnili podobnego błędu.
 • #18
  Edek45
  Level 29  
  A to mój tracker, dzisiaj po południu zmontowany. Na razie ręczna regulacja osi x,y . Łączenie szeregowe paneli Q.CELLS
 • Helpful post
  #19
  Zdzisław7
  Level 21  
  Mam kilku letnie doświadczenie zastosowania akumulatorów ołowiowych w instalacjach z PV.
  Wszystko wskazuje na to, że należy pomijać akumulatory, jeśli to możliwe. Prąd z sieci jest
  kilka kronie tańszy niż z aku.
 • #20
  grzegorz dob.
  Level 20  
  [quote="Zdzisław7"]Mam kilku letnie doświadczenie zastosowania akumulatorów ołowiowych w instalacjach z PV.
  Sugerujesz że najtaniej i najlepiej będzie Połączyć 2x4 panele i bezpośrednio pod szynę DC falownika buforowanego z sieci?. Jest tylko jeden problem że wykorzystujesz tylko energię na bieżąco i to jej część. Przy mojej kalkulacji ok 30% max. Mam zamiar podłączyć pod Panele lodówkę i zamrażarkę. Odpadają noce cykliczne załączanie agregatów raz będzie wykorzystywało energię z sieci a później nie wykorzystywało wcale Energi z paneli.
  Jeżeli masz duże doświadczenie z akumulatorami to ile lat wytrzymają akumulatory żelowe?. Mam zamiar kupić 24 szt. 7Ah połączyć w szereg i bezpośrednio do szyny DC falownika.
  Edek 45 możesz zrobić zdjęcie konstrukcji z tyłu paneli?
 • #21
  Edek45
  Level 29  
  Mam zdjęcie z budowy, jutro wstawię zdjęcie z tyłu trackera.Łączenie szeregowe paneli Q.CELLS
 • #22
  Zdzisław7
  Level 21  
  Prawdopodobnie zrobiłem błąd łącząc w jeden bank akumulatory żelowe i samochodowe.
  Było ich 12 x razy 54Ah. Po trzech latach pierwsze zaczęły padać jak muchy. Robiły się
  gorące i puchły mimo, że napięcie ładowania nie przekraczało 14V. Dla mnie akumulatory
  stanowią problem. Mam instalację 9.2kWh i na bieżąco wykorzystuje produkcję. Te parę kWh
  pobrane poza pracą instalacji nie stanowią problemu i są na pewno tańsze niż z
  akumulatorów, nawet ładowanych z nadwyżek. Bo nie chodzi tu prąd tylko o koszty przechowywania go.
 • #23
  grzegorz dob.
  Level 20  
  Edek45 Nie obawiasz się że na wietrze i pod śniegiem naprężenia mogą być duże że przy czterech punktach podparcia popękają Q-cellsy?. Mnie na ramie pękł jeden, ale jak się przyjrzałem to przy montażu ciężar panela wygniótł silikon prawie na zero.
  Moje panele są podparte na całym obwodzie, błąd jest taki że nie zamontowałem na uszczelce, lub ustalić najpierw dystans od ramy a potem za silikon ować i pozbyć się dystansów.
  Zdzisław7 wielki szacunek za moc Twojej instalacji, ale przy mocy 540W mnie nawet lodówka nie wystartuje przy dzisiejszej pogodzie akumulator jest potrzebny do samego prądu startu. Mogę podeprzeć się siecią ale moje uzyski z energii słonecznej będą tak mierne że to co zaoszczędzę z PV to pochłoną straty w inwerterze. wyjścia widzę dwa: albo rozbudowywać elektrownie o następne PV 6szt x 160 zł= 960zł, lub zainwestować 24akumulatory 7Ah x 30zł =720zł. Która opcja jest ci bliższa.
 • #24
  Edek45
  Level 29  
  grzegorz dob. wrote:
  Nie obawiasz się że na wietrze i pod śniegiem naprężenia mogą być duże że przy czterech punktach podparcia popękają Q-cellsy?

  Nie wiem czy wytrzymają wiatry, czas pokaże, trzeba ryzykować bo nic byśmy nie zrobili. Wędkarz jak idzie na ryby to ryzykuje połamanie wędki, grzybiarz połamanie nogi a pisarz połamanie pióra :D
 • #25
  Zdzisław7
  Level 21  
  Grzegorz też lubię się bawić w nowe rozwiązania, ale w wypadku instalacji PV są sprawdzone
  pewne rozwiązania. Z czasem zauważysz, że on grid ma dużo więcej + niż inne zwłaszcza z
  akumulatorami.Przy on grdzie korzystasz z każdej produkcji, od kilku watów ze sprawnością
  90 paru %, Jedynym większym wydatkiem jest inwerter. Nowy ULX1800 Danfos płaciłem 1150zł brutto z wysyłką /1600W/ mocy znamionowej. Jeśli nie chcesz kupić inwertera kup
  panele. Mnie akumulatory kosztowały 5 tys zł zaoszczędziłem niecałe 2 tys. sprzedając na złom
  odzyskałem jeszcze 1 tys zł, czyli 2 tys zł w plecy Za to kupił bym 1kWp paneli.
 • #27
  Zdzisław7
  Level 21  
  Inwerter jest jednofazowy,nówka, nawet wypisał FV. Gość sprzedaje na ale.. Jego nr tel:
  665561774. Najpierw wysłał za 1500zł 3,3kW Danfosa używany, ale miał b. duży przebieg i za
  dopłata 800zł wymienił mi na dwa nowe, czyli 1150zł za szt. Inwerter on grid pracuje tylko z
  siecią, 200-600V AC, 7A z transformatorem. Panele do niego cienkowarstwowe lub monokrys.
  Poli maja zbyt duży prąd. Już sprawdziłem, ładnie działają. Do każdego przeznaczam 8 paneli
  190W mono 5.41A, napięcie stringu 288V
 • #28
  Leonard0
  Level 12  
  Podzielę się moimi spostrzeżeniami co do montażu tych ogniw Q-cells 90W...

  Z uwagi, że wolałem zakupić większą liczbę ogniw niż wydawać pieniądze na nieodpowiednie mocowania, bo te które sprzedają w komplecie zamiast mieć długość minimum 100mm mają ok 70mm co nie wróży nic dobrego przy potężnych wichurach, zastosowałem podobny system mocowania co pierwsze ogniwa na stojakach kolegi Putas.
  Ogniwa tej wielkości aby wytrzymały napór wiatru i naprężenia jakie powstają podczas upałów powinny być podparte według dokumentacji w odległości 24cm mierząc od krótszego boku.
  W związku z czym w tym miejscu na konstrukcji mam zamocowany profil aluminiowy 20x30 a do niego przyklejone jest ogniwo silikonem szklarskim na całej długości (80cm). Wybrałem najdroższy silikon szklarski jaki był na składzie budowlanym i do którego była dostępna dokumentacja na stronie producenta. Ma wytrzymałość na rozciąganie ok 300% i jest odporny na UV.
  Robiąc wcześniejsze próby gdzie ścieżka silikonu na boku profila 30mm miała szerokości ok.20mm i grubość po nałożeniu ogniwa 1.5mm (do czasu zaschnięcia dystanse byłby cały czas pomiędzy ogniwem a profilem) pozwalało to na pracę profilu ok. 3mm na boki i uznałem to za wystarczające.
  Z dokumentacji wynika, ze ogniwo w skrajnych temperaturach (zima, lato) zmienia rozmiar nawet o 5mm.
  Myślę, ze ten sposób klejenia powinien pozwolić na taką rozszerzalność ogniw i nie powinny one popękać.
  Jutro lub pojutrze zrobię kilka zdjęć to postaram się je tutaj Wam pokazać.

  Klejenie ogniw wzdłuż wszystkich boków, jak to wykonał kolega grzegorz dob. , jest ryzykowne bo to właśnie w tym miejscu w skrajnych temperaturach ogniwo ma największa zmianę długości.
  Pewnie mogłoby tak zostać gdybyś przy klejeniu zastosował stały dystans na całej długości ogniwa ok2mm pod warunkiem, że odległość szczeliny do kolejnego ogniwa nie jest mniejsza niż 10mm.
  Gdybyś zdecydował się na przeróbkę to polecam zastosować do wycinania tak przyklejonych ogniw najcieńszej stalowej struny gitarowej (E) od gitary elektrycznej .
  Na końcach struny przywiąż kołki drewniane i ubierz lepiej skórzane rękawiczki aby nie przeciąć skóry na ręce do kości ;)
  Tak przygotowanym narzędziem, odcinając silikon przy profilu, nie będziesz w stanie uszkodzić ogniw. Pozostały silikon usuń ze szkła wkładem noża do tapet.
  Wycinałem u siebie tak dwa ogniwa bo po przyklejeniu okazało się, że są krzywo przyklejone i nie jest to trudne zajęcie.

  Apropo jakości tych paneli 90W.
  To nie mam żadnych zastrzeżeń do tych które posiadam. Mam zakupione 16szt i każde ogniowo trzyma parametry katalogowe do tej pory (pierwsze 3szt ogniw kupione na próbę zamontowałem na działanie słońca około połowy marca). Ogniwa wyglądają na nowe. Wszystkie miały od nowości od spodu ładnie poprzyklejane dystanse transportowe i unieruchomione kable. Jedynie przypatrując im się pod słońce w niektórych widać jakby ciemniejsze pasy ale doszedłem do wniosku, że nie jest to wada a raczej wynika z mniejszej ilości uwięzionego powietrza jak laminowali szybę górną do ogniwa na granicy dwóch ogniw w strukturze krystalicznej (miejsca gdzie ogniwa są cięte wzdłuż laserem).
  Jeśli uziemisz jeden z biegunów ogniwa to trwałość tych ogniw jest na poziomie ogniw w technologii poli- i mono-krystalicznej. Bez uziemienia lepiej ich nie użytkować bo po kilku latach mogą stać się bezużyteczne (utrata wydajnosci nawet do 80%).
  Podejrzewam właśnie, że z tego powodu te ogniwa mają złą sławę u nas.
  Początkowo jak te ogniwa produkowali producenci nie zalecali ich uziemiania w związku z czym sporo instalacji miało wymiany gwarancyjne z powodu utraty wydajności. Prawdopodobnie jest to jedna z przyczyn dlaczego dawna firma Q.cell została sprzedana (pomijam fakt załamania rynku fotowoltaicznego po roku 2011).
  W internecie dostępny jest dokument rozesłany przez obecną firmę Solibro | Hanergy do użytkowników ogniw produkowanych w latach 2009-2012 gdzie obowiązkowo zalecają uziemienie instalacji w przeciwnym wypadku instalacja może stracić wydajność. Moje ogniwa są wyprodukowane właśnie w roku 2011 czyli ich też to dotyczy. Natomiast "śpię" spokojnie bo przypadek ten dotyczy degradacji PID a ona nie zachodzi jeśli ogniwa spoczywają w ciemnym miejscu gdy nie są użytkowane. Jak kupowałem ogniwa to przyszły one do mnie w takim wielkim pudle w którym panują egipskie ciemności :).

  Miałem też okazję rozmawiać z chłopakami z AGH z laboratorium odnawialnych źródeł energii i zachwalali ten typ ogniw dla naszego klimatu.

  Jeszcze mała informacja dotycząca montażu tych ogniw za pomocą dostępnych na rynku uchwytów.
  Znalezione w dokumentacjach ogniw chyba firmy FirstSolar. Jeśli dla długości ogniwa 120cm zastosuje się uchwyty 70mm zamiast zalecanych 100mm to powinny one być podparte w trzech miejscach z jednej strony. Pierwsze dwa uchwyty są w miejscach gdzie mocuje się oryginalnie uchwyt i dodaje się trzeci dokładnie na środku ogniwa. Tak zamocowane ogniwo (6 punktów podparcia) wyrzyma katalogowe 2400Pa.
 • #29
  grzegorz dob.
  Level 20  
  Zdzisław7 Przekonałeś mnie. Zamówiłem Danfosa ULX 1800HV, ale za 1400 brutto z wysyłką i fakturą. W piątek ma przywieść kurier. Znalazłem na ebay SMA 3000 za 1200 z wysyłką ale na gwarancję do Anglii nie będę wysyłał.
  Kolego leonard0 dzięki za wyczerpującą podpowiedz odnośnie montażu paneli.
 • #30
  grzegorz dob.
  Level 20  
  Podłączyłem dziś inwerter działa. Mam takie pytanie czy licznik energii L3FK-BT-lor 5p-s4 liczy energię dwukierunkowo?. Jak tak to jaki parametr wyświetlany na liczniku to pokazuje. Za uwarzyłem iż, jak inwerter pracował to strzałki kierunku raz świeciła prawa a raz lewa, i mrugała linia L2. Z mojego rozumowania wynika iż licznik naliczał dwukierunkowo. Jeszcze nie zgłosiłem podłączenia do zakładu energetycznego, bo dziś dostałem inwerter. Co będzie w konsekwencji , czy licznik naliczy dwu kierunkowo czy zapłacę i za moc pobraną i wysłaną?