Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komputer, burza, piorun....

04 Sie 2014 12:01 2208 26
  • Poziom 7  
    Witam, kilka dni temu podczas burzy nie wyłączyłam komputera i nagle coś w nim strzeliło i się wyłączył i migał ekran. Wyłączyłam go. Po kilku minutach włączyłam - wszystko normalnie działało, ale internetu nie było. Domyśliłam się, że karta sieciowa spalona. Jest ona na płycie głównej także trochę lipa. Kupiłam nową kartę sieciową i włożyłam do komputera i troszeczkę zasłania kartę graficzną. I właśnie teraz nie wiem. Bo od czasu do czasu zaczyna mi ekran migać, komputer się zawiesza i nic się nie da zrobić, a czasem nawet do tego piszczyKwaśny . I moje pytanie brzmi - czy to przez to, że obok karty graficznej jest karta sieciowa i ona się przegrzewa? Sprawdzałam jej temperaturę, dochodzi ona do 55 stopni, więc chyba nie jest to tak dużo.. Także zastanawiam się czy oprócz karty sieciowej po prostu uszkodziła się też płyta główna? Proszę o odpowiedzi.
  • Poziom 29  
    Poprosimy pelna specyfikacje komputera. Te 55 stopni pod obciazeniem, czy w bezczynnosci?
  • Poziom 7  
    55 w bezczynności a jak jest obciążona to 57 stopni.

Mój komputer to:
    System: Win 7 32 bit
    Karta graficzna: NVIDIA GeForce 8600 GT
    Procesor: Intel Core 2 Quad CPU Q6600 2,4 GHz
    Płyta główna: GIGABYTE GA-G31M-ES2L DDR2 PCIE s775 FV GW 1MC
    Pamięć RAM: 2gb
    Zasilacz: 400W
  • Poziom 22  
    Pytanie, czy ofiarą burzy nie padł w pierwszej kolejności zasilacz, a karta sieciowa tylko "przy okazji"... Proponuję pożyczyć i podłączyć sprawny, markowy zasilacz i sprawdzić, czy problemy nadal będą występowały.
  • Poziom 15  
    dusiaczekk15 napisał:
    Jest ona na płycie głównej także trochę lipa.

Płyta główna do wymiany w takim układzie. Nie ma sensu jej trzymać w tym momencie, bo i tak padnie i tak, ponieważ w tym momencie strzała dostaje mostek południowy i w tym momence to już jest tylko kwestia czasu jak zaliczy całkowity zgon. Nie wierzysz, to pytaj po serwisach - każdy Ci to powie...
  • Poziom 7  
    Czyli to wszystko będzie winą tej płyty głównej? Nic mi nie pozostaje jak wymienić ją :)
  • Poziom 10  
    Niestety wszystko wskazuje na płytę główną.. niestety bo jest to jeden z droższych elementów komputera.
  • Poziom 43  
    dusiaczekk15 napisał:

Zasilacz: 400W

Dokładny model? Jeśli to No Name to zacząłbym wymianę od niego. Jeśli nie pomoże to prawdopodobne że została uszkodzona grafika lub płyta.
    Poprosimy o screeny z programu HDTune (zakładka Health) oraz HWMonitor.
  • Poziom 15  
    dusiaczekk15 napisał:
    Czyli to wszystko będzie winą tej płyty głównej? Nic mi nie pozostaje jak wymienić ją :)

99,9% tak. Nawet jak to nie płyta główna, to i tak trzeba ją wymienić, ponieważ zawsze przy uszkodzeniu zintegrowanej sieciówki strzał w "pałę" dostaje południowy mostek i niestety zawsze jest tak, że po tym incydencie płyta zaczyna świrować, pojawiają się problemy ze stabilnością, aż w końcu doszczętnie odmawia współpracy i komputer przestaje działać, tak więc niestety zostaje wymiana płyty. Niby można by poszukać kogoś, kto by zrobił tą płytę, ale jest to niepłacalne w stosunku do zakupu drugiej płyty. Tak jak pisał poprzednik, warto byłoby jakbyś podał dokładny model tego zasilacza, albo zdjęcie jego naklejki, ponieważ jeżeli jest niemarkowy, to jego też należy wymienić na markowy, ponieważ znowu może Ci paść płyta, ale tym razem z winy tego zasilacza, tak więc nie warto ryzykować.
  • Poziom 15  
    Chłopie masz sajgon z temperaturami. Posprzątaj tego kompa w środku i wymienień pastę na procesorze i przy okazji nie zaszkodzi zmienić też na karcie grafiki, bo ciut masz za wysoką tą temperaturą jak na spoczynek. Pasowałoby też zadbać o lepsze chłodzenie dla dysku, ponieważ on też ma definitywnie za ciepło i zajedziesz go jak będziesz go w takiej temperaturze eksploatował. Wychodziłoby na to, że to nie płta główna, tylko grafika się przegrzewa i włącza się zabezpieczenie termiczne.
  • Poziom 10  
    Bardzo duże temperatury na rdzeniach. Czy nie masz przypadkiem za dużo programów,które odpalają się na starcie?

Czekamy na ten zasilacz bo też jest taka możliwość, że to jego wina..
  • Poziom 10  
    Od momentu nabycia komputera wymieniałeś pastę termoprzewodzącą na procesorze? dawno nie widziałem takich temperatur na rdzeniach w tzw. spoczynku.

karta ma też o 15 C za dużo.. Całkiem możliwe, że to grafika siada w te upalne dni
  • Poziom 43  
    Procesor się przegrzewa, jeszcze trochę i go uszkodzisz. PC do czyszczenia i zmiana pasty termo. Dysk wygląda w porządku ale ma za wysoką temperaturę, również się przegrzewa co nie jest zdrowe dla HDD.
  • Poziom 10  
    Też miałem taką sytuację, po burzy padła karta sieciowa, grafika i monitor. Po wymianie okazało się że i tak komp zaczął dziwnie pracować. Wysokie temperatury itp itd. Wymieniłem płytę główną i wszystko wróciło do normy. Możliwe że u ciebie wystarczą nowe pasty i wyczyszczenie środka.
  • Poziom 15  
    frodo napisał:
    Też miałem taką sytuację, po burzy padła karta sieciowa, grafika i monitor. Po wymianie okazało się że i tak komp zaczął dziwnie pracować. Wysokie temperatury itp itd. Wymieniłem płytę główną i wszystko wróciło do normy. Możliwe że u ciebie wystarczą nowe pasty i wyczyszczenie środka.

No, tak właśnie po uderzeniu piorunu jest. Komputer Ci świrował bo mostek południowy oberwał, dlatego po wymianianie płyty gł. się uspokoiło.
  • Poziom 17  
    Ja miałem strasznie podobny zestaw, i po burzy mi właśnie płyta poszła :) .
  • Poziom 7  
    Okej, więc wyczyściłam komputer, nałożyłam pastę i uruchomiłam ten program i tutaj screen: http://i57.tinypic.com/2iup7no.jpg

Sprawdziłam jaki to zasilacz i jest to model: Enlight GPS 400 ABC
    Wymieniłam także kabel z monitora na analogowy i jak na razie nic się nie dzieje
  • Poziom 43  
    Zasilacz w porządku, temperatury już się trochę poprawiły chociaż można lepiej się postarać. Możliwe że po wyczyszczeniu powinno być OK.
  • Poziom 15  
    Podczas burzy w pierwszej kolejności padają te najbardziej delikatne podzespoły czyli płyta główna lub zasilacz.
  • Poziom 7  
    Na razie problem ustąpił, ale i tak wiem, że pewnie do czasu.. sprawdzę na innym komputerze co jest zepsute i to po prostu wymienię
  • Poziom 35  
    Ubezpieczenie domu/mieszkania najczęściej zawiera klauzulę przepięć lub uszkodzeń po burzy.
    W takim przypadku komputer do dobrego serwisu i bezkosztowo (w sumie) załatwiamy problem raz na zawsze (do następnej burzy).
  • Poziom 11  
    Proponuje wlutowanie scalaka karty sieciowej na płycie i powinno być ok z ekranem itp. Scalak uległ spaleniu i robi zwarcie i wywalać będą bsody itd. Pozdrawiam
  • Poziom 35  
    BSODY przy zwarciu? Jakiż to musiałby być głupi zasilacz gdyby dawał tak pracować.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 7  
    Już wiem, ze padła płyta główna, zasilacz i grafika. Dzięki za odpowiedzi.