Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulator napięcia a obroty silnika szlifierki kątowej

08 Sie 2014 16:58 1830 4
  • Poziom 26  
    Szlifierka potocznie zwaną kątówką ma zakres obrotów regulowany w zakresie od 3000-11000 obr/min. Chciałbym uzyskać mniej aniżeli 3 tys. po to, aby wykorzystać urządzenie do przeszlifowania lakieru (drobnych poprawek) w samochodzie.
    Poprawki wykonane lakierem akrylowym w sprayu (bez utwardzacza) i zakres 3 tys. jest za duży ( pali lakier ).
    Czy mogę do obniżenia obrotów użyć regulatora napięcia (mam stary terroidalny regulator już wiekowy niestety :( , ale sprawny). Podłączyłem i uzyskałem oczekiwany efekt.

Czy regulacja obrotów "napięciem" a nie nie "prądem" będzie miała niekorzystny wpływ na kątówkę?. Chodzi o kilkakrotne użycie, - gdybym potrzebował na dłużej wiadomo kupuję polerkę, ale na kilka razy nie warto.
  • Pomocny post
    Poziom 22  
    A po co tak robić, weż wiertarkę te mają regulacje od 1800 obr w dół i załóż krążek polerski.
  • Pomocny post
    Poziom 2  
    szlifierka na niskich obrotach jest zasłaba do tego potrzebna jest polerka
    a na zbyt dużych obrotach to lakier sie przypali
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    Regulacja obrotów obniżeniem napięcia za pomocą autotrafo nie zrobi szkody dla
    szlifierki jedynie spadnie moc na przekładni. W warsztatach naprawczych gdzie
    przezwaja się wirniki próby napięciowe wykonuje się na obniżonym napięciu za
    pomocą autotransformatora gdzie stopniowo podnosi się napięcie i obserwuje jego
    zachowanie. Na obniżonym napięciu wykonuje się też docieranie szczotek.
  • Poziom 26  
    adam158 napisał:
    A po co tak robić, weż wiertarkę te mają regulacje od 1800 obr w dół i załóż krążek polerski.

Zapewne tak, ale kątówką lepiej się poleruje, lepszy kąt przylegania do powierzchni lakieru.
    Wiertarką trzeba trzymać kąt 90 stopni do powierzchni karoserii.

adi5791 napisał:
    szlifierka na niskich obrotach jest zasłaba do tego potrzebna jest polerka

Polerki pracują w granicach 1100 obr/min, myślę, że szlifierka w tych granicach obrotów nie będzie za słaba.

Elmont napisał:
    Regulacja obrotów obniżeniem napięcia za pomocą autotrafo nie zrobi szkody dla szlifierki jedynie spadnie moc na przekładni

Właśnie o taką opinię mi chodziło :) , liczyłem się ze spadkiem mocy, ale obawiałem się, że może to niekorzystnie wpłynąć na układ elektryczny kątówki, a jest nowa :) .