Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulator obrotów do szlifierki kątowej

10 Maj 2007 10:14 9738 14
  • Poziom 23  
    Mam szlifierkę kątowa która posiada obroty 11 000 chciałbym by miała w przedziale 1000-2500 obrotów na sekundę niestety nie posiada regulacji. Moje pytanie to czy wystarczy na kablu zasilającym założyć łącznik taki jak na zdjęciu i potencjometrem nastawić czy jeszcze czegoś brakuje?
  • Poziom 15  
    Witam. Nie wiem, czy zakres regulacji bylby odpowiedni... Jednak przy tego typu wlaczniku istnieje niebezpieczenstwo zmiany kierunku obrotow (jesli to jest to co na fotografii). W przypadku szlifierki moze sie to okazac niebezpieczne.
  • Poziom 23  
    w trakcie pracy nie da sie przełączyć kierunku obrotów. poza tym przełącznik da sie odciąć - niestety nie widziałem regulacji bez przełącznika kierunku obrotów. Kwestia czy to wystarczy?
  • Poziom 32  
    musisz pamietac ze obroty bardzo beda zalezec od obciazenia to jest silnik szeregowy i to ze ma mniejsze obroty jest wypadkowa dostarczanej mocy i oporow mechanicznych , podejrzewam ,ze nie o to Ci chodzi , powinienes zastosowac przekladnie albo elektronike ale ze sprzezeniem zwrotnym tak by nastawiac obroty i je mierzyc-porownywac czy takie sa jak nastawione.
    te 1000-2500 obr to ma byc oczywiscie na minute nie sek :)
  • Poziom 23  
    widzę że to więcej zabawy niż to warte, lepiej kupić chyba nowa szlifierkę z możliwością nastawu obrotów.
    fakt na minute - moje przejęzyczenie ;)
    Ale jak ktoś zna tani sposób to czekam na propozycje ;)
  • Poziom 14  
    a ja mam inny pomysl sciemniacz do lampki podpiac do niego katowke i do gniazdka :D ja tak na wiertarce robilem jak potrzebowalem (byla to stara Celma bez regulacji obrotow)
  • Poziom 28  
    Ze ściemniaczem to może nie zadziałać bo jak silnik ma jakieś 600 -1000 W to ze ściemniacza nic nie zostanie :P
  • Poziom 36  
    michal.rogaczewski napisał:
    Ze ściemniaczem to może nie zadziałać bo jak silnik ma jakieś 600 -1000 W to ze ściemniacza nic nie zostanie :P

Ściemniacz można "stuningować", czyli wymienić w nim diody i tyrystor na mocniejsze (10A), oczywiście trzeba wtedy zamontować te elementy na radiatorach.
  • Poziom 18  
    cos mi sie zdaje ze ktos tu potrzebuje polerowac lakier na aucie:)
  • Poziom 23  
    Dobrze Ci się zdaje ;) To jak jest tanio 9powiecmy do 20zł) i bez zbędnych kombinacji?
  • Poziom 1  
    Ja zrobiłem ściemniacz i podłączyłem go do szlifierki również 110obr/nim a chce uzyskać reglację od "0".
    Narazie poraszka kątówka kręci się jak dla mnie dużo za szybko gdzyż ściemniasz reguluje 120V-230V a kątówka jałowo kręci się już przy 12V:-) ale tak naprawde to urzyteczne jest 50~70V.
    Nie wiem jak stunigować mój ściemniacz żeby załączał tyrystor póżniej niż po przejśćiu szczytu sinosoidy??
  • Poziom 28  
    Archeolog hehe :P. Swoją drogą jakim cudem szlifierka kątowa ruszyła przy 12V (zmiennego) ?? chyba że ruszyła tak że dotkniecie tarczy zatrzymywało silnik
  • Poziom 13  
    może byś spróbował za pomocą autotransformatora obniżyć napięcie?
    Jak już koledzy pisali to jest silnik szeregowy i prędkość obrotowa silnie zależy od obciążenia. Może najprościej wstawić jakiś bezwładnościowy wyłącznik odśrodkowy? coś jak w silnikach od frani. Widział bym to na przykład tak: w obwód włączony taki wyłącznik; przekraczając ustalony zakres styki się rozwierają, pomiędzy nimi włączona dioda prostownicza (ew. inny element ograniczający), wcześniej zwarta.
  • Poziom 10  
    spróbój w szereg z zasilaniem Włączyć diodę prostowniczą na odpowiedni prąd / kierunek do sprawdzenia /, obroty spadną na pewno. tylko nie wiadomo o ile- trzeba sprawdzić i pamiętać o chłodzeniu diody / dioda 1000V 5 - 10 A to 2 - 3 ZL.
  • Poziom 13  
    kierunek włączenia diody nie ma znaczenia. Przy zasilaniu prądem zmiennym podczas każdego półokresu pola w wirniku i stojanie jednocześnie zmieniają zwrot.