Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Regulator obrotów do szlifierki kątowej

kosmatek 10 May 2007 10:14 10797 14
    kosmatek
    Level 23  
    Mam szlifierkę kątowa która posiada obroty 11 000 chciałbym by miała w przedziale 1000-2500 obrotów na sekundę niestety nie posiada regulacji. Moje pytanie to czy wystarczy na kablu zasilającym założyć łącznik taki jak na zdjęciu i potencjometrem nastawić czy jeszcze czegoś brakuje?
    1004kw
    Level 15  
    Witam. Nie wiem, czy zakres regulacji bylby odpowiedni... Jednak przy tego typu wlaczniku istnieje niebezpieczenstwo zmiany kierunku obrotow (jesli to jest to co na fotografii). W przypadku szlifierki moze sie to okazac niebezpieczne.
    kosmatek
    Level 23  
    w trakcie pracy nie da sie przełączyć kierunku obrotów. poza tym przełącznik da sie odciąć - niestety nie widziałem regulacji bez przełącznika kierunku obrotów. Kwestia czy to wystarczy?
    submariner
    Level 32  
    musisz pamietac ze obroty bardzo beda zalezec od obciazenia to jest silnik szeregowy i to ze ma mniejsze obroty jest wypadkowa dostarczanej mocy i oporow mechanicznych , podejrzewam ,ze nie o to Ci chodzi , powinienes zastosowac przekladnie albo elektronike ale ze sprzezeniem zwrotnym tak by nastawiac obroty i je mierzyc-porownywac czy takie sa jak nastawione.
    te 1000-2500 obr to ma byc oczywiscie na minute nie sek :)
    kosmatek
    Level 23  
    widzę że to więcej zabawy niż to warte, lepiej kupić chyba nowa szlifierkę z możliwością nastawu obrotów.
    fakt na minute - moje przejęzyczenie ;)
    Ale jak ktoś zna tani sposób to czekam na propozycje ;)
    maras52
    Level 14  
    a ja mam inny pomysl sciemniacz do lampki podpiac do niego katowke i do gniazdka :D ja tak na wiertarce robilem jak potrzebowalem (byla to stara Celma bez regulacji obrotow)
    michal.rogaczewski
    Level 28  
    Ze ściemniaczem to może nie zadziałać bo jak silnik ma jakieś 600 -1000 W to ze ściemniacza nic nie zostanie :P
    żarówka rtęciowa
    Level 37  
    michal.rogaczewski wrote:
    Ze ściemniaczem to może nie zadziałać bo jak silnik ma jakieś 600 -1000 W to ze ściemniacza nic nie zostanie :P

Ściemniacz można "stuningować", czyli wymienić w nim diody i tyrystor na mocniejsze (10A), oczywiście trzeba wtedy zamontować te elementy na radiatorach.
    251mz
    Level 18  
    cos mi sie zdaje ze ktos tu potrzebuje polerowac lakier na aucie:)
    kosmatek
    Level 23  
    Dobrze Ci się zdaje ;) To jak jest tanio 9powiecmy do 20zł) i bez zbędnych kombinacji?
    Pulpecik.Dlugi
    Level 1  
    Ja zrobiłem ściemniacz i podłączyłem go do szlifierki również 110obr/nim a chce uzyskać reglację od "0".
    Narazie poraszka kątówka kręci się jak dla mnie dużo za szybko gdzyż ściemniasz reguluje 120V-230V a kątówka jałowo kręci się już przy 12V:-) ale tak naprawde to urzyteczne jest 50~70V.
    Nie wiem jak stunigować mój ściemniacz żeby załączał tyrystor póżniej niż po przejśćiu szczytu sinosoidy??
    michal.rogaczewski
    Level 28  
    Archeolog hehe :P. Swoją drogą jakim cudem szlifierka kątowa ruszyła przy 12V (zmiennego) ?? chyba że ruszyła tak że dotkniecie tarczy zatrzymywało silnik
    sshd
    Level 13  
    może byś spróbował za pomocą autotransformatora obniżyć napięcie?
    Jak już koledzy pisali to jest silnik szeregowy i prędkość obrotowa silnie zależy od obciążenia. Może najprościej wstawić jakiś bezwładnościowy wyłącznik odśrodkowy? coś jak w silnikach od frani. Widział bym to na przykład tak: w obwód włączony taki wyłącznik; przekraczając ustalony zakres styki się rozwierają, pomiędzy nimi włączona dioda prostownicza (ew. inny element ograniczający), wcześniej zwarta.
    jurek 125
    Level 11  
    spróbój w szereg z zasilaniem Włączyć diodę prostowniczą na odpowiedni prąd / kierunek do sprawdzenia /, obroty spadną na pewno. tylko nie wiadomo o ile- trzeba sprawdzić i pamiętać o chłodzeniu diody / dioda 1000V 5 - 10 A to 2 - 3 ZL.
    sshd
    Level 13  
    kierunek włączenia diody nie ma znaczenia. Przy zasilaniu prądem zmiennym podczas każdego półokresu pola w wirniku i stojanie jednocześnie zmieniają zwrot.