Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

siłownik pneumatyczny czy da sie zrobic samemu??

25 Kwi 2005 22:42 9128 35
  • Poziom 12  
    czy da się samemu zrobic siłownik pneumatyczny. taki malutki tak na wypadek gdybym kiedys chcial jakiegos robota zacząc robic jak taki silownik mial by wygladac i co zrobic by dzialal jakos automatycznie. A moze mozna gdzies kupic takie male silowniczki??
  • Poziom 20  
    Może takie z zestawów Lego Technics - nawet miały pompkę elektryczną. Tylko chyba będzie problem z dostaniem odpowiednio małych elektrozaworków, coby tym sterować...
  • Poziom 12  
    moze powiem tak chodzi mi jak narazie sam silownik reszte jakos zrobie z czego taki silownik zrobic. moze sie gdzies kupi ???

Dodano po 4 [minuty]:

na alegro jest cos takiego http://www.allegro.pl/show_item.php?item=49061517 sa super i pewnie nie ma zadnej filozofi w tej konstrukcji prawda???
  • Poziom 20  
    Zależnie od potrzebnej siły potrzebujesz odpowiednio dopasowanego cylindra i dobrze uszczelnionego, lecz swobodnie poruszającego się tłoka.
    Jeszcze otworki na koncach cylindra i cała filozofia.

Pneumatyka ma jednak to do siebie, że jest zanadto elastyczna. Powietrze jest dość ściśliwe i jeśli zadziałasz na swój siłownik zewnętrzną siłą to nie zachowa on swojej pozycji, jeżeli zmiana ciśnienia w instalacji tego nie skompensuje...

Pozdrawiam i życzę owocnych poszukiwań
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Jaki chcesz ten siłownik? Mam z pneumatyki przemysłowej od małych (może nie tak jak lego, bo to nie zabawki) do takich wielkości ponad metr. Ale Coyote~ ma rację, przy obciążeniu nie uzyskasz precyzji. W automatyce przemysłowej siłowniki tego typu wykonują najczęściej ruchy w położeniach min - max. A to nie wymaga precyzji (są mechaniczne ograniczniki).
  • Poziom 12  
    hm rozumie to powiem tak rzeczywiscie bedzie problem z pneumatyką. zmienilem konstrukcje na silowniki elektryczne ale jest problem. jakich rozmiarow one sa potzrebuje takich silownikow zeby wolno poruszaly tlokiem ale silnie?? najlepiej o pradze rzędu 9 V
    Błażejowy kącik ortograficzny:
    rozumieM, siŁowniki, rozmiarÓw, potRZebujĘ, siŁownikÓw, Żeby, prĄdzIe.
    Zapoznaj się bliżej z prawym altem.
    Dziękuję.
    9v to napięcie a nie prąd. Trochę niskie jak na zasilanie. Lepiej przejdź na 12V. Będziesz miał większą dostępność elementów elektrycznych: przekaźniki, silniki, itd. Będziesz mógł wykorzystać wiele elementów z samochodu (choćby silniki od wycieraczek z przekładnią).
    Siłownik elektryczny zrobisz sam. Na zasadzie śruby z nakrętką: śruba będzie napędzana silnikiem przez przekładnie zwalniającą, a "nakrętka" będzie elementem przesuwnym, który może poruszać ramionami (tak są skonstruowane siłowniki do podnoszenia łóżek w szpitalach)
  • Poziom 12  
    co do błedów wybacz pisze bezwzrokowo i czasem udaje mi sie niewcisnąc altu. ps fakt juz tak zrobilem i doszedlem tez do wniosku ze 12V bedzie lepszy. co do srubki z nakretką tez tak zrobilem mam nawet walki zrobione z gwintem mikrometycznym ale czy silnik bedzie tak silny by udzwignąc klika metalowych częsci?? powiedzie gdzie mozna dostac cos w rodzaju jakiegos uzebrowania?? i jak mozna samemu zrobic elementy uzebrowan chociazby z plastiku?? w sumie to by bylo najlepsze
    Czy silnik będzie wystarczająco silny? Zależy od przekładni jaką zastosujesz i skoku śruby. Vide: podnośniki do samochodów w warsztatach - silnik mały, a udźwig kilka ton i działa na zasadzie śruby.
    O jakie "użebrowanie" ci chodzi?
  • Poziom 12  
    uzebrowanie - ach to juz mniejsza o to chcialem poprostu wykonac moze z plastiku czesci ale nie wiem jak sie za to zabrac czy gotowac w mikrofali plastik i odlac??? :D:D:D:D. coz nie wazne. co do skoku sruby to nie wiem jest to sruba mikrometryczna tylko o silnik czy taki 3V wystarczy??
  • Poziom 12  
    hm czy one są wolnoobrotowe??? nie orientuje sie w tym wszystkim dopiero poznaje to wszystko ale pomyslow mam troche i mysle ze z waszą pomoca i moim upartym charakterem zbuduje wkoncu chodzącego na 2 girach robota :) szkoda ze te silniczki nie mają sworznia na srodku bo silownik chce zbudowac w oparciu o te srube mikrometyczną
  • Poziom 20  
    No cóż, taka natura tej przekładni akurat, że jej z boku kikut wystaje...
    Wolnoobrotowe.... to jest krokowy więc obroty sam sobie ustalasz, tylko sterownik potrzebujesz.

Czy śruba nie może być niewspółosiowo z silnikiem?
  • Poziom 12  
    oczywiscie ze moze ale trzeba bedzie mechanizm troche zmienic. a jak taki sterownik zrobic??
  • Poziom 30  
    Witam...

Można by próbować na silnik krokowy bez przekładni zamontować przekładnie planetarną wtedy nie przesówa się oś...
    To jedna zaleta...
    A druga to spore przełożenie...
    Modelarskie są niewielkie i z metalowymi kółkami więc dość wytrzymałe...
  • Poziom 12  
    tez o tym myslalem ale chcialem sie zapytac z czego zrobic np obudowe takiego silownika. jakie macie pomysly, patenty. mi narazie przyszly do glowy rurki miedziane.
  • Poziom 12  
    zrobilem rysunek chcialem byscie lukneli moze wiecej informacji od was dostane konstrukcja ma byc wlasnie taka duzy tlok gora dól malę tloki mogą pracowac osobno lub razem przyciagac konczyne lub tez nawet poruszac nią (bujac) co do srodka ciezkosci to mam inne rozwiązanie
  • Poziom 12  
    myslicie ze ten mechanizm bedzie dzialal dobrze ??
  • Poziom 16  
    Kamil.K napisał:
    tez o tym myslalem ale chcialem się zapytac z czego zrobic np obudowe takiego silownika. jakie macie pomysly, patenty. mi narazie przyszly do glowy rurki miedziane.

Kamil.K napisał:
    zrobilem rysunek chcialem byscie lukneli moze wiecej informacji od was dostane konstrukcja ma byc wlasnie taka duzy tlok gora dól malę tloki mogą pracowac osobno lub razem przyciagac konczyne lub tez nawet poruszac nią (bujac) co do srodka ciezkosci to mam inne rozwiązanie

Kamil.K napisał:
    myslicie ze ten mechanizm bedzie dzialal dobrze ??

wszystko to sprytnie pomyślane ale na przyszłość pisz w jednym poście..

a przy okazji macie jakieśinformacje na temat siłowników elektrycznych ????
  • Poziom 12  
    coz droga daleka a pomyslow miliony i czasem tak bywa ze sie rozpisuje wybaczcie :) mysle ze bedzie dzialac w przyszlosci noga bedzie rozbudowana o jeszcze 2 silowniki by mozna nią skrecac czyli zeby robot w fajny sposob i naturalny zawracal. gorzej bedzie z sterowaniem tym wszystkim ale moze sie naucze :)
  • Poziom 12  
    hm cyz to mozliwe zeby mialo az tak duzy udzwig. ??? (sam silownik) bo w sumie cena jak narazie interesująca

Dodano po 1 [minuty]:

czy jest on zasilany na 12 V czy więcej???? wybaczcie ale nie orientuje sie w tych sprawach powoli sie ucze :)

Dodano po 2 [minuty]:

ten silownik napewno pracuje bardzo szybko prawda??? czy moze sie myle ?

Dodano po 2 [minuty]:

ah i mala prosba czy ktos jes zarejestrowany na alegro i moze mi podac jakies informacje np nr. telefonu do sprzedawcy. czy moze jakies gg jesli jest ??? potrzebuje pogadac osobiscie. nie jestem zarejestrowany na alergro i w sumie narazie nie chce sie rejestrowac. moze ktos mi pomoc??
    Siłowniki do zamków kupisz bez problemów na każdej giełdzie elektronicznej i samochodowej.
    Faktycznie działają one szybko. Do tego mają mały zakres pracy. Raptem kilka centymetrów. Zasilane są z 12 V, bo w zwykłym aucie raczej trudno o inne napiecie. Występują o dwóch siłach: 3 i 6 kilogramów.
  • Poziom 12  
    w sumie moze by sie przydaly :) ze dwa :) ale szkoda ze ich ruch jest szybki a nie w miare wolny. mozna powiedzec ze wręcz one uderzaja prawda?? aha jeszcze mozna znac wymiary takiego silownika ??
  • Poziom 20  
    Zależy od rodzaju, ale ich długość to około 10 - 15cm. Co do prędkości to chyba widziałeś, jak szybko działąją centralne zamki w samochodach...

A propos, może ktoś z was się orientuje, jaką siłę mają siłowniki do wysuwania anten w samochodach? Nie widziałem takiego z bliska, ale ich silniki wyglądają na spore...
  • Poziom 12  
    manio taki duzy?? o w morde. a te wlasnie od wysuwania anteny?? potrzebuje silownik max 5cm przy schowanym ramieniu
  • Poziom 20  
    Takie małe to uzyskasz chyba tylko przerobione servo, ewentualnie mały silniczek ze srubką i nakrętką....
  • Poziom 12  
    hm no coz dlatego wykombinowalem se noge z 3 silownikow samemu. tylko boje sie ze 1 znich bedzie za slaby ale trzeba cos wymyslec. :) jeszcze jedno skoro tamte silowniki mają 10 - 15cm dlugosci (czy jest to dlugosc calego silownika po rozwinięciu??) to jak szybko nastepuje rozwinięcie calego mechanizmu.
  • Poziom 20  
    Skok takiego siłownika to jakieś 2-3cm, prędkości nie mierzyłem, ale pewnie przekracza 10cm/s ...
  • Poziom 12  
    hm skok jest akurat taki jak potrzebuje ale predkosc to masakra niemal natychmistowa reakcja. powiedzcie mi czy jesli taki silownik bedzie pod obciązeniem 3 kg zwolni on swoją reakcje znacząco czy nie ??