Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sterowanie silnika DC 24V poprzez potencjometr w obie strony

lolos 10 Sep 2014 18:24 1719 4
    lolos
    Level 14  
    Witam
    Silnik 24V DC 10A
    Sterownik do tego silnika http://docs-europe.electrocomponents.com/webdocs/0f2e/0900766b80f2e40d.pdf
    Poszukuje (bez powodzenia) czegoś co umożliwi mi poprzez pokrętło wybór kierunku oraz prędkości jednocześnie. Silnik po pokonaniu 180 stopnie będzie się zatrzymywał na przekaźnikach umieszczonych po obu stronach.
    Wyobrażam sobie to tak:
    pokrętło pozycja pot : prawo 5V środkowa 0V lewo 5V - to do prędkości.
    dwa mini włączniki w pozycji środkowej wyłączone, po obrocie pokrętła w lewo załącza lewy włącznik, po obrocie w prawo załącza prawy włącznik. Powrót do pozycji centralnej na sprężynie (zawsze środek).
    Zasada działanie podobna jak w wózkach przemysłowych sterowanych poprzez throttle z tym że są one na napięcie od 0v-5v (2.5v w pozycji centralnej)
    Idealnym rozwiązaniem byłby curtis 1210 + wigwag throttle ale nie mogę podłączyć krańcówek żeby zatrzymać na nich silnik
    Sterownik wydaje mi się idealny tylko ten POT.
    Jeżeli bym chciał to zrobić to dwa potencjometry plus dwa mini włączniki dało by rade ale najlepszym rozwiązaniem byłby zakup.
    Czy istnieje jakieś urządzenie które działa jak wyżej opisałem?
    Pozdrawiam
    User removed account
    User removed account  
    archanoid
    Level 26  
    Witam. Najprościej jakiś procek (Atmel lub PIC lub coś jeszcze innego). Potencjometr z odczepem po środku ścieżki. Dwa kanały ADC procka i mostek H na mosfetach. Do tego troszkę kodu i mas gotowy układ.
    lolos
    Level 14  
    Hehe prosto powiedzieć nie jestem elektronikiem w życiu nie programowałem kontrolerów.
    A gdzie kolega znalazł info o wyjściu stałym, nie widze nic o wyjściu jedynie o wejściach kierunku które mogą być ustawiane jako latching lub momentary?
    dzięki
    PS myśle że prościej byłoby mi zrobic potencjometr jak opisałem wyżej niż bawic sie elektroniką a do tego nie mam zbyt wiele czasu..
    bambus94
    Level 30  
    Ja bym zastosował Mostek Wheatstone'a gdzie jedną gałęzią byłby potencjometr a drugą dzielnik na rezystorach. Pomiar robić na suwaku potencjometru i na dzielniku rezystorowym. Do tego dwa komparatory i już jest sterowanie L i P, a do tego można dać 555, albo tl494 jako PWM.
    Jak potrzeba to mogę rozrysować mój pomysł.