logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Cinquecento 700 - brak wolnych obrotów, wysokie spalanie, szarpanie i gaśnięcie

KrzychoMiki 01 Maj 2005 12:14 13107 16
  • #1 1452279
    KrzychoMiki
    Poziom 21  
    Posty: 486
    Pomógł: 44
    Ocena: 118
    Witam wszystkich. Proszę o jakieś sugestie bo moja cierpliwość została wyczerpana. Otóż problem jest następujący: kupiłem CC700 jakies 2 lata temu z przebiegiem na liczniku ok. 70000km (rok '95). Po przejechaniu ok. 400 km zaczął szarpać i przerywać po czym zgasł. Zmieniłem świece, przewody i przez jakieś 50-60 km. było oki, potem znowu to samo. Spalanie wzrosło z ok. 6l na 12l i stracił moc. Wizyta u mechanika, w serwisie Fiata i znajomego z CC700 przyniosła wydatek kilkuset zł. i wymianę gaźnika, tysiąca świec, przewodów WN, cewki, modułu, w końcu remont silnika (głowica, uszczelki, popychacze, wałek rozrządu, rozrząd). Efekt: nic na dłuższą metę, tzn. 100-200 km ok, później znowu zalewanie świec, przerywanie i przymusowy postój. Po wykręceniu i wysuszeniu (oczyszczeniu świec) możliwa dalsza jazda. W końcu sytuacja nasiliła się i działo się tak, że 10-20 km było dobrze, potem źle, spalanie ok. 50l/100km. Założyłem gaz i wszystko się skończyło. Spalanie ok 8l w trasie i 10 w mieście uznałem za cudownie niskie. Było tak przez ponad 1.5 roku. Jakiś miesiąc temu silnik stracił wolne obroty, zaczął strzelać. Wizyta u gazowników: diagnoza- złe świece, przewody WN, cewka, moduł, itd, itp, czyli stara śpiewka. Wymiana nic nie dała. Szukałem przyczyny w elektryce: czujnik położenia wału, przewód masowy akumulator-nadwozie-silnik, instalacja, nic nie znalazłem. Podejrzane miejsca oczyściłem, polutowałem, zaizolowałem. Silnik pracuje tylko na wysokich obrotach, tzn od 2000 w górę, na niższych nie chce, przerywa jeden cylinder i gaśnie. Teraz już sam nie wiem co jest jeszcze do sprawdzenia. Pomocy.
  • #2 1452360
    maryca
    Poziom 18  
    Posty: 173
    Pomógł: 18
    Ocena: 49
    Sprawdz cisnienie na cylindrach, moze byc to zwiazane z popychaczami zaworów , miałem taki przypadek ze ktoś załozył stope wałka od malucha a ona jest krutsza o 4mm i auto jak sie nagrzeje traciło cisnienie na garku.
  • #3 1452387
    KrzychoMiki
    Poziom 21  
    Posty: 486
    Pomógł: 44
    Ocena: 118
    Ciśnienie 12.5 na cylindrze, było sprawdzane na nagrzanym silniku. A wałek do wymiany sam kupowałem, więc jest ok.
  • #4 1453596
    teiler
    Poziom 14  
    Posty: 63
    Pomógł: 5
    Ocena: 20
    NAPISZ JAKI MASZ ZAMONTOWANY GAŻNIK NAPEWNO POMOGE POZDRAWIAM kLAUDIUSZ 506 918 131
  • #5 1453624
    Osmański Marek
    Poziom 13  
    Posty: 24
    Pomógł: 7
    Ocena: 19
    Miałem taki przypadek -
    cewka WN jest zasilana przez szczelne złącze, sprawdz to połączenie ale najlepiej utnij i zaciśnij takie złącze od nowa.
    Zmiana oporności ma wpływ na wyzwalanie iskry i jej jakość.
  • #6 1458151
    KrzychoMiki
    Poziom 21  
    Posty: 486
    Pomógł: 44
    Ocena: 118
    Witam. Gaźnik FOS, złącze cewki było poprawione i oblutowane. Sytuacja nasila się( przerywanie i szarpanie) przy większym obciążeniu silnika - ruszanie i przewóz kilku osób. Zapomniałem dodać, że były robione panewki wału i pierścienie. Do Teiler: podaj numer GG. Pogadamy.
  • #7 1459394
    fastcars
    Poziom 16  
    Posty: 131
    Pomógł: 12
    Ocena: 14
    jesli masz katalizator to wykrec bezpiecznik (srube przed katem) i zobacz reakcje
  • #8 1459878
    KrzychoMiki
    Poziom 21  
    Posty: 486
    Pomógł: 44
    Ocena: 118
    Nie mam katalizatora chociaż jak go kupowałem to gdzieś w papierach miał wbite KAT, chociaż fizycznie go nie było. Mogły zostać jakieś pozostałości po nim w postaci wiązki zakończonej "niczym"? Mam jeszcze jedno pytanie: czy to jeżdżące "coś" ma złącze diagnostyczne silnika, bo w serwisie Fiata usłyszałem że nie, zaś w książce serwisowej jest wzmianka że jest. Po prawej stronie (patrząc z przodu) w komorze silnika obok modułu jest złącze 3 lub 2 bolcowe, nie pamiętam dokładnie. Czy to jest to i ew. czy może ono dostarczyć informacji o stanie elektryki i samego silnika przy pracy na gazie? Oczywiście po podpięciu diagnoskopu.
  • #9 1465478
    KrzychoMiki
    Poziom 21  
    Posty: 486
    Pomógł: 44
    Ocena: 118
    Witam po przerwie. Widzę, że żadnych nowych sugestii nie ma. Więc jednak przypadek beznadziejny? Dzisiaj byłem bliski załamania nerwowego gdy rano (deszcz) nie mogłem go zapalić przez 15 min. Dobrze że akumulator wytrzymał. Cały czas praca na jednym cylindrze, jazda na wyciągniętym ssaniu, przy wyższych obrotach nie czuć przerywania. Co można jeszcze zrobić? Wyzłomować? Żaden mechanik w okolicy nie chce się podjąć naprawy, mówią że taniej i łatwiej będzie wymienić silnik i elektrykę (!!??) a najlepiej samochód. Załamka...
  • #10 1466470
    bezpieka
    Poziom 12  
    Posty: 35
    Pomógł: 1
    Ocena: 5
    z boku na prawym błotniku patrząc od przodu samochodu masz moduł zapłonu jak w serwisie Fiata maj jeszcze stary tester do Tempry Tipo i innych to pewnie da się go przetestować najpredzej on może dawać taki efekt!!!
    Z tego co zrozumiałem jest to stary CC jeszcze tylko na gażniku a nie na Systemie AISAM!!
  • #11 1466938
    KrzychoMiki
    Poziom 21  
    Posty: 486
    Pomógł: 44
    Ocena: 118
    Jak napisałem, gaźnik FOS, a nie AISAN. Moduł był podmieniony od 100% sprawnego cinque i nic się nie zmieniło. Nie wiem, ale wydaje mi się że to bardziej wina jakiejś upłynności na przewodach niż moduł, bo drastycznie reaguje na deszcz i wilgoć w powietrzu. Ale nic nie widać a masy poprzykręcane do nadwozia i silnika rozkręcałem i czyściłem.
  • #12 1469745
    Adam700
    Poziom 22  
    Posty: 524
    Pomógł: 55
    Ocena: 61
    przy obudowie filtra powietrza jest mala puszka a do niej podlaczony przewod gumowy(cos jak dodatkowa odma tyle ze ma za zadanie zeby silnik nie dostawal konwulsji przy wlaczonym biegu np.4 a przy puszczeniu calkiem gazu).jest najprawdopodobniej nieszczelny.sprawdz go dokladnie.
  • #13 1474642
    KrzychoMiki
    Poziom 21  
    Posty: 486
    Pomógł: 44
    Ocena: 118
    Adam 700, to o czym piszesz występuje w silniku z gaźnikiem AISANA, u mnie FOS! Nie ma tam tego!
  • #14 1475001
    SCREAM_NO1
    Poziom 12  
    Posty: 36
    Ocena: 3
    Współczuję wykręcania świec w 7-setce to udręka.

    Stawiał bym na wiazkę szukałeś w niej? Czy tylko powierzchownie porawiłeś styki mozliwe że masz gdzies przetarty kabel albo mysza zeżarła, miałem kiedyś przypadek że w środku krakowa mysza wpaszczyła izolacje wiązki w PT Crousier 1.6 tez się działy jaja zwarcie siało na całą instalacje elektr.
  • #15 1475289
    bezpieka
    Poziom 12  
    Posty: 35
    Pomógł: 1
    Ocena: 5
    Jeżeli moduł był podstawiany to jeszcze dwa zabiegi można zrobić , a nawet trzy
    1. kup jakiś preparat w stylu "ELEKTROSOL" do czyszczenia styków no i rozpinaj wszystkie kostki i czyść dokładnie
    2.spróbuj podsyawić cewkę zapłonową i przewody
    3 sprawdź przerwę między czujnikiem obrotów a kołem powinna mieć 0,8-1mm (ewentualnie wymień podstaw drugi czujnik)
    ps. przy gażniku powinien być siłownik podciśnieniowy (czy on w ogóle działa)
  • #16 1475684
    Pufan
    Poziom 20  
    Posty: 495
    Pomógł: 28
    Ocena: 33
    Witam!!!
    Odezwij się na gg.Spróbuje pomóc.
    Pozdro.
    PUFAN!!!
  • #17 1979069
    KrzychoMiki
    Poziom 21  
    Posty: 486
    Pomógł: 44
    Ocena: 118
    Sorki, że tak późno ale zostałem ponaglony. Cieniasa sprzedałem a kolejny właściciel znalazł mechaniora co stwierdził, że to wina głowicy. Po szlifie jest chyba ok, ale nie wiem na bank, nie utzrymuję z nim kontaktu. Temat uważam za zakończony.

Podsumowanie tematu

✨ Problem dotyczy Fiata Cinquecento 700 z 1995 roku, który po około 400 km od zakupu zaczął szarpać, przerywać i gasnąć, a spalanie wzrosło z około 6 do nawet 50 l/100 km. Wymieniono świece, przewody WN, cewkę, moduł zapłonowy, gaźnik (FOS), a także przeprowadzono remont silnika (głowica, uszczelki, popychacze, wałek rozrządu, panewki, pierścienie). Pomimo tych działań problem powracał, szczególnie przy większym obciążeniu i wilgotnej pogodzie. Ciśnienie na cylindrze wynosiło 12,5 atm na nagrzanym silniku. Podejrzewano uszkodzenia wiązki elektrycznej, nieszczelności podciśnieniowe, problemy z modułem zapłonowym oraz czujnikiem obrotów. Moduł zapłonowy był wymieniany na sprawny, lecz bez efektu. Wskazano na konieczność dokładnego czyszczenia styków, sprawdzenia przerwy czujnika obrotów (0,8-1 mm) oraz działania siłownika podciśnieniowego gaźnika. Złącze diagnostyczne silnika jest obecne (2-3 pinowe), jednak nie wiadomo, czy dostarcza informacji przy pracy na gazie. Ostatecznie samochód sprzedano, a nowy właściciel stwierdził, że problemem była głowica po szlifie.
REKLAMA