Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

BRC 24.11 - Nie działa pływak, czy mogę tankować do pełna?

04 Oct 2014 10:58 1512 5
  • Level 22  
    Witam...
    Po wymianie butli przestał działać mi pływak poziomu w butli. (Do wymiany mam wielozawór, zębatka pływaka była w tragicznym stanie i się "rozpadła").
    Czy do momentu wymiany mogę tankować gaz na stacji "do pełna" czy bezpieczniej będzie za określoną kwotę?

Proszę o o odpowiedź, spotkałem się w sieci z różnymi opiniami.

Dziękuje.
  • Helpful post
    Level 32  
    Pojemność butli minus 20%, tyle może wejść maksymalnie do pustej butli.
  • Helpful post
    Moderator of Cars
    Zatankujesz rano do pełna, po południu się ociepli więc objętość LPG się zwiększy i zawór bezpieczeństwa będzie musiał część upuścić. Ktoś to zauważy i wezwie strażaków, trafią się mało kompetentni to narobią zamieszania na pół miasta...
    Zagrożenia żadnego nie będzie pod warunkiem że zbiornik jest prawidłowo zamontowany, ale lepiej nie ryzykować że trafi się taka sytuacja jak ta (wymyślona) wyżej.
  • Level 22  
    Ok będe tankował około 80% butli. Dziękuje i pozdrawiam.
  • Helpful post
    Level 34  
    Jak poznasz, że jest 80%, i nie więcej?

W czasach kiedy miałem uszkodzony pływak trzymałem się zasady żeby tankować przed dłuższą jazdą. Wtedy nawet przepełnienie nie powodowało problemu bo od razu auto zużywało nadmiernie zatankowany gaz zanim jego temperatura wzrosła.

Warto wiedzieć, że przy wypełnieniu całej butli fazą ciekła na każdy 1°C ciśnienie wzrasta ok. 0,7 - 0,8 MPa i to jest groźne. Zawór bezpieczeństwa upuści gaz pod auto i jeśli LPG nie dojdzie do rozgrzanego katalizatora to nie będziesz się smażył. Jeśli jest choć mała poduszka gazowa to jest nieco spokojniej bo objętość fazy ciekłej LPG zwiększa się ok. 0,2% do 0,4% na każdy stopień wzrostu temperatury.
  • Level 22  
    Jeżdżę praktycznie do zera (samochód samoczynnie przełączy na benzynę podczas spadku ciśnienia LPG i wtedy tankuje tylko 30l LPG, wtedy mam nawet mniej niż 80%, ale tak będzie tylko do czasu wymiany pływaka.