Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dospel Styl II WCH - czy przy takim podłączeniu będzie działać?

08 Paź 2014 13:52 3753 4
  • Poziom 7  
    Witam.

Proszę o wyrozumiałość, wiem, że podobne tematy już padały na forum, ale mój jest nieco odmienny. Mam koncepcję podłączenia wentylatora łazienkowego i chciałbym się upewnić, czy jeśli tak to podłączę to czy to zadziała, czy wysadzi korki ;)

Wentylator ten ma funkcję opóźnionego wyłączania i detekcji wilgotności powietrza. Wiem, że taki wentylator wymaga stałej fazy L, neutralnego N oraz przewodu od włącznika światła i właśnie ten ostatni przewód jest w moim przypadku problemem. Chciałbym pociągnąć do wentylatora L oraz N z gniazdka pralki, a T od lampy w łazience. Do lampy jest włącznik świecznikowy.
    Czy przy takiej instalacji jak w moim zamyśle wszystko będzie działać? Czy włącznik światła jest ok?
  • Specjalista elektryk
    Witam.

Tak nie wolno robić. Istnieje niebezpieczeństwo podania różnych faz w przypadku instalacji zasilanej z sieci 3-fazowo.
    Dodatkowo układ może (ale nie musi) być zasilany z dwóch niezależnych zabezpieczeń, co powoduje dodatkowe komplikacje w eksploatacji.
    Pomijam aspekt ochrony przeciwporażeniowej uzupełniającej i obecności RCD.

Innym słowy - partanina się koledze marzy.
  • Poziom 7  
    Kontakt na 100% jest na osobnym bezpieczniku, ale to na prawdę taki problem? A cóż to jest to RCD?
  • Admin Elektroenergetyka
    Do wentylatora należy wykonać osobne zasilanie z najbliższej puszko oświetleniowej poprzez wyłącznik.

Kolega elpapiotr wszystko już napisał. Tak wykonana instalacja jak na rysunku nie ma prawa zostać dopuszczono do użytku. Nie ma sensu dyskutować dlaczego, po co - nie może i koniec.

PS.
    RCD - Wyłącznik różnicowoprądowy.
  • Poziom 7  
    Z tym byłby problem, bo puszki mam w korytarzu.

A czy gdybym zrobił tak, że L i N z gniazdka,a do T mostek z włącznikiem "klatkowym" od L?

EDIT: 14 październik 2014

To sam sobie odpowiem i dla innych z podobnym problemem (bo tutejszy "szpece" umieją chyba tylko krytykować):

Wentylator koniec końców zamontowałem sobie sam. Instalacja jest z wyłącznikiem dzwonkowym tuż obok gniazdka, z niego do wentylatora pociągłem przewodem 3 żyłowym L czyli fazę i N czyli "zero", a trzeci przewód biegnie od fazy przez wyłącznik dzwonkowy do T.
    Dzięki temu działa automatyka, a w razie potrzeby wentylator można uruchomić manualnie w/w przyciskiem.

Co do samego wentylatora, to polecam od razu skręcenie potencjometru wilgotności na MIN, a potem w razie potrzeby zwiększać ta wartość.