Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Piec,Paliwo stałe - Czy instalacja jest prawidłowo wykonana

lowtone_on 08 Paź 2014 14:49 3618 9
  • #1 08 Paź 2014 14:49
    lowtone_on
    Poziom 13  

Witam. Mój temat dotyczy "problemu" z instalacją.
    Nie jestem w 100% przekonany o tym,że instalacja jest prawidłowo wykonana.
    Miałem do czynienia z hydrauliką w swoim życiu i patrząc na instalacje,którą zastałem coś mi się nie widzi...
    Wynajmuję domek w którym jest instalacja z którą ponoć były problemy.
    Uszczelniłem wszystkie drzwiczki sznurem z włókna szklanego oraz wszystkie wyczystki "papierem szklanym" ,ponieważ piec ponoć łapał "lewe" powietrze.
    Kolejnym problemem jest fakt "gotowania". Ponoć zdarzało się to często. ("lewe" powietrze mogło być także źródłem tego problemu).
    Instalacja posiada 9 grzejników aluminiowych (rozstaw 50cm. i szer. żeberka 7,5cm.) czyli 76 żeberek oraz drabinkę w łazience.

Rozrysowałem układ kotłowni. Piec,Paliwo stałe - Czy instalacja jest prawidłowo wykonana (rys.1)

Co zastanawia mnie w tej instalacji?
    -cztery 90st. "zakręty" na róże wznośnej
    -pół calowa rura wznośna
    -połączenie dopuszczania zimnej wody do powrotu,rury wznośnej oraz naczynia wyrównawczego
    -Rozmiar naczynia-25 litrów

oraz układ kotłowni,który zaproponował mi znajomy hydraulik

Na drugim rysunku umieściłem sposób w jaki doradził mi dokonać przeróbki znajomy hydraulik.

Piec,Paliwo stałe - Czy instalacja jest prawidłowo wykonana (rys.2)
    -Naczynie wyrównawcze podłączone do powrotu z instalacji
    -odcięcie rury wznośnej 1/2 cala
    -zastąpieniem jej odpowietrznikiem automatycznym.

Ponoć to rozwiązanie jest także bezpieczne ale bardziej zapowietrza grzejniki. (więcej odpowietrzania po pokojach).

Do schematów dołączam zdjęcia kotłowni.
    proszę o pomoc.

• #2 08 Paź 2014 21:31
    William Bonawentura
    Poziom 31  

Jedne twój specjalista wart drugiego. Jedyne bezpieczne połączenie to rura min. 1" pomiędzy wylotem kotła (nie za pompą) i dnem naczynia. Na wylocie kotła trójnik z którego do naczynia kierujesz rurę pionowo a do instalacji (pompy) poziomo. Podczas gotowania się wody (i po nim) strumień gotującej się pary (a później powietrza o temperaturze kilkuset stopni) ma kierować się w stronę naczynia a nie instalacji.

• #3 09 Paź 2014 02:49
    lowtone_on
    Poziom 13  

Troszkę pomyślałem,poczytałem i mam teraz taki wstępny plan...Czy dobry? Się zobaczy...tylko proszę nie krzyczeć... :P
    Piec,Paliwo stałe - Czy instalacja jest prawidłowo wykonana (rys.3)

Rozmyślam jeszcze nad sterownikiem pompy włączającym ją po osiągnięciu na przykład 60 st. na piecu podczas rozpalania oraz 40 przy wygaszaniu do zatrzymania. Gotowy na masakrowanie :)

• #4 09 Paź 2014 07:06
    gersik
    Poziom 31  

Na schemacie to coś nad pompą to zawór 3d? Jeśli tak to czemu ma służyć?

• #5 09 Paź 2014 12:13
    lowtone_on
    Poziom 13  

Funkcją,zadaniem tego zaworu miało by być "sterowanie" przepływami do zasobnika. Otwierając zawór częściowo na zasobnik uzyskał bym 1/3 na zbornik oraz 2/3 na instalacje.Takie umiejscowienie go wydaje się optymalnym jak dla mnie,ponieważ podgrzewało by wodę w zasobniku oraz powodowało mieszanie Ciepłej wody z zimną na powrocie wcześniej,czyli woda trafiająca do kotła nie była by już najzimniejsza.

Piec,Paliwo stałe - Czy instalacja jest prawidłowo wykonana (rys.4)

• #6 09 Paź 2014 13:15
    gersik
    Poziom 31  

Zawór rozdzieli ci czynnik grzewczy ale nie podniesie temp. powrotu. W twoim przypadku wystarczy trojak i dwa zawory do dławienia przepływu ( skośne). Będzie dużo taniej a efekt taki sam.

• #7 10 Paź 2014 02:48
    lowtone_on
    Poziom 13  

Dobrze. W takim razie podjąłem ostatnia próbę narysowania kotłowni. Zawór czworodrożny,żeby oszczędzać stary piec (nawet nie wiem jakiej firmy i czy jest sens tak to robić). Mam cichą nadzieje,że taki schemat już będzie tym dobrym i działającym. przestudiowałem w tym celu pół internetu...a zimno coraz bardziej...
    w kilku miejscach mam zamiar umieścić termometry (np. na powrocie z instalacji oraz na powrocie do kotła oraz na zasilaniu),żeby mieć choćby najmniejszy wgląd co się dzieje na instalacji oraz sterowników pomp,jednego na pompie C.o a drugiego na C.w.u. (np. C.o ruszy przy 55, na kotle i pchnie na instalację,a C.w.u ruszy przy 75c na kotle-to tylko przykładowe wartości).

Piec,Paliwo stałe - Czy instalacja jest prawidłowo wykonana (rys.5)

W piecu jest również miarkownik ciągu...

• #8 10 Paź 2014 07:25
    gersik
    Poziom 31  

Pamiętaj tylko aby zawór 4d i rury w krótkim obiegu były takiej średnicy jak wyjście z kotła. Za pompami obowiązkowo zawory zwrotne.

• #9 10 Paź 2014 12:32
    lowtone_on
    Poziom 13  

Zawory zwrotne są. Za pompami. Na rysunkach także widoczne. W takim razie to da radę taka konfiguracja? i czy wszystkie czynności wykonane przy piecu a opisane w temacie dzdzą jakikolwiek efekt? Będę miał ciepło :) ? i bez gotowania wody?

• #10 21 Paź 2014 00:17
    lowtone_on
    Poziom 13  

A jesli mam naczynie wzbiorcze o podlaczeniach 3/4 cala a podpinam w dwoch miejscach z trojnika 5/4 przeredukowanym przed samym naczyniem ? Czyli pod same naczynie piec czwartych cala a tuz przed nim dwie redukcje i 3/4 cala razy 2? Tak jak na schemacie na rysunku. Czy dwie rury trzyczwartowe dzadza odpowiedni przeplyw zeby odebrac od 5/4?

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo