Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

czy dobre przyłącze do sieci elektroenergetycznej...

patryk489 10 Paź 2014 13:25 1737 11
  • #1 10 Paź 2014 13:25
    patryk489
    Poziom 12  

Witam
    Wybudowałem już częściowo dom jednorodzinny o powierzchni użytkowej 140m2 +garaż-20m2+kotłownia i podpisałem umowę o przyłączenie do sieci elektroenergetycznej z Energą. Chodzi o to, że w projekcie mam zapotrzebowanie na 23kW i 40A, a Energa dała mi 12,5 kW i 25A. Czy to mi wystarczy? Czy będę mógł podłączyć siłę np. do płyty indukcyjnej i do garażu?

• Pomocny post
    #2 10 Paź 2014 13:39
    janek1815
    Poziom 38  

Na dom wystarczy 25A. Dlaczego nie chcą dać większej mocy? Wystarczy to dobrze uzasadnić i powinno się udać. No chyba że sieć w okolicy już jest przeciążona i więcej bez modernizacji nie można podłączyć. Z własnego doświadczenia wiem że 25A jest wystarczające.

• #3 10 Paź 2014 14:41
    patryk489
    Poziom 12  

Wysyłam jeszcze skan schematu zasilania instalacji elektr. i zestawienia podstawowych elementów tej instalacji. Czy w związku z tym, że będę miał 12,5kW, 25A , a nie tak jak w projekcie 23kW i 40A
    będę musiał cokolwiek zmieniać w instalacji. Pytam, bo sam chciałbym ją rozprowadzić:-)

czy dobre przyłącze do sieci elektroenergetycznej... czy dobre przyłącze do sieci elektroenergetycznej...

• #4 10 Paź 2014 14:42
    113673
    Usunięty  
  • #5 10 Paź 2014 14:48
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Następny nawiedzony projektant, co wszystkie obwody oświetleniowe wpakował pod jedną 4-polową RCD. O 4-torowym FR nie wspomnę.

Oni się już nie nauczą, a i życia czy eksploatacji instalacji nie znają.
    To takie betonowe, niereformowalne UB.

• #6 10 Paź 2014 15:04
    serwisor
    Poziom 29  

patryk489 napisał:
    Pytam bo sam chciałbym ja rozprowadzić:)
    patryk489 napisał:
    Czy w związku z tym, ze będę miał 12,5 kV, 25A , a nie tak jak w projekcie 23kV i 40A

Ty chcesz rozprowadzać co kolwiek, skoro nawet jednostki nie wiesz jak zapisać wymaganą moc?
    12500V - nie ma takiego napięcia - może być 15kV - ale za nim zaraz będzie potrzebny transformator.

Nie bierz się za coś, o czym nie masz pojęcia ...
    Gdzie znalazłeś taki projekt?

• #7 10 Paź 2014 15:10
    patryk489
    Poziom 12  

To co mam zmienić w projekcie instalacji jak mam 12,5 kW i 25 A.
    Płyta indukcyjna podobno 7 kW, przepompownia 1 lub 3 fazowa do 2 kW, piec na drewno tez pewnie coś pobierze:-) no i chcę siłę w garażu np.na spawarkę. Czy mam w Energi zgłosić o większe zapotrzebowanie?

• #8 10 Paź 2014 15:10
    .Jack
    Specjalista elektryk

patryk489 napisał:
    Wysyłam jeszcze skan schematu zasilania instalacji elektr i zestawienia podstawowych elementów tej instalacji.

To jest typowy schemat instalacji elektrycznej z komercyjnego projektu budowlanego, który pasuje do wszystkiego. Autor tematu nie powinien sugerować się tym projektem tylko opracować własny bez niedociągnięć i błędów funkcjonalnych.
    Na dom jednorodzinny o powierzchni 140 m2 przydział mocy 12,5 kW jest właściwy o ile ogrzewanie będzie przy pomocy pieca gazowego czy pieca stałopalnego.
    Dobrze by było aby proponowane zabezpieczenie główne 25 A wykonać jako bezpieczniki topikowe a nie wyłącznik nadmiarowoprądowy dla uzyskania selektywności zwarciowej z wyłącznikami obwodów odbiorczych B16A.
    No i po co to dobezpieczenie ogranicznika przepięć 3-F C40A to nie wiem - zbędne - projekt do poprawy.
    Cytat:
    Czy mam w Energi zgłosić o większe zapotrzebowanie?

Raczej nie ma takiej potrzeby. Urządzenia elektryczne też nie będą pracowały jednocześnie. Chyba że kolega planuje przyszłościowo saunę czy ogrzewanie elektryczne albo jakiś warsztat.

• #9 10 Paź 2014 23:44
    Łukasz-O
    Moderator Elektrycy

.Jack napisał:

Na dom jednorodzinny o powierzchni 140 m2 przydział mocy 12,5 kW jest właściwy o

Nie wiem jak kolega to przelicza ale obecnie 12,5kW to standard deweloperski dla mieszkania 40m² bez gazu i z CO w Warszawie.
    Na dom jednorodzinny 140m² to trochę mizernie.

• #10 10 Paź 2014 23:57
    Kris555
    Poziom 13  

Dla domku jednorodzinnego 12,5 KW powinno wystarczyć, projekt przedstawiony przez kolegę to standardowy "gotowiec". co do tej spawarki w garażu to tu możesz mieć problem, zależy do tego jaka to będzie spawarka, na pewno ma być trójfazowa ?? Radziłbym żeby kolega poprosił jakiegoś elektryko o wykonanie tej instalacji skoro sam elektrykiem nie jest. Dobezpieczenie ogranicznika przepięć jest wskazane skoro na zasilaniu rodzielnicy jest tylko rozłącznik.

• #11 11 Paź 2014 00:56
    Łukasz-O
    Moderator Elektrycy

Kris555 napisał:
    Dla domku jednorodzinnego 12,5 KW powinno wystarczyć, (...)

Znam domy z mocą 5kW i też żyją... 15kW w obecnych czasach i standardach to naprawdę minimum.

• #12 11 Paź 2014 13:42
    darwil7
    Poziom 10  

P zwiększenie mocy zawsze będziesz mógł wystąpić jeżeli nie wystarczy Ci te 12,5kW. Ważne abys WLZ miał teraz z zapasem

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME