Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Galmet eco gt - kwp12 z podajnikiem nie osiąga temperatury

15 Paź 2014 19:43 5841 9
 • Poziom 9  
  Witam,

  Bardzo proszę o pomoc gdyż zbliża się sezon grzewczy a już wołałem kilku "fachowców" i wszyscy ręce rozkładają. Mianowicie posiadam piec Galmet (kocioł wodny) z podajnikiemna ekogroszek ECO GT - KWP 12.
  Link do instrukcji obłsługi: http://www.galmet.com.pl/uploads/files/instrukcja_obslugi_kot%C5%82ow_kwp_09-2012.pdf

  Posiadam domek ok 40m2 w parterze i 30m2 na pietrze. Posiadam 5 grzejników zwykłych panelowych i 2 drabinkowe. Na początku jak się budowaliśmy kupiliśmy zwykły piec zasypowy i do tego instalator instalacji poprowadził nam rurki (wszedzie miedź) po podłodze aby więcej wody wchodziło w obieg (ala dodatkowe ogrzewanie podłowego, ponoć pzy małych domkach tak się robi). Przy piecu zasypowym mieliśmy po 90 stopni na piecu a w domu saune. Potem coś nas natknęło na kupno właśnie tego eletrycznego pieca Galemt ECO GT - KWP 12 aby sobie uprościć życie. Instalator nam go podłączył (były to wakacje ok 2 lata temu) i parę dni dobrze pochodził ale było też ciepło na dworze. Potem dwa sezony pod rząd, teraz trzeci męczymy się z piecem gdyż bardzo wolno osiąga zadaną moc. Od dwóch lat sprawdzaliśmy wiele ustawień i też wielu instalatorów próbowało go ustawić jednak bez rezeltatów. Piec po osiągnięciu temepratury załączenia pompy wypuści gorącą wodę, grzejniki są gorące ale zaraz jak woda spowrotem wraca z grzejników temperatura na piecu maleje nawet do 30 paru stopni i potem ponad godzine osiąga zadaną temperaturę. Pomimi wielu cyklów, nawet po kilku godzin pracy pieca jest to samo. Ciągle jest w trybie pracy a nie podtrzymywania. Ustawialiśmy już różne opcję temepratury max mocy pieca, załączenie pompy, czas podawania i czas odstępu miedzy podawaniem. Próbowaliśmy w tryie intalatora oraz automatycznym. Ciągle piec bardzo wolno osiąga temeraturę i nie dogrzewa. Dodam też, że z tym 7 grzejników mam odkręcone tylko 2 na parterze, bo inaczej to w ogóle grzejniki są letnie. Próbowaliśmy różne rodzaje ekogroszku. Ogień/żar jest ok, spala się dobrze. Nad piecem jest pompa z przełącznikiem w 3 poziomach. Próbowaliśmy też zmieniać te ustawienia. Przy instalacji tego pieca chcieliśmy, aby instalator zainstalował nam zawór trójdrożny, bo czytałem, że może on pomóc przy takiej sytuacji ale instalator twierdził, że jest on zbędny na naszą moc pieca i to strata kasy. W instrukcji jest opcja instalacji pieca bez tego zaworu więc chyba można ale może u nas to ma znaczenie. Teraz tak jak napisałem piec osiąga wolno zadaną temperaturę i ciągle szybko maleje temp. jak załączy się pompa ale w zimę przy mrozach to w ogóle jest masakra i musimy się dogrzewać falerkami pomimo, iż w kotłowni mamy piec za 6000 zł i tonę ekogroszku :(

  Wielu już instalatorów już ogłądało i nie wiedzą co jest nie tak. Skoro stary piec zasypowy świetnie sobie radził a ten nie to chyba wadliwą instalację można odrzucić?
  Bardzo proszę o pomoc osoby, które miały podobny problem lub znają się na tym co tu może być powodem. Jak potrzeba z chęcią podam inne szczegółu. Każde przypuszczenie diagnozy może być pomocne.

  Z góry bardzo dziękuję za pomoc.

  Pozdrawiam,
  Adam
  [3.12.2020, webinar] Zagadnienia pomiarowe w nowoczesnej inżynierii materiałowej. Zarejestruj się
 • Poziom 29  
  Piec 12KW, typowy grzejnik dwupłytowy panelowy ma moc circa 2,2kW no to masz 11kW. Do nieizolowane rury w podłodze.

  IMO niedowymiarowany kocioł. Trzeba by posprawdzać jaką masz temperaturę wody na wlotach poszczególnych grzejników, a jaką na wyjściu kotła.
 • Poziom 23  
  Chyba masz za mały piec.
  Możesz ocieplić instacje..., ale czy pomoże?
 • Poziom 9  
  Witam, dziękuję za odpowiedź. Rurki są na pewno ocieplone w takiej specjalne otulinie, pytaliśmy niedawno o to Pana instalatora, którym nam kład instalacje bo właśnie były podejrzenia, że całe ciepło zabiera beton.

  No moją kubaturę domu spokojnie wystarczyłby piec o mocy 9 KW (przynajmniej tak twierdzą wszyscy instalatorzy, którzy tutaj byli oraz obliczyłem według instrukcji). Piec kwp 12 powinien spokojnie ogrzać 150 m2, ja mam nie całe 80 więc chyba opcja, że za mały piec odpada. W skrócie mówiąc, ten piec jest na wyrost ale nie robią mniejszych dlatego kupiliśmy taki. Myślę, czy to nie jest spowodowane złym paleniskiem. Poniżej daje linka do mojego nagrania, jak się pali piec oraz ustawień pieca:
  https://www.youtube.com/watch?v=8hCwIwYea5k

  Czy ktoś ma jeszcze jakieś pomysły?
 • Poziom 23  
  Chyba za mały ogień. Musisz go bardziej podkręcić
 • Poziom 9  
  Ale jak podkrecic? Jak zwiększenie nadmuch, podowanie ekogroszku to mi nie dopala i ekogroszek spada na dół. Ogień często mam większy niż ten na filmiku ale pomimo tego ciągle są problemy z uzyskaniem większej temperatury.,, co konkretnie radzicie?
 • Poziom 29  
  A czasami woda nie ucieka ci z do kanalizacji z naczynia wzbiorczego? Jeśli cały czas dopływałaby nowa z wodociągu to co nieco by to tłumaczyło.
 • Poziom 9  
  Woda na pewno nie ucieka, bo gdyby musiałaby być dopełniania to by się załączał nasz hydrofor, a jest spokój. Dzwoniliśmy do Galemtu i Pan mówił, że na nasz matraż piec jest jak najbardziej OK ale problem może leżeć w palenisku i szczelności. Nie wiem jak to sprawdzić... Ponoć jakiś silikon musi być uszczelniający ale ja raczej nie mam nic takiego... ;/

  NIe wiem czy filmik działał ale jeszcze raz wrzucam, teraz powinien działać:
  https://www.youtube.com/watch?v=8hCwIwYea5k

  Ponownie proszę o pomoc.
 • Poziom 23  
  A jaką temp osiąga kocioł?
 • Poziom 9  
  Udało mi się rozwiązać mój problem. Konieczne było uszczelnienie palnika silikonem, dałem na większą częstotliwość podawania ekogroszku i aby ekogroszek się zdążył spalać zwiększyłem dmuchawę i piec gdy osiągnął moc trzymał moc i już 3 dzień mamy ciepło nawet przy temp. zadanej 50 stopni. Dziękuję wam za pomoc. Umówiliśmy się jeszcze profilaktycznie na przegląd serwisanta z Galmentu aby jednak wszystko sprawdził na przyszłość.

  Podsumowując, problemem był nieuszczelniony palnik i dobre ustawienie mocy ;)
  Pozdrawiam