Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

SAMSUNG HN-M101MBB - odzyskiwanie danych - bad sectory - odczyt SMART

19 Paź 2014 12:33 2301 35
  • Poziom 7  
    Cześć!

Na wstępie chciałbym zaznaczyć, ze jestem zielony jeśli chodzi o odzyskiwanie danych z dysku i kompletnie nie wiem jak mam się za to zabrać.

Do rzeczy - przedwczoraj w moim 2-letnim laptopie pojawiły się bad sectory. Na początku system Windows się bardzo długo ładował, myślałem, ze to wina tego, ze jest po prostu przeładowany wiec postanowiłem zrobić formata. Nic to nie pomogło, system się wciąż ładował bardzo długo. Zacząłem się wtedy zastanawiać czy to jest wina dysku. Przy każdym uruchomieniu laptopa trwało to coraz dłużej. W końcu laptop nie chciał się normalnie uruchomić i postanowiłem go włączyć w trybie awaryjnym i zainstalowałem program "Hard Disk Sentinel", którym chciałem zeskanować powierzchnie dysku. Włączyłem skanowanie wieczorem i zostawiłem laptopa włączonego na noc aby rano zobaczyć wyniki skanowania. Kiedy rano sprawdziłem laptopa okazało się, ze skanowanie zawiesiło się na 1/3 postępu a dokładnie na bad sectorach i nie moglem już nic zrobić w systemie, myszka moglem ruszał ale system nie reagował, po prostu się zawiesił. Postanowiłem odpalić laptopa ponownie i niestety system już nie wstał. Nawet próba instalacji Windowsa nic nie dala, ponieważ nie chciała się załadować. Postanowiłem wtedy wypalić Ubuntu Live na płytce i odpalić w trybie bez instalacji.

I tu się zaczynają robić problemy. Dysk jest pojemności 1000GB. Jest na nim partycja Recovery (20GB Samsunga), oraz partycja systemowa 100GB i partycja z plikami osobistymi 700GB. Reszta to nieprzydzielone miejsce. Problem jednak w tym, ze kiedy odpaliłem Ubuntu live to nie mam pojęcia jak wejść w te partycje bo nie widzę tego dysku. Na mojej partycji z plikami osobistymi jest wiele ważnych danych, których nie chce stracić. Czytałem, ze odzysk danych może trwać nawet kilka-kilkanascie dni ale to nie gra roli, ważne, żeby dane zostały odzyskane.

W najbliższym czasie chce kupić dysk SSD 120GB, postawić na nim system i wtedy odzyskać najważniejsze pliki z dysku twardego. Proszę mi powiedzieć, czy będzie możliwość podłączenia dysku zewnętrznego i na niego odzyskiwanie plików? Ponieważ, tych danych trochę tam jest i na dysk SSD się po prostu nie zmieszczą. Czy uda mi się odzyskać dane z tego dysku lub przynajmniej część z nich?

Chciałbym zaznaczyć, ze na Ubuntu się nie znam w ogóle wiec nie wiem jak się za to zabrać, jakie komendy wpisywać. Załączam zdjęcia ze SMART i inne z programu GSmartControl, które mogą w jakikolwiek sposób pomoc w zdiagnozowaniu problemu...
  • Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
    Skanowanie i reinstalacja systemu tylko zaszkodziły temu dyskowi. Na początek kopia posektorowa danych na sprawny dysk, a następnie odzysk z kopii. Nie męcz już bez potrzeby tego dysku, nie odzyskuj danych bezpośrednio z niego. Poza niestabilnymi sektorami atrybuty 01, 0B(11), BF(191) oraz C8(200). Możliwe uszkodzenie mechaniczne. Czy ten laptop spadł może?
  • Poziom 7  
    Nigdy nie spadł ale często był przenoszony więc pewnie jakieś wstrząsy na pewno były (np podczas przewożenia go samochodem) jeśli można to tak zinterpretować. W jaki sposób będę mógł wykonać taka kopie posektorowa i czy będę mógł wybrać np. partycje lub tez jakieś konkretne pliki, które będę chciał skopiować w taki sposób?
    Fempter napisał:
    W jaki sposób będę mógł wykonać taka kopie posektorowa i czy będę mógł wybrać np. partycje lub tez jakieś konkretne pliki, które będę chciał skopiować w taki sposób?

Kopia posektorowa z dysku na dysk:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1330869.html
    Kopia posektorowa do pliku:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1330304.html
    To jest kopia całego dysku sektor po sektorze. Jest to ważne jeśli chcesz odzyskać dane.
  • Poziom 7  
    To w zasadzie będę potrzebował 2TB dysku? Ponieważ 1000GB na kopie z dysku na dysk i drugie tyle na zapisanie wszystkiego do pliku?
  • Pomocny post
    Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
    Wykonaj tylko jedną kopię posektorową, z dysku na dysk, lub z dysku do pliku, następnie odzyskuj dane z kopii.
  • Poziom 7  
    Aaa faktycznie, już rozumiem. W takim razie dzięki bardzo za pomoc, w najbliższym czasie jak kupie nowy dysk SSD to postaram się wykonać kopie na dysk przenośny 1TB i zobaczę co z tego wyjdzie... Pozdrawiam, odezwę się w tym temacie jeśli byłyby jakieś problemy.
  • Pomocny post
    Spec od komputerów
    Nie koniecznie 2 TB bo możesz zrobić kopię tylko interesujących Cię partycji. Nie ma sensu robić kopi całego dysku np partycji systemowej bo i tak jest po nowej instalacji i nie ma co z niej odzyskiwać. Ile GB danych było na partycji 700 GB ? W zależności od stopnia uszkodzenia systemu plików będzie różna metoda odzyskiwania.
    Nie uruchamiaj tego dysku bez potrzeby.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 7  
    A jeszcze zapytam - czy kiedy już odzyskam te dane to będzie możliwość wyzerowania tego dysku i w jakiś sposób naprawienie takich uszkodzonych sektorów?
  • Spec od komputerów
    Tak. Można próbować reanimować ten dysk. Podaj wynik polecenia w ubuntu
    sudo fdisk -l
    Będzie można coś więcej wtedy powiedzieć jak zrobić kopię posektorową po kawałku.
    Oczywiście już po odzyskaniu danych i wykonaniu zerowania dysku z niestabilnymi sektorami zamieść ponownie SMART do analizy, wtedy ocenimy stan tego dysku. Najważniejsze jednak w tej chwili jest odzyskanie danych.
  • Poziom 7  
    Takie coś mi się pokazuje kiedy wpisuje ta komendę. Dodam, ze mam odpalonego Ubuntu z płytki jeśli to na coś wpływa.

W dodatku kiedy odpalam program GSmartControl to wyskakuje mi razem z nim taka konsolka gdzie mam niby wpisać jakieś hasło, którego nie znam.
  • Pomocny post
    Spec od komputerów
    Będzie problem z kopią posektorową. Nie włączaj dysku bez potrzeby. Jak już będziesz miał dysk do zrobienia kopi posektorowej to się odezwij. Bardzo mu zaszkodziło skanowanie.
    Pozdrawiam
    Zaszkodziło mu nie tylko skanowanie, ale i instalacja sytemu na uszkodzonym dysku, chociaż skanowanie znacznie pogorszyło sytuację. Na przyszłość przed takimi zabiegami poproś o interpretację SMART, by nie stawiać siebie w trudnej sytuacji, jeśli chodzi o odzysk danych.
  • Poziom 7  
    Czyli rozumiem, ze kopia sektorowa dysku na dysk nie pójdzie tak łatwo jak w tutorialu i trzeba będzie robić innym sposobem?
    Możesz wykonać z użyciem ddrescue, ale kopiowanie może trwać bardzo długo z uwagi na zły stan dysku.
  • Poziom 7  
    Ok, to w takim razie temat na razie zawieszam i odezwę się, kiedy już będę miał postawiony nowy system na dysk SSD oraz będę miał dysk zewnętrzny do odzysku danych.
    Nie kopiuj danych spod Windows w takim przypadku, gdyż wtedy bardzo możliwe problemy z wykonaniem kopii.
  • Spec od komputerów
    Fempter napisał:
    Czyli rozumiem, ze kopia sektorowa dysku na dysk nie pójdzie tak łatwo jak w tutorialu i trzeba będzie robić innym sposobem?

Właśnie tak. Masz błąd wejścia/wyjścia.
    Pozdrawiam
  • Poziom 7  
    A mam pytanie - czy nawet jeśli dysk jest w takim stanie, ze właśnie ukazuje się taki błąd to czy jest szansa na odzyskanie sporej ilości danych nawet jeśli taki proces miałby trwać kilka dni lub i dłużej?
  • Poziom 7  
    Chciałbym jeszcze dodać, że kiedy odpalałem wcześniej z płytki z DOS-a MHDD to nie wykrywało mi tego dysku. Było to chwilę po tym jak system już się nie chciał ładować. Czy jest jeszcze jakaś szansa na odzyskanie danych w warunkach domowych? Aktualnie dysk jest odłączony od laptopa i schowany do półki.
  • Spec od komputerów
    Będzie dysk na zrobienie kopi posektorowej to się zobaczy. Nie ma co teoretyzować. Każdy przypadek jest inny. Odzyskiwałem już dane z dysku w podobnym stanie. Tak dla informacji kopia posektorowa dysku 500 GB była robiona prawie miesiąc.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 7  
    A więc udało mi się pożyczyć zewnętrzny dysk twardy na USB 3.0 firmy WD Elements o pojemności 1TB :) Teraz przejdę do konkretów.

Ostatnio z szafy wydobyłem mój komputer stacjonajrny sprzed 4 lat, podłączyłem go, podłączyłem do niego dysk z laptopa oraz uruchomiłem MHDD i system odczytał dysk poprawnie ale nic poza tym nie robiłem, zrobiłem to po to żeby sprawdzić czy uda mi się odczytać dysk do wykonania kopii posektorowej. Na laptopie mi dysku MHDD nie wykrywał bo pewnie coś w BIOS-ie było źle ustawione a ja dużo naszperałem i nie ma tam żadnej opcji, która by umożliwiła odczytanie dysku.

Na tym starym komputerze mam podpięty dysk twardy 500GB. Powiedzcie proszę, jaki system mi się bardziej przyda do wykonania kopii posektorowej, czy to bez znaczenia? Mam do wyboru instalację Linuxa, Windows 7 i Windows 8.1.

Będę chciał również odzyskać tylko jedną partycję, czy jest taka możliwość? Bo w zasadzie to tylko na tej jednej partycji znajdują się wszystkie najważniejsze dane a inne są mi niepotrzebne. Więc czy muszę robić kopię posektorową całego dysku czy mogę jedynie zrobić wybranej partycji?
    Nie musisz nic instalować, pracujesz na live CD.
  • Spec od komputerów
    Jeżeli tylko z jednej partycji chcesz odzyskiwać to oczywiście rób kopię tylko tej partycji do pliku obrazu i odzyskuj dane z pliku obrazu.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 7  
    Na razie występuje problem innego typu, otóż nie mogę uruchomić Linuxa z płyty... Dyski mam wszystkie poodłączane w tym stacjonarnym komputerze.

Na laptopie kiedy wkładam płytę z Linuksem, to pojawia mi się czarny ekran z białymi napisami, na którym mam możliwość wyboru instalacji Linuxa bądź odpalenie z płyty i jeszcze 2 opcje...

Z kolei na stacjonarnym od razu włącza się ładowanie systemu w kolorze bez możliwości wyboru a po chwili ukazuje się komunikat jak na zdjęciu...
  • Spec od komputerów
    Spróbuj innego live. Albo wypal CD na mniejszej prędkości .
  • Poziom 7  
    Płyta wypalona na najniższej prędkości. Próbowałem już dwóch płyt, obydwie odpalają na laptopie a na stacjonarnym nie.

Spróbuję w takim razie podłączyć stary dysk ze stacjonarnego i zobaczę czy wtedy instalacja się uruchomi to po prostu odpalę z płyty a dysk stary odłączę.
  • Spec od komputerów
    To wypal na stacjonarnym albo zrób pena programem unetbootin.
  • Poziom 7  
    Super, odpaliło mi z pendriva bez problemu! :) Mogę teraz podłączyć dysk od laptopa oraz dysk zewnętrzny przez USB?