Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

prosty schemat Atmega8 7seg buzzer

xardas663 29 Paź 2014 16:02 1278 5
  • #1 29 Paź 2014 16:02
    xardas663
    Poziom 2  

Witam! Proszę o pomoc z opinią, czy taki układ jest poprawny?

Jeśli zrobilem cos glupiego, to nie smiejcie się, dopiero zaczynam, a troche jak na mnie zostalem na głęboką wodę rzucony:) Jeśli chodzi o wyświetlacz LED, mam nieco inny: ldd056bsr-20 i nie znalazłem go w bazie Eagl'a. Uklad mialby za zadanie ustawic 'czas' do odliczania, drugi przycisk włącza minutnik, jak ten dochodzi do zera - glosniczek gra jakąś melodyjkę, chodzi o jakieś proste 'wlazł kotek na płotek'.

Uzylem tranzystorów i kondensatora, bo chyba podlaczenie glosniczka bezposrednio do ukladu byloby kiepskim rozwiazaniem?

Odnosnie samego zaprogramowania jakies uwagi? Chyba wiem jak to zrobić, ale może jest w tym ukladzie cos co mogloby zaskoczyć?

pozdrawiam serdecznie i liczę na wyrozumiałość dla początkującego:)

0 5
  • #2 29 Paź 2014 16:13
    Loker
    Poziom 38  

Wklep w Google "Atmega8 prosty schemat" i obejrzyj znalezione grafiki. Na pewno znajdziesz coś z wyświetlaczem 7seg, przyciskami i buzzerem...

0
  • #3 29 Paź 2014 16:18
    dondu
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

Witamy na forum i obiecujemy, że śmiać się nie będziemy, a co najwyżej uśmiechać do Ciebie :)

1. Przyciski podłączasz tylko do jednego pinu, a drugą nóżkę do masy (GND).

2. Kompletnie pomyliłeś piny ponieważ zamiast stosować symbol mikrokontrolera z opisem pinów, zastosowałeś symbol bez opisów. Zobacz jak to powinno wyglądać oraz przeczytaj uważnie oba artykuły:
    http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/04/minimalne-podlaczanie-pinow.html
    http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/04/zasilanie-mikrokontrolera.html

3. Nie prowadź połączeń przez elementy elektroniczne.

4. Skąd zasilany będzie układ?

Popraw więc swój schemat na bazie tych informacji, załącz go ponownie, a później zajmiemy się dalszymi uwagami.

EDIT:
    Zaglądnij do spisu treści wyżej wskazanej strony.

0
  • #4 29 Paź 2014 18:20
    xardas663
    Poziom 2  

Mam nadzieję, że nic nie pomieszałem z pinami tym razem. Z przyciskami -moja pomyłka,a co do podłączeń zasilania, to tego nie wiedziałem, zawsze robiłem po swojemu i jakoś tam kulało, ale jak to mówią nieświadomy głupiec:) dzięki za cenne rady

Co do zasilania to jakies proste uklady z diodkami zasilalem ładowarką z telefonu, ale teraz zasilacz musi byc mocniejszy i nie bardzo wiem jak te napięcia porozdzielać, stabilizator tylko na czesc która idzie na kontroler?

0
  • #5 01 Lis 2014 06:09
    emarcus
    Poziom 35  

xardas663 napisał:
    Mam nadzieję, że nic nie pomieszałem z pinami tym razem. Z przyciskami -moja pomyłka,a co do podłączeń zasilania, to tego nie wiedziałem, zawsze robiłem po swojemu i jakoś tam kulało, ale jak to mówią nieświadomy głupiec:) dzięki za cenne rady

Co do zasilania to jakies proste uklady z diodkami zasilalem ładowarką z telefonu, ale teraz zasilacz musi byc mocniejszy i nie bardzo wiem jak te napięcia porozdzielać, stabilizator tylko na czesc która idzie na kontroler?

Odnośnie schematu:
    Nie jest to optymalny wybór podłączeń..
    Zacznij od przestudiowania datasheet zarówno LED display jak i samego processora
    (rozdział:"Electrical Characteristics"), a następnie oblicz bilans obciążenia dla portów processora. Zastosowanie kluczujących tranzystorów w obwodach anod,w żaden sposób nie odciąża processora..

Masz dwucyfrowy LED ze wspólną anodą, więc będziesz potrzebował zastosowac w programie multiplexing..
    Z jego datasheet znajdziesz że Vf jest w zakresie 1.85V do 2.3 V max. co przy zastosowaniu 470 om. rezystorów daje ci ok 6.5 mA na segment. W najgorszym przypadku (wszystkie 7 segmentów) , daje obciążenie 47mA dla całego portu.
    Z D/S dla mega8 znajdziesz że maxymalnie nie może ono przekroczyc 200mA dla całego portu. W tym miejscu jesteś daleko od granicznej wartości.
    Ponieważ przez anodę LED popłynie ten sam sumaryczny prąd (max.47 mA), lecz z uwagi na multiplexing (50% duty cycle) mozesz przyjąc z grubsza średnie obciążenie w zakresie ok 25 mA co w zupełności mieści się w dopuszczalnej obciążalności dowolnego pinu innego portu, zatem możesz spokojnie wyeliminowac tranzystory kluczujące w obwodach anod (na schemacie te na dole), które i tak nie były poprawnie zastosowane.
    Dla ułatwienia multiplexing podłącz wszystkie 7 segmentów LED do portu w kolejności od 0 do 6 natomiast anody do pinów innego nie wykorzystanego portu.

Czy możesz układ zasilac ładowarką od telefonu ? ........
    To zależy jaka to ładowarka; konkretnie: jakie napięcie wyjściowe i czy posiada wbudowany regulator napięcia. Jezeli nie możesz zaglądnąc do środka to wytestuj.

e marcus

0
  • #6 14 Lis 2014 14:42
    Kociejsko
    Poziom 14  

No i chyba tranzystory sterujące anodą wyświetlacza to powinny działać jak klucze i być typu PNP a nie jak te na schemacie NPN.

0