Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bosch SPV43M10 - Błąd E09

29 Paź 2014 16:55 23115 52
 • Poziom 26  
  Witam Kolegów,
  Mam problem ze zmywarką Boscha SPV43M10 - wyświetla się błąd E09 po zakończeniu zmywania. Podejrzewam grzałkę, gdyż zmywarka jest po otwarciu chłodna. Gdzie szukać problemu i jak go naprawić (jak sprawdzić), jaki potencjalny koszt? Serdecznie proszę o porady i z góry dziękuję...robiw

  PS.
  Urządzenie ok. roku po gwarancji. Poprzednio miałem Boscha i służył pięknie z 8 lat...
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • Pomocny post
  Moderator AGD i automatyka
  robiw napisał:
  wyświetla się błąd E09

  Przerwa w obwodzie grzałki.
  Grzałka jest zintegrowana z pompą myjącą.
 • Poziom 26  
  Tak myślałem. Da się to naprawić czy trzeba całą pompę wymieniać? Jak dostać się do niej? Wysoki koszt wymiany? Czytałem, że ta grzałka to ścieżki oporowe. Jakiej jest mocy? Z góry serdeczne dzięki. Robiw
 • Pomocny post
  Specjalista AGD
  Grzałka nie występuje oddzielnie jako część zamienna i nie da się jej naprawić. Do wymiany zespół pompa-grzałka, nr części 00651956.
 • Poziom 26  
  Tak myślałem i już ja nawet znalazłem:
  http://north.pl/karta/pompa-myjaca-turbina-gr...arki-bosch-spv43m10eu;01,FQK-2B-CMM1-691.html

  Strasznie drogo! Poszukam używki na portalu... Swoją drogą integracja grzałki z pompą...ech, bez sensu. Muszę ją zdemontować by mieć pewność, iż kupuję odpowiedni model...niemniej jednak czy w grę nie może wchodzić jakiś przekaźnik sterujący? robiw

  PS.
  Co ciekawe na wideo prezentującym wymianę pompy (na powyższej stronie) jest mowa o oddzielnym elemencie przepływowym podgrzewaczu wody?
 • Specjalista AGD
  robiw napisał:
  PS.
  Co ciekawe na wideo prezentującym wymianę pompy (na powyższej stronie) jest mowa o oddzielnym elemencie przepływowym podgrzewaczu wody?

  No weź trochę pomyśl... Doradzają Ci ludzie, którzy nie są cukiernikami, lecz działają zawodowo w AGD.
 • Poziom 26  
  Nie wątpię...i to nie było stwierdzenie tylko pytanie, dlaczego? robiw
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • Pomocny post
  Specjalista AGD
  robiw napisał:

  Czy ta się nie nada?

  Tak.
 • Poziom 26  
  To w takim razie może są jeszcze inne numery części, które można tam zastosować, skoro widać, że już 2 różne elementy tam pasują? Dokładny model zmywarki to: Bosch SPV43M10EU/01. robiw
 • Poziom 26  
  Czy mógłbym w takim razie prosić Szanownych Kolegów o instrukcję jak dostać się do tej pompy bo nie da się jej wyjąć od strony bocznej (sterownika). Zastanawiam się także jak wypompować wodę z tego plastikowego zbiornika na boku. Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedzi...Robiw

  Dodano po 4 [godziny] 40 [minuty]:

  Nikt nie pomoże? Znalazłem w sieci, iż aby dostać się do pompy należy zdemontować cały zbiornik zmywarki, odłączając wcześniej od zmywarki wewnętrzny zbiornik z filtrem. Tylko jak zdjąć ten zbiornik skoro do niego przytwierdzone jest większość elementów zewnętrznych i w tym zbiornik z wodą na lewej ściance, do którego przyłączonych jest sporo rurek...Robiw
 • Moderator AGD i automatyka
  Ściągasz blachę pod drzwiami i kładziesz zmywarkę na plecach. Z przodu znajdziesz dwa zatrzaski a z tyłu trzeba odgiąć takie "dynksy". Żadna filozofia.
 • Poziom 26  
  Z tyłu to wiem, zwyczajnie zbiornik ma takie zagięcia blachy, które trzeba odgiąć by odłączyć ten plastikowy spód, ale z przodu to nie widziałem żadnych zatrzasków. W którym miejscu? Rozumiem, że zamiast ściągać cały zbiornik to mając zmywarkę położoną na plecach, mogę odłączyć tą plastikową podstawę? Trzeba odkręcać 4 torxy we wnętrzu zmywarki by uwolnić ten wewnętrzny zbiornik? Robiw
 • Pomocny post
  Moderator AGD i automatyka
  robiw napisał:
  W którym miejscu?

  Pod zawiasami, po obu stronach. Trzeba odchylić płaskim wkrętaczkiem.
 • Poziom 26  
  OK. Dziękuję. Dzisiaj spróbuję...jednak z tego co pamiętam do tej podstawy wpięte są jeszcze 2 przewody wodne (chyba dopływowy i odpływowy), więc trzeba je będzie wypiąć. Do tego chyba naciąg drzwiczek także przeszkadza w odpięciu tej podstawy...robiw
 • Poziom 26  
  Serdeczne dzięki dla mrhari za sugestie dotyczące demontażu zmywarki. By dostać się do pompogrzałki (jakiś koszmar integracja tych dwóch urządzeń) najlepiej jest położyć zmywarkę na plecach, następnie odkręcić blachę z przodu (na dole), zwolnić dwa zaczepy w okolicach mocowania zawiasów, zwolnić naciąg zawiasów i z tyłu odgiąć dolne elementy zbiornika by móc zdjąć podstawę ze zbiornika.

  Przy okazji rozszczelnimy boczny zbiornik z wodą, gdyż raczej trzeba będzie odłączyć jedną z rurek odpływowych od bocznego zbiornika a więc nieco wody wycieknie. Pompo-grzałka trzyma się na jednym gumowym przegubie i zacisku odpływu wody ze zbiornika. Podłączona jest trzeba złączami: do grzałki, silnika pompy i trzeci, 3-żyłowy (w sumie nie wiem do czego, badanie upływności lub termistor?). Po wyjęciu pompo-grzałki zwolniłem zaczepy korpusu i rozłożyłem ją na 2 części.

  Okazało się, że ta dziwna, napylona na miedzianym korpusie grzałka (zalana jakby ceramiką) ma przepalona jedną ścieżkę prowadzącą do styku gniazda (straszne "badziewie"). Odskrobałem kawałek ścieżki znajdujący się poza tym przepaleniem i nie bez trudu przylutowałem do niej kawałek przewodu a drugi jego koniec do styku gniazda - oporność około 19Ω. Zmontowałem...i na razie działa...jak długo nie wiadomo. Generalnie konstrukcja tej grzałki to jakieś nieporozumienie.
  Pozdrawiam... Robiw
 • Poziom 12  
  Korzystając z Waszych podpowiedzi właśnie naprawiam zmywarkę SMV 50M30. Mam też uszkodzoną "pompogrzałkę" - błąd 09 i faktycznie przerwę w obwodzie grzałki.Model zmywarki inny ale procedura naprawy wydaje się identyczna.
  Chciałbym od siebie dodać że znalazłem same grzałki na All.. po 145 zł. Jak dojdzie paczka napiszę czy to dobry zakup.
 • Poziom 26  
  Moja, od naprawy, pracuje już 2 miesiące, także polecam...koszt 0zł ;-)...robiw

  PS.
  Daj link do tej samej grzałki - może być na PW.
 • Poziom 12  
  Też udało mi się naprawić. Przerwa przy konektorze. Lutowanie tego to rzeczywiście porażka. Jednak nie montuję tej naprawionej. Jutro przyjdzie nowa, więc 2,5 roku znowu pomyje.
 • Poziom 12  
  Nowa grzałka przyszła i oryginalna.
  Bosch SPV43M10 - Błąd E09 Bosch SPV43M10 - Błąd E09 Bosch SPV43M10 - Błąd E09
  Z tym, że w miejscu gdzie w poprzedniej grzałce wystąpiła przerwa w nowej jest niezabezpieczona żadnym lakierem ścieżka. Czym to pomalować? Myślałem nałożeniu silikonu, ale ten podobno reaguje z miedzią. Ponoć silikon szklarski jest chemicznie obojętny. Może jakaś sugestia kolegów?
 • Poziom 26  
  Niczym tego nie maluj, skoro to oryginał i był tak wykonany. Generalnie to jest niezły "badziew". W mojej te ścieżki pokryte były jakimś zielonym lakierem, ale przy złączu były odkryte. To tam, u mnie, powstało przerwanie bo zapewne nie było dobrego styku...robiw
 • Poziom 12  
  Przyznam że zakładanie nowej grzałki do pompy nie jest takie proste. Ale zmywarka działa.
 • Poziom 1  
  Witam wszystkich.
  Chciałbym dodać swoje trzy grosze w temacie. Moja zmywarka to Bosch SMV40M30EU problem podobny cykl na zimno kod E09. W związku z tym że po telefonie do serwisu pani oznajmiła iż koszt grzałki 475zł serwisant wymiana 180zł postanowiłem zabrać się za to samodzielnie. Po rozebraniu stwierdzono przepaloną ścieżkę tuż przy tym pinie łączącym z kostką ( dziwne że u wielu osób występuje to dokładnie w tym samym miejscu). Po złożeniu wszystko działało ale tylko parę dni teraz cykl mycia znowu na zimno i występuje kod E04. Ktoś ma jakieś sugestie??
  Przeczytałem w jednym z postów że może być na wskutek nieszczelności i wypływu wody z grzałko-pompy ktoś coś poradzi??
 • Poziom 12  
  Zakładając nową grzałkę posmarowałem silikonem neutralnym to miejsce gdzie ścieżka prądowa była jakby niezabezpieczona i gdzie się upalała. Dodatkowo lutowanie przy gnieździe też.
 • Poziom 9  
  A w jaki sposób udało Wam się z powrotem wcisnąć grzałkę w obudowę plastikową ? Pytam, ponieważ wyjmując tuleję miedzianą wyskoczyła ona z uszczelki, którą trzyma aluminiowa osłona termiczna. Mnie nie udało się wcisnąć grzałki (po naprawie) w uszczelkę i wyciągnąłem tę osłonę (odciąłem plastikowe kołeczki) i uszczelkę. Tym samym chyba uszkodziłem sobie pompę.
 • Poziom 12  
  W tej obudowie na końcu jest uszczelka o-ring. Początkowo też nie dałem rady tego złożyć. Pilnikiem spiłowałem pod kątem 45 stopni krawędzie grzałki. O ring i brzeg grzałki posmarowałem smarem silikonowym i po takich zabiegach dopiero udało mi się to wcisnąć.
 • Poziom 9  
  Ok. Udało mi się to złożyć i zmywarka działa. Poradziłem sobie inaczej, ale Twój jest bardzo pomocny dla innych czytających ten temat.

  Swoją drogą naprawa warta kilka groszy a Bosch zaleca wymianę całej pompy. Gdzie się podział ten Bosch sprzed lat... ?
 • Poziom 11  
  Czy tak samo bedzie ze zmywarką bosch sps53e08eu/01?
 • Poziom 10  
  Ten opis:
  robiw napisał:
  Serdeczne dzięki dla mrhari za sugestie dotyczące demontażu zmywarki. By dostać się do pompogrzałki (jakiś koszmar integracja tych dwóch urządzeń) najlepiej jest położyć zmywarkę na plecach, następnie odkręcić blachę z przodu (na dole), zwolnić dwa zaczepy w okolicach mocowania zawiasów, zwolnić naciąg zawiasów i z tyłu odgiąć dolne elementy zbiornika by móc zdjąć podstawę ze zbiornika. Przy okazji rozszczelnimy boczny zbiornik z wodą, gdyż raczej trzeba będzie odłączyć jedną z rurek odpływowych od bocznego zbiornika a więc nieco wody wycieknie. Pompogrzałka trzyma się na jednym gumowym przegubie i zacisku odpływu wody ze zbiornika. Podłączona jest trzeba złączami: do grzałki, silnika pompy i trzeci, 3-żyłowy (w sumie nie wiem do czego, badanie upływności lub termistor?). Po wyjęciu pompogrzałki zwolniłem zaczepy korpusu i rozłożyłem ją na 2 części. Okazało się, że ta dziwna, napylona na miedzianym korpusie grzałka (zalana jakby ceramiką) ma przepalona jedną ścieżkę prowadzącą do styku gniazda (straszne "badziewie"). Odskrobałem kawałek ścieżki znajdujący się poza tym przepaleniem i nie bez trudu przylutowałem do niej kawałek przewodu a drugi jego koniec do styku gniazda - oporność około 19 omów. Zmontowałem...i na razie działa...jak długo nie wiadomo. Generalnie konstrukcja tej grzałki to jakieś nieporozumienie. Pozdrawiam... Robiw

  jest rewelacyjny! Bardzo za niego dziękuję! Dzięki niemu udało mi się reanimować moją zmywarkę SMV69N20EU/50.

  Co prawda, to po pierwszym przeczytaniu tego postu nie wiedziałem za co się zabrać ani jak otworzyć zmywarkę ale krok po kroku postępując zgodnie z poradą udało mi się rozebrać zmywarkę (robiłem to po raz pierwszy! i nie mam w tym doświadczenia), wymontować pompogrzałkę. Jak otworzyłem pompogrzałkę to nie wiedziałem, że samą grzałkę tez można wyciągnąć z obudowy... Jednak udało się wyciągnąć i przylutować kawałek miedzianego, wielozwojowego kabelka do ścieżki i do pinu gniazda. Choć za pierwszym razem lutowałem najpierw do ścieżki i jak próbowałem przylutować do gniazda wyrwałem kawałek ścieżki... Musiałem ponownie drapać dalej. Choć tyle dobrze, że jest dłuższy fragment ścieżki w tym miejscu... Za drugim razem najpierw lutowałem do gniazda a na koniec dopiero do odizolowanej ścieżki. Aby dobrze chwycił lut używałem środka ułatwiającego lutowanie - Lutol (http://cathal.com.pl/lutol.pdf). Polecam ten środek choć niektórzy uważają, że czasami on przeszkadza.
  Jeszcze jedna uwaga przy składaniu pompogrzałki. Kłopotliwe jest poprawne, proste umieszczenie naprawionej grzałki w obudowie, zwłaszcza, że wystają plastikowe zaczepy obudowy. Ja ustawiłem grzałkę na takim drewienku aby zmieściło się miedzy plastikowe zaczepy obudowy i wciskając obudowę w dół na grzałkę udało się wcisnąć ją na miejsce. Przy składaniu dwóch części pompogrzałki warto wyciągnąć czarną uszczelkę z obudowy, nałożyć tą uszczelkę najpierw na grzałkę i dopiero w ten sposób wciskać do drugiej części plastikowej obudowy aby zaskoczyły 4 zaczepy.

  Awaria mojej zmywarki zaskoczyła mnie w sobotę około 18:00... po około 4 latach używania SMV69N20EU. Szukanie po necie, głównie elektroda.pl i jest światełko... Gwarancji już nie ma więc co mi szkodzi zwłaszcza gdy w alternatywie są koszty co najmniej 600 zł! naprawa wydłużyła się :-) bo jednym okiem patrzyłem na mecz naszych z Rumunią na Narodowym :-) a drugim naprawiałem zmywarkę ;-). Skończyłem około północy bo bardzo chciałem skończyć przed niedzielą.
  Pierwsze szybkie mycie i działa! Woda jest gorąca!

  Jeszcze raz dziękuję za poradę robiw


  Jeszcze jedna uwaga.
  Po naprawie grzałki zauważyłem inny, dziwny dźwięk podczas grzania wody. Najprawdopodobniej w miejscu lutowania coś jest nie za dobrze połączone i albo delikatnie iskrzy albo rezonuje jakoś dziwnie. Skojarzyłem też fakt, że od jakiegoś czasu podczas grzania wody zmywarka wydawała inny, słyszalny dźwięk. Takie jakby buczenie, ćwierkanie czy coś w tym stylu. Teraz wydaje mi się, że w miejscu uszkodzenia coś się już musiało przepalać... Zaczęło się to dziać mniej więcej 2 - 3 lata po rozpoczęciu eksploatacji. Pewności nie mam ale wydaje mi się, że to właśnie odgłosy tej grzałki i jej przepalania się.
 • Poziom 11  
  Ja jutro zabieram się za montaż naprawionej pompo-grzałki w zmywarce. Grzałkę umieściłem inaczej. W firmie Krak-Gum kupiłem oring, który po prostu był porozciągany i uniemożliwiał wciśnięcie grzałki w obudowę. Oring kupiłem o ok. 1 mm mniejszy (na średnicy) od samej grzałki. Następnie grzałkę umieściłem na słoiczku, tak aby obudowa był prosto ustawiona i nie wahała się na boki. Następnie posmarowałem wciśnięty oring smarem litowym i pomagając sobie śrubokrętem wcisnąłem grzałkę na swoje miejsce. Po zalaniu pompy nic nie wycieka. Jutro zobaczę czy pomogła naprawa samej grzałki.
  Przy okazji dziękuję koledze wiesiekba który pięknie mi wszystko polutował, ja niestety nie czułem się na siłach, aby lutować te ścieżki. Jutro zobaczę czy wszystko działa :-)