Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Licencje i kursy Alarmowców

04 Maj 2005 23:12 14308 81
  • Poziom 21  
    Witam
    Koledzy mam pytanie odnośnie zawodu alarmowaca. Właśnie skończyłem technikum elektroniczne i dziś obroniłem tytuł technika (specjalizacja systemy alarmowe). Chciałbym kontynuować nauke w tej dziedzinie, a w zasadzie przystąpić do jakiejś pracy z tym związanej. Chciałbym się dowiedzieć jakie warunki musiałbym spełnić, aby zostać zatrudnionym przez firme alarmową. Chodzi mi o różnego rodzaju certyfikaty i licencje. O ewentualny ich koszt i miejsce gdzie można je zdobyć. Narazie głównie zależy mi na " licencji pracownika zabezpieczenia technicznego" co należy zrobić, gdzie się zgłosić, aby takową otrzymać?? Z góry dziękuje za pomoc. Pozdrawiam
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • OptexOptex
  • Poziom 22  
    Zgłos się na komendę, tam ci udzielą wszelkich informacji. Z twoim wykształceniem to tylko formalność, poza tym trzeba zrobić badania, poczekać na pozytywną opinię dzielnicowego i zapłacić, suma sumarum zmieścisz się w 400zeta.
    pozdro
  • Poziom 15  
    Z Twoimi papierami,w pierwszej lepszej firmie ochroniarskiej.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 21  
    A jeszcze jedno, oprócz licencji technika, jakie można jeszcze zdobyć kwalifikacje w tym dziale i w jaki sposób ??
  • Poziom 15  
    Na poczatek kurs TECHOM a klasie SA1/2 ale to wydatek ok 2000 PLN więc może poszukaj pracodawcy-sponsora.Samo ukończenie kusru niczego nie gwarantuje, na rynku musisz łokciami rozpychać się solo.
    Pisz na PW chętnie pomogę też kiedyś zaczynałem.Pzdr.
  • OptexOptex
  • Poziom 2  
    wszystkiego dowiesz sie na policji
  • Poziom 20  
    Słyszałem o uruchomieniu takiego kierunku na studiach.
    Trzebaby poszukać.
    Pozdrawiam Adam M.
  • Poziom 21  
    Wydział elektroniki WAT w Warszawie - zaoczne 4 i 5 lat, płatne niestety, ale ciekawe.
  • Poziom 21  
    To mnie teraz zaskoczyliście, czy ktoś wie coś więcej na temat tego kierunku ? Bo wybieram się na studia i na 100% będą to studia zaoczne.

Co do licencji to byłem wczoraj w policji i dowiedziałęm się że koszt jaki trzeba ponieść to: 300zł dla policji oraz potrzebne jest orzeczenie lekarskie, jak zadzwoniłem do odpowiedniego lekarza powiedziano mi że za orzeczenie biorą 20zł coś mi tu nie gra, to kto więc robi wszystkie badania ? bo nie sądze że za badania jest tylko 20zł.

Coś nie coś poczytałem, czy chodzi wam dokładnie o Wydział Elektroniki

Wojskowej Akademii Technicznej ???

Jedyny kierunek jaki chyba związany jest z tematem to:
    systemy ochrony obiektów, ciekawe czy jest ktoś na forum kto poszedł na ten kierunek ?
  • Poziom 21  
    Owszem, chodzi o Wydz. Elektroniki Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie.

Tak, skończyłem te studia, niezła zabawa. Lekko nie jest, ale tylko na I roku, potem to leci spokojnie.
  • Poziom 20  
    Przy zdobywaniu licencji pracownika zabezpieczenia technicznego badania nie są na tyle specjalistyczne, żeby musiały być drogie.
    Konieczne jest świadectwo niekaralności (ok. 50 zł.)
    Wydanie licencji to koszt ok 300 zł.
    Jeżeli masz stosowne kwalifikacje (wykształcenie elektroniczne, elektryczne lub mechaniczne) wymagane ustawowo to jest komplet.
    Złóż wniosek i poczekaj.
    Pozdrawiam Adam M.
  • Poziom 21  
    Znaczy powiem Ci tak że te świadectwo niekaralności już nie jest otrzebne bo po złożeniu wniosku powiedzieli że sami zweryfikują dane personalne i nie potrzeba im dodatkowych zaświadczeń więc w takim wypadku wychodzi 300 + 20 czyli 320zł.

Co do WAT`u to zadzwoniłem spytać się o czesne - 2650zł za semestr, trochę sporo moim zdaniem. Właściwie czy po tych studiach masz jakieś dodatkowe papiery w branży alarmowej ? oprócz wiedzy którą posiadłeś oczywiście.
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    W branży alarmowej żadne studia nic nie znaczą niestety. Niektórzy z kontrahentów pytają, czy firma ma autoryzację np. TECHOM, czy PISA, albo PLOALARM, inni mają to głęboko gdzieś. Tak naprawdę ważna jest licencja, to ona określa Cię jako alarmowca. No i wiedza i umiejętności zawodowe, to najpierw ;-)
  • Poziom 21  
    A jeszcze jedno mam pytanie dana licencja uprawnia do montażu w klasie S1 i S2 (czy w innych)?? Właściwie jakie są szanse ze znalezieniem pracy w jakiejś firmie ochroniarskiej jako pracownik od zabezpieczenia technicznego ? Czy świeżo po technikum i z ewentualną licencją są szanse otrzymania pracy w takiej firmie ?
    Co ewentualnie mogłoby jeszcze poprawić opinie w oczach pracodawcy ? Jakie dokumenty, bądź jakie szkolenia ?
  • Poziom 21  
    Jak widzę jesteś z Olsztyna, a ostatnio właśnie w Olsztynie, z tego, co pamiętam szukał "SOLID" instalatorów.
    Licenja I-szego stopnia uprawnia do pracy (instalowanie, konserwacje) z systemami alarmowymi. Lienja II-go stopnia daje uprawnienia do projektowania systemów (wymagane w obiektach podlegających obowiązkowj ochronie) i pracy przcy systemach.
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    Licencja rzecz ważna. Nie miej jednak złudzeń. To tylko i aż formalność dopuszczająca do tej branży. Pracując u kogoś, pracujesz na godziny a za nadgodziny, których w tym fachu czasem się musi robić sporo, płacą kiepsko. Twoim zyskiem jest zdobyte doświadczenie.
    Jedni się uczą wolno i z mozołem inni są błyskotliwi.
    Najgorszym kalectwem tego świata jest nie brak ręki czy nogi tylko brak PLECÓW! Jak ich nie masz, to w każdej branży bardzo wolno będziesz się przebijał. Jak masz takowe, to po dwu, trzech latach będziesz prowadził własną firmę i realizował bogate zlecenia.
    Licencja II stopnia uprawnia do robienia wszystkiego. Prowadzenia firmy, projektowania zabezpieczeń, konserwacji itd. ale...
    Bez poświadczenia bezpieczeństwa przemysłowego (dopuszczenie do informacji niejawnych, poufnych) nie wszędzie wejdziesz (nie wpuszczą), choć teoretycznie możesz. Warto to zdobyć, a można, w dużej firmie, pracując za grosze. To + licencja jest przepustką do lepszej pracy (płacy).

Firmy będziesz musiał zmieniać, bo w jednej awans będzie bardzo powolny.
    Uważam, że wymogi typu TECHOM i podobne to debilizm wynikający z nieznajomości przepisów. Sposób nabijania kasy przez kilka firm, którym się wydaje że.... (tu cała masa bzdur).
    (tu przewiduję hałas czyniony przez osoby "które opłaciły haracz")
    Bardzo przydają się upraenienia SEP do 1 kV. Bywa, że trzeba łapy włożyć do rozdzielni czy tablicy zabezpieczeń. Niby proste, ale....
    Pozdrawiam Adam M.
  • Poziom 21  
    Co do uprawnień SEP`owskich to już je mam z zakresu obsługi i konserwacji sądzę że montaż, remonty i pomiary nie będą mi narazie potrzebne.

"Bez poświadczenia bezpieczeństwa przemysłowego(...)"

O czymś takim nie słyszałem czy zdobywa się to po jakiś szkoleniach TECHOM`u ? Czy jak, ciekawa rozmowa się rozwinęła jak by któryś z was miał jeszcze chwilę czasu dla mnie to czekam na kolejne podpowiedzi.
    Pozdrawiam
  • Poziom 20  
    Poświadczenie bezpieczeństwa przemysłowego, czyli dostęp do informacji niejawnej uzyskuje się po procedurze sprawdzającej prowadzonej na wniosek przez UOP (ustawowo, choć UOP już nie istnieje)czy ABW. Trudno się połapać kto to teraz jest. Jeżeli pracujesz w sporej firmie, to jest tam facet i komóra od spraw szeptanych - spalić przed przeczytaniem. Za Twoją zgodą on wnioskuje.
    Pozdrawiam Adam M.

Jakbyś chciał autoryzację taką jak techomu na monitoring włamaniowy to się zgłoś do mnie. Też Ci mogę wystawić i będzie tak samo ważna a nawet ważniejsza.
    A.M.
  • Poziom 21  
    Hmm, właściwie to mam rodzine w Dąbrowie, ale w sumie to koło 600km ode mnie :-)
    Zaczynam się coraz bardziej interesować tym zawodem i chciałbym osiągnąć jak najwięcej potrzebnych dokumentów. Jedyne co mnie ogranicza to wiek bo dziś wyczytałem że licencja drugiego stopnia jest od 21lat, a ja mam 20,5 :-) sądze że te autoryzacje i poświadczenia też mają jakieś wymagania co do wieku. Mam zamiar we wtorek złożyć papiery na tą licencje, ale powiedzcie mi czy jak teraz wydam te 400zł na licencje pierwszego stopnia to w styczniu będe musiał płacić znów kolejne 400, aby osiągnąć drugi stopień ?
  • Poziom 20  
    Jeżeli poza wiekiem spełniasz pozostałe warunki to złóż od razu na II stopień. Formalności potrwają ciut dłużej niż 3 tygodnie.
    Nie papierów Ci potrzeba, tylko wiedzy i doświadczenia. To tylko praktyką da się osiągnąć. Trzeba by bodaj wypożyczyć kilka różnych central i na stole je pokatować. Łatwiej pójdzie w terenie.
    Papierki, o których piszesz, można otrzymać po kilku godzinach szkoleń. Często urządzają je dystrybutorzy sprzętu. Potrzebne są jak psu piąta noga.(papiery, nie wiedza).
    Wola, wiedza, intuicja.
    Pozdrawiam Adam M.
  • Poziom 21  
    Właściwie to szkoliłem się na STEKOPIE i ROKONECIE prawie przez cały rok, co prawde centrale które zostały na udostępnione były stare. Trochę zeszło mi nim połączyłem tego stekopa tak aby wszystko poprawnie działało, centrala była uszkodzona nie dawała napięć na linie 1-4, ale udało się ją naprawić i do dziś chroni naszą byłą pracownie w szkole :-)
    Ale przecież gdy będą wydawali licencje to nie sprawdzają wiedzy, nigdzie nie było napisane, że trzeba wykonywać jakieś praktyczne zajęcia. Chyba że wystarczy im ocena ze świadectwa ze specjalizacji "systemy alarmowe" i pracy dyplomowej "system alarmowy w pracowni ..."
  • Poziom 21  
    Minęło trochę czasu, a ja znalazłem pracę jednak nie jestem zbyt zadowolony z zarobków, chciałbym się was zapytać jakie są stawki w innych miastach. Pracuje w ALARMEXIE - jedna z największych firm ochroniarskich w warmińsko-mazurskim posiada ona ponad 1200 obiektów które są pod jej obserwacją. Roboty jest naprawde dużo gdyż w dziale technicznym pracuje zaledwie 8 monterów. Tyle tylko że ja zarabiam 3,5zł (netto) na godzine (od 5.07 mam zarabiać 4,5zł) a najlepsi specjaliści 5,5zł wydaje mi się że są to śmieszne stawki dlatego chciałbym się dowiedzieć jak jest w firmach np. w Gdyńsku gdyż tam będe studiował lub w innych dużych miastach. Premie zdażają się żadko a nadgodziny są w tych samych stawkach. Żeby lepiej to w ciągu 12dni mam już odpracowane 130h jak wyjeżdżamy w delegacje to dostjemy 20zł diety (czy oby nie za mało??). Ostatnio z kumplami pracowaliśmy 4dni z rzędu od 7.00 do 22.00 a to już jest naprawde przesada :-(
  • Poziom 20  
    Niestety. To właśnie jest ta "proza życia".
    Tylko, jak przejdziesz ten czyściec, to będziesz miał jakie takie doświadczenie. Sam nie poznasz w krótkim czasie tylu różnych central dobrze i źle postawionych. Jak zaczniesz widzieć, że wszystkie są postawione źle i że ty zrobiłbyś to lepiej, to będzie to znak, żeby zrobić miejsce młodszym i zacząć coś na własny rachunek. Rozpoczniesz klepanie własnej biedy (brak zleceń) i doskonalenie tej części, której nie poznałeś. Marketing, finanse itp.
    Pozdrawiam adam M.
  • Poziom 22  
    Rzeczywiście, zarobki niezbyt ciekawe, ale adam_mk ma rację. Podejdź do tego w ten sposób, że dopiero zaczynasz i potraktuj to jako zdobywanie doświadczenia, im masz go więcej tym lepiej dla ciebie, w przyszłości to zaprocentuje.
  • Poziom 21  
    Oczywiście zgadzam się z wami pracuje tam jedynie dla doświadczenia, bo szczerze mówiąc wicej kasy miałem z napraw telefonów, drażni mnie tylko jedna rzecz, że kolesie, którzy pracują tam od początku zarabiają śmieszne 5,5zł, 2 na 8 ma licencje, a reszta nie ma żadnych papierów związanych z branżą mimo to znają się naprawde dobrze, a robotę wykonują w mgnieniu oka. Wiem że w różnych firmach są różne płace, np. mój kumpel z klasy poszedł do ALKOMU taka malutka firma 2 monterów tam pracuje, ale ma 7zł brutto i samochód firmowy do dyspozycji. Z tego co mi wiadomo to w SOLID SECURITY płacą stawke godzinową + jakiś % od wykonanej roboty, jedyne co wymagają to narzędzia i własny samochód. Nie wiem jak jest w innych miastach, ale sądziłem że jak dochodzą jakieś dodatkowe papiery (certyfikaty czy licencje) to wzrastają zarobki - widać myliłem się :-( Z tego co słyszałem to w Gdyńsku w firmach alarmowych za kablowanie średnio miesięcznie wychodzi koło 2000zł netto nie wiem jak jest w rzeczywistości, dlatego pytam.
  • Poziom 22  
    SOLID - stała pensja niezależnie od przepracowanych godzin + procent od wszelkich płatnych instalacji + zwrot kasy za paliwo z lekką niestety nawiązką, ale źle nie jest, większość narzędzi i samochód we własnym zakresie.
  • Poziom 21  
    Koledzy mam jeszcze jedno pytanie, puki jestem młody chciałbym zdobyć jak najwięcej możliwych certyfikatów czy licencji na które mogliby zwrócić uwagę pracodawcy. Jak narazie mam już Upranienia SEP`owskie i Licencje II stopnia, teraz mam taką możliwość na dodatkowe szkolenia czy kursy które zostaną mi zrefundowane przez urząd pracy dlatego pytam was co warto jeszcze zrobić, gdzie i za ile tak do 1500-2000zł.

Interesuje mnie również gdzie można zrobić poświadczenie bezpieczeństwa przemysłowego ?
  • Poziom 15  
    czy do zalozenia firmy alarmowej wlasciciel potrzebuje licencje?? czy wystarczy jak ja ma pracownik??
  • Poziom 21  
    Wystarczy jak ma pracownik bo u mnie w firmie właściciel nie posiada licencji.
  • Poziom 11  
    Witam z poczatku miałem 6,5zł/h jako instalator(nie mam zadnej licecji wszystkiego nauczyłem sie w praktyce przez okres 1,5roku chociaz i tak mało jeszcze wiem jest duzo central i duzo sprzetu) w prywatnej firmie do tego miałem słuzbowy samochod.Pracowałem całymi dniami czesto sie zdazało ze tez nocami.Przez okres 3 ostatnich miesiecy pracy miałem 8zł/h po czym zrezygnowałem i od jakiegos czasu robie lewizne sam zakładam systemy i kamery to jest na takiej zasadzie ze zachodze do klijeta i prosze go o przedstawienie systemow alarmowych proponowanych przez rozne firmy ochroniarskie i nie tylko, i staram sie przedstawic swoja, oczywiscie tansza oferte.Ps:Tez mam zamiar wyrobic licencje dobra sprawa.Pozdrawiam!!