Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy sie opłaca zostać instalatorem systemów alarmowych ?

OPTIMA-1 30 Kwi 2007 11:37 5288 18
  • #1 30 Kwi 2007 11:37
    OPTIMA-1
    Poziom 10  

Witam.

Mam mały dylemat czy się opłaca i od czego zacząć zawód instalatora systemów alarmowych w obiektach.
    Jakie są wasze opinie na temat tego zawodu.
    Czy są potrzebne licencje.
    Jak się wdrożyć w tą tematykę.Jakie są wady i zalety.

pozdrawiam.

0 18
  • #2 30 Kwi 2007 14:25
    etranger
    Poziom 13  

Przede wszystkim nalezy to polubiec - inaczej nigdy sie nie oplaci taka praca.
    Rozmawialem jakis czas temu z Satel'em - jednym z producentow osprzetu alarmowego, w sprawie indywidualnych licencji. Ciezki temat niestety.
    Najprosciej prowadzic wlasna dzialalnosc, do tego licencja ochrony mienia i osob (juz nie pamietam ktorego stopnia), do tego najlepiej autoryzacja jednego z producentow itd itp.
    Interes calkiem dobry tyle ze papierkow sporo :(

0
  • #3 30 Kwi 2007 14:47
    Tomasz.W
    Poziom 35  

:arrow: etranger
    Tak na mój gust to bajki wypisujesz .
    1) Co ma wspólnego instalator systemów alarmowych z licencją pracownika ochrony fizycznej (tak to się nazywa) .
    2) Producent central nie wystawia żadnych licencji , bo niby na co .
    :arrow: OPTIMA-1
    Napiszę Ci to w punktach
    1) robisz w TECHOMIE autoryzację na montaż i serwis
    2) idziesz na Komendę Policji i składasz wniosek o wydanie licencji pracownika ochrony technicznej .
    3) rozpoczynasz pracę
    4) po jakimś czasie wracasz do TECHOMU i robisz uprawnienia projektowe np. SA-4
    5) idziesz powtórnie na Policję i składasz wniosek o wydanie świadectwa bezpieczeństwa (tak to się chyba teraz nazywa)
    I to wszystko , dwa pierwsze punkty musisz zrobić jeżeli chcesz mieć pracę . Punkt czwarty i piąty nie są konieczne ale mile widziane .

0
  • #4 30 Kwi 2007 15:15
    etranger
    Poziom 13  

Faktycznie, chodzilo mi o pracownika ochrony technicznej - moj błąd.

Autoryzacja Techomu nie zmienia faktu ze nie mozesz byc jakims tam sobie instalatorem tylko musisz miec albo dzialalnosc wlasna albo pracowac w firmie, ktora tym sie zajmuje.

Producenci central nie wystawiaja licencji, o niczym takim nie wspominalem, tylko wlasne autoryzacje, potwierdzenia itd. - nie jest to obowiazkowe a zawsze oko cieszy i wlasne i potencjalnego klienta.

0
  • #5 30 Kwi 2007 16:15
    Tomasz.W
    Poziom 35  

etranger napisał:
    ...Autoryzacja Techomu nie zmienia faktu ze nie mozesz byc jakims tam sobie instalatorem tylko musisz miec albo dzialalnosc wlasna albo pracowac w firmie, ktora tym sie zajmuje...
    Podobnie jak elektryk posiadający uprawnienia SEP nie będzie ot tak sobie właził na słupy energetyczne .
    etranger napisał:
    ...Producenci central nie wystawiaja licencji, o niczym takim nie wspominalem....
    A to ?
    etranger napisał:
    ...Rozmawialem jakis czas temu z Satel'em - jednym z producentow osprzetu alarmowego, w sprawie indywidualnych licencji. Ciezki temat niestety...
    Producenci osprzętu nie wystawiają imiennych autoryzacji , mogą natomiast wystawić na konkretną firmę , ale koszt jest tak wysoki że nikt tego nie chce . Firmy takie jak ARITECH czy inny ALARMCOM robią szkolenia dla instalatorów . To też tanie nie jest ale da się przeżyć . Po zakończeniu szkolenia delikwent otrzymuje stosowne zaświadczenie iż został przeszkolony . Otrzymuje ZAŚWIADCZENIE a nie AUTORYZACJĘ . A to są dwie całkiem różne rzeczy . W Polsce autoryzację wystawia TECHOM , i też nie robi tego darmo .

0
  • #6 30 Kwi 2007 16:16
    alster1
    Poziom 26  

Witam kolegów.
    Od 17 lat prowadzę działalność w zakresie montażu i serwisu zabezpieczeń, nie mam i nigdy nie miałem żadnej autoryzacji Techomu nie posiadam i nie posiadałem, na brak pracy nie narzekam, a co do licencji to mam ją od początku jak tylko zostały wprowadzone i jeszcze nikt - dosłownie nikt się nawet o nią nie zapytał. Zeby otworzyć firmę montażu i serwisu systemów alarmowych nie potrzeba żadnych papierów i autoryzacji, dopiero rynek i klienci to zweryfikują.

0
  • #7 30 Kwi 2007 16:19
    bartek_p
    Poziom 31  

A jakby tak użyć szukajki to byś znalazł wszystko co cię interesuje.
    Temat kiedyś wałkowany, kazdy powiedział co miał do powiedzenia

0
  • #8 30 Kwi 2007 16:28
    OPTIMA-1
    Poziom 10  

Jak waszym zdaniem jest z zapotrzebowaniem na tą działalność , rynek budowlany kwitnie, systemy zabezpieczeń już są powszechnie stosowane przez osoby prywatne, wydawałoby się że powinno być trochę pracyna rynku.
    Ale pewnie agencje ochrony obsługują większość rynku.
    Macie rozeznanie.

pzdr.

0
  • #9 30 Kwi 2007 19:38
    meteorolog
    Poziom 14  

Licencja jest poptrzebna na wykonywanie systemów alarmowych na obiektach podlegających obowiazkowej ochronie np: banki oraz do wykonywania projektów systemów zabezpieczeń. Ponadto nie potrzeba innych papierów. Zakładaj firmę i zasuwaj oczywiście jak masz jakie pojęcie w tym temacie. Pozdrawiam

0
  • #10 30 Kwi 2007 19:51
    etranger
    Poziom 13  

meteorolog napisał:
    Ponadto nie potrzeba innych papierów. Zakładaj firmę i zasuwaj

Ciekaw jestem jaka ubezpieczalnia przyjelaby obiekt chroniony systemem zalozonym przez firme np. "czyszczenie pierza s.j." czyt. ktora nie ma zadnych papierow na to, ze sie na tym zna.

0
  • #11 30 Kwi 2007 20:38
    norbert.s.

VIP Zasłużony dla elektroda

meteorolog napisał:
    Licencja jest poptrzebna na wykonywanie systemów alarmowych na obiektach podlegających obowiazkowej ochronie np: banki oraz do wykonywania projektów systemów zabezpieczeń. Ponadto nie potrzeba innych papierów. Zakładaj firmę i zasuwaj oczywiście jak masz jakie pojęcie w tym temacie. Pozdrawiam
    dokładnie tak się sprawy mają.
    :arrow: panie etranger, a jak wygląda taki papier w którym pisze, że ktoś się zna na alarmach? Pytam po prostu z ciekawości, bo takowego nie mam. Poza tym, gdyby kolega miał kiedykolwiek licencję pracownika zabezpieczenia technicznego np.II stopnia, to wiedziałby, że do jej wydania wystarczy wykształcenie średnie techniczne, zaświadczenie o niekaralności i orzeczenie lekarskie o psychicznej i fizycznej zdolności do wykonywania zawodu, no coś około 500zł. I może pan nie mieć zielonego pojęcia co to czujka podczerwieni, a będzie pan licencjonowanym pracownikiem zabezpieczenia technicznego mienia. Więc bardzo proszę o jedno, nie wypisujcie co niektórzy panowie bajek z mchu i paproci.

0
  • #12 30 Kwi 2007 20:40
    etranger
    Poziom 13  

No coz, jezeli sprawy tak sie faktycznie maja, to pozostaje mi jedynie strzelic skruche i wyrazic zdziwienie z powodu tego, ze szef moj od zawsze wysylal nas na rozne szkolenia nie po wiedze lecz dla papierka.
    Swoja droga to wspolczuje naiwnym obywatelom super systemow w ich domach, biurach i innych budynkach, opieranych na PC1550 i 30 czujkach w szeregu NC, bez tmp z SZ bo nie dzialal (trzeba bylo zmienic zwore parametryzujaca) i z podkladka tekturowa pod manipulatorem bo za duza dziura sie zrobila i tmp nie dzialal.

Panowie !! (Bo pan pewnie tu nie ma) Przeciez tacy pseudoalarmowcy tylko branze psuja!! Podobnie jak wczesniej bylo w informatyce !!

0
  • #13 30 Kwi 2007 20:56
    Zbych034
    Poziom 36  

Panowie aby uspokoić dyskusję.
    Koncesja jest potrzebna do montażu alarmów np w bankach itp.
    Licencji wymaga prawo (o procedurze i kosztach pisało wyżej, mnie nikt też o nią nie pytał).
    Wszystko jest pięknie bez niej ale jak zaczynają się kłopoty to lepiej ją mieć (już mi się zdarzyło być na komisariacie i mięć szczepę z klientem co mocno straszył policją)
    Powodzenia
    Ps. W swojej karierze widziałem różne "cuda" po różnych instalatorach (każdy robi błędy ale niektórzy tylko błędy :D ) a papiery przed nimi nie chronią.

0
  • #14 02 Maj 2007 21:11
    OPTIMA-1
    Poziom 10  

Witam.

dziękuję za udział w dyskusji, mówicie że tacy to tylko branżę psuja i tak dalej , ale przypomnijcie sobie jak sami zaczynaliscie, czy odrazu byliscie super fachowcami.
    Przecież od czegoś trzeba zacząć .

pzdre.

0
  • #15 02 Maj 2007 21:39
    etranger
    Poziom 13  

Moimi poczatkami bylo kucie bruzd pod przewody, innych pewnie tez. Nikt nie zaczynal od zera bo zadna instrukcja nie pozwala na to by alarm zalozyl kompletny laik. Gdy zobaczylem pierwsze FS-bylem w szoku i nie wiedzialem o co chodzi. Dzis juz wiem.
    Zaczynalem od dsc, pozniej satele, czasem jakies wynalazki do naprawy - roznie bywalo ale nigdy nie zalozylem 6-wejsciowej PCtki na 30 pirow a spotykalem juz takie systemy w swojej pracy.
    Zalozyc alarm i owszem - ale zalozyc tak, aby samemu nie siedziec pozniej kilka godzin po to, by stwierdzic ze w 12 czujce pekla krosowka!

0
  • #16 03 Maj 2007 17:02
    Alberciak
    Poziom 22  

Zbycho034 do banku nie wystarczy już sama koncesja. Trzeba też mieć poświadczenie bezpieczeństwa do poziomu poufne.

0
  • #18 09 Maj 2007 18:25
    zbychw
    Poziom 10  

meteorolog napisał:

Mylisz pojęcia. Licencja jest potrzebna zawsze. Na obiektach podlegających obowiązkowej ochronie niezbędna jest ponadto KONCESJA MSWiA

0
  • #19 11 Maj 2007 09:10
    mielcar
    Poziom 21  

Witam.
    Ten temat był już wałkowany na forum - nie rozumiem, po co np. ten TECHOM męczycie. Prawo papierów z TECHOMU nie wymaga.
    A czy opłaca się zostać instalatorem ? To czy się to opłaca zależy od Twojej znajomości tematu, branży, wytrwałości i zaparcia do ciągłej nauki - ta robota jest jak chirurgia - wciąż jest coś nowego, czego trzeba się naumieć. Stagnacja zabija i eliminuje z rynku - jak wszędzie zresztą.
    Pozdrawiam.

0