Witam. Lata temu stworzyłem płytkę PCB, a na niej Attiny2313 wraz z gniazdkiem do programowania i jakimiś bzdurami (dioda IR i odbiornik IR, zresztą zgodnie ze schematem z helpa bascoma). Myślałem, że moje problemy które miałem budując na pająka się skończą. Niestety tak się nie stało. Komunikat który widnieje w tytule ciągnie się za mną i uprzykrza mi życie. Pomimo tego że układ działał wielokrotnie tak jak powinien, to niestety równie wiele razy bascom nie był w stanie zidentyfikować mikrokontrolera. Przez lata torpedowało to moje wysiłki i zniechęcało do dalszej pracy. Wielokrotnie sprawdzałem każdy lut po lucie, ale to na nic, wszystkie są sprawne. Dziś proszę Was o pomoc w tych zmaganiach.
Piny miso, mosi, sck i reset są podłączone tak, jak powinny, badanie omomierzem wykazało zerowy opór między nóżką procesora a pinem w gniazdku programatora, więc nie ma mowy o słabych lutach, przerwanych ścieżkach itd. Zarówno do mikrokontrolera jak i do programatora doprowadzony jest prąd (sprawdzałem różne źródła zasilania, wciąż to samo. Oczywiście zawsze 4,5V). Na pinie RESET mam stan wysoki. Mam rezystor miedzy pinem reset a VCC, oraz kondensator miedzy VCC i GND. Próbowałem najróżniejsze kombinacje i wariacje z odlutowywaniem tych elementów, jednak to na nic. Właściwie nie wiem co jeszcze mógłbym sprawdzić, nie wiem co jeszcze może być przyczyną... Mam poprawnie skonfigurowanego BASCOMa, tzn wybrany odpowiedni programator (stk 200/300), odpowiedni port LPT. Diody na programatorze świecą się (czerwona cały czas, zielona tylko wtedy, gdy urządzenie jest odłączone od komputera, po podłączeniu do portu LPT gaśnie). Proszę o pomoc i kilka dobrych rad
Pozdrawiam,
Marijuz
Piny miso, mosi, sck i reset są podłączone tak, jak powinny, badanie omomierzem wykazało zerowy opór między nóżką procesora a pinem w gniazdku programatora, więc nie ma mowy o słabych lutach, przerwanych ścieżkach itd. Zarówno do mikrokontrolera jak i do programatora doprowadzony jest prąd (sprawdzałem różne źródła zasilania, wciąż to samo. Oczywiście zawsze 4,5V). Na pinie RESET mam stan wysoki. Mam rezystor miedzy pinem reset a VCC, oraz kondensator miedzy VCC i GND. Próbowałem najróżniejsze kombinacje i wariacje z odlutowywaniem tych elementów, jednak to na nic. Właściwie nie wiem co jeszcze mógłbym sprawdzić, nie wiem co jeszcze może być przyczyną... Mam poprawnie skonfigurowanego BASCOMa, tzn wybrany odpowiedni programator (stk 200/300), odpowiedni port LPT. Diody na programatorze świecą się (czerwona cały czas, zielona tylko wtedy, gdy urządzenie jest odłączone od komputera, po podłączeniu do portu LPT gaśnie). Proszę o pomoc i kilka dobrych rad
Pozdrawiam,
Marijuz