Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sena - nie ładuje akumulatora 9Ah 12V

lukas1987.22 13 Lis 2014 14:34 3492 7
  • #1 13 Lis 2014 14:34
    lukas1987.22
    Poziom 9  

Witam serdecznie.
    Zakupiłem na portalu aukcyjnym prostownik SENA, oto jego dane techniczne:
    Prostownik z mikroprocesorem 6V/0.8A -12V/4.2A (impulsowy)
    Do akumulatorów od 4Ah do 100Ah. Certyfikowany: TUV Rheinland, TUV SUD GS, CE, IP65

Dane techniczne:

Napięcie wejściowe: AC 230V 50Hz
    Napięcie ładowania 12V: DC 14.5V
    Prąd ładowania 12V: 4.2A
    Napięcie ładowania 6V: DC 7.3V
    Prąd ładowania 6V: 0.8A
    Moc: 60W
    Skuteczność: 85%
    Temperatura otoczenia: -20C do +50C
    Pojemność akum.: 4Ah do 100Ah

Podłączyłem pod akumulator Centra 12V 47Ah, ładuje elegancko.
    Podłączyłem pod żelowy akumulator od UPS 12V 18Ah, ładuje elegancko.
    Podłączyłem pod akumulator bezobsługowy UNIBAT CBTX9BS 12V 9Ah - od razu przełącza się na tryb, że akumulator jest full naładowany. A nie jest, ponieważ moto mi ledwo kręciło ostatnio. Napięcie na zaciskach akumulatora wynosi 12,4V.
    Teraz Moje pytanie do Państwa, czy z prostownikiem może być coś nie tak?
    Czy może akumulator rozładować do zera żarówką i spróbować ładować? Akumulator nie był ładowany co najmniej rok a i moto było mało jeżdżone, więc na pewno nie jest naładowany na full. Próbowałem pobudzać standardowym prostownikiem (2A) ten akumulator przez 3 min ale nie przyniosło efektu. Proszę o jakieś porady z góry dziękuje.
    Pozdrawiam.

Moderowany przez Mirek Z.:

Pisownię postu (a przede wszystkim jednostek) poprawiłem. [Mirek Z.]

1 7
  • #2 13 Lis 2014 14:41
    fredo110
    Poziom 23  

Witam, ten akumulator jest w tej chwili zasiarczony. Rozładowanie żarówką do zera tylko dobije akumulator ponieważ nie można dopuszczać do rozładowania poniże 10,5V. Jedyny ratunek to odsiarczanie ale innym prostownikiem do tych celów.

0
  • #3 13 Lis 2014 16:18
    lukas1987.22
    Poziom 9  

A po czym Pan poznał że akumulator jest zasiarczony? Przy mocno zasiarczonym napięcie na zaciskach nie powinno być znacznie niższe? Poza tym tak jak pisałem akumulator przez rok nie był ładowany, tylko tyle co podczas jazdy, ok 2000km przez cały sezon. Mimo to jeszcze dziś po 2tyg moto odpalił co prawda słychać było że słabiej kręci ale odpalił. A czy zasiarczony akumulator miałby wpływ na to, że prostownik zamiast ładować pokazuje full?

Dodano po 1 [godziny] 20 [minuty]:

Zrobiłem eksperyment:
    podłączyłem żarówkę 55W na 1 min - napięcie na aku spadło z 12.6 do 11.8V. Następnie podłączyłem prostownik i teraz niby ładuje... napięcie podczas ładowania wynosi 13.2V.
    Jeśli faktycznie mam zasiarczony akumulator, to jakim prostownikiem mam go odsiarczyć? Przypominam, że jest to aku bezobsługowy czyli elektrolitu wymienić nie mogę. A ten prostownik sam automatycznie dobiera napięcie oraz prąd ładowania.

0
  • #4 13 Lis 2014 16:55
    fredo110
    Poziom 23  

Stwierdziłem to po podanych parametrach i po jego zachowaniu przy podłączeniu prostownika. To że motor odpalił lecz cięzko, to świadczy o małej wydajności prądowej akumulatora, napięcie mierzone bez obciążenia 12,4V świadczy, że jest on nie naładowany do pełna a przy podłączeniu prostownika nie pobiera prądu, więc prostownik przełącza się w tryb oczekiwania. Te prostowniki tak mają ustawiony program. Odsiarczyć można stosując prostownik, który będzie ładował impulsowo, przykładowo 30 sek. ładowanie 10 sek. przerwa czyli 3/1, do akumulatora należy podłączyć równolegle z prostownikiem żarówkę 10W. Czyli przez 30 sek. akumulator jest ładowany a przez 10 sek. rozładowywany małym prądem, bilans ładowania jest dodatni. Takie ładowanie trzeba przeprowadzać do osiągnięcia 13,8 do 14,2V mierzone luzem na akumulatorze. Czasowo przy tej pojemności około 2 do 3 dni.

Moderowany przez Mirek Z.:

Pisownię postu poprawiłem.

0
  • #5 13 Lis 2014 17:10
    lukas1987.22
    Poziom 9  

Ok czyli z tym zestawem który posiadam powinienem podłaćzyć żarówkę i łądować 2-3dni? W specyfikacji urządzenia jest napisane że prostownik utrzymuje optymalny stan naładowania akumulatora łądowaniem impulsowym. Wiec mam nadzieje że sie nada.

0
  • Pomocny post
    #6 13 Lis 2014 17:16
    fredo110
    Poziom 23  

Trochę to nie tak, ja napisałem że prostownik powinien ładować 3/1. Prostowniki impulsowe ładują troche inaczej. Skoro teraż ruszył z ładowaniem proszę podłączyć równolegle żarówkę 5 lub 10 W może odżyje.

0
  • #7 13 Lis 2014 17:18
    lukas1987.22
    Poziom 9  

Ok dzieki tak zrobie później poinformuje o efektach.
    Pozdrawiam

2
  • #8 18 Lis 2014 19:31
    lukas1987.22
    Poziom 9  

Witam
    Podłączyłem akumulator pod opisywany wcześniej prostownik na 48h wpiętą równolegle żarówka 12V 5W. Myślę że zabieg pomógł ponieważ prostownik już normalnie ładuje mi ten akumulator. Napiecie na zaciskach utrzymuje sie już 3 dnień 12,7 V.
    Dodam jeszcze żę przed zabiegiem ładowania z żarówką prostownik podawał napięcie na akumulator 13.4-13.6 V. A po zabiegu prostownik wysyłał 14.2V. Nie wiem czy ma na to wpływ stan akumulatora bo tym procesem steruje prostownik automatyczny ale taki fakt miał miejsce.
    Dzięki za porady i temat chyba do zamknięcia.

0