Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Opel Astra G - Wypadanie zapłonu, szarpanie silnika, dziwny wydech.

JustSimplePerson 18 Nov 2014 19:42 5757 6
 • #1
  JustSimplePerson
  Level 11  
  Witam
  Mam problem z moją Astrą G 1.6 8v 70KM. Mianowicie, gdy rano odpalę przez ok. 2 km jazdy nie ma żadnych problemów, nagle na zjeździe z góry bum.. redukcja z 5, a tu samochód gaśnie (ew. przygasa, ale zawsze mniej więcej w tym samym miejscu). Pierwsza diagnoza ... coś z gazem LPG, bo właśnie mnie więcej wtedy się włącza. Po odpaleniu oczywiście mrugający check engine, gaszę go i ponownie odpalam, a check engine już tylko świeci. Czasami samochód nadal szarpie dławi, a czasami odpali normalnie, przełączy się na gaz i śmiga (oczywiście z błędem checka w pamięci).
  Błędy to:
  P0400 (Standardowy EGR, ale to odkąd pamiętam się pojawiał co jakiś czas)
  P0300 (Wypadanie zapłonu)
  P0304 (Wypadanie zapłonu na cylindrze 4)  Dodam, że ok. 2 dni wcześniej wymieniałem oba filtry gazu (myślałem, że może mieć to jakiś związek). Pojechałem do gazownika, po diagnoze... oczywiście autko u gazownika pięknie śmigało, żadnych dławień, czy szarpania. Gazownik stwierdził, że to świece... fakt wykręcił i były nieźle zużyte. No to oczywiście wymiana i już byłem, zadowolony że znalazłem usterkę. Aż tu następnego dnia to samo. Nawet po przejechaniu ok 20km w stanie szarpania, po prostu jakby nie palił na wszystkie cylindry, to czasami wystarczy zgaszenie i ponowne zapalenie samochodu, aby praca silnika wróciła do normy.
  Zakładam, że to może być wszystko, ale jakie mogą być typy.


  Filmy pracy silnika i wydechu:
  https://www.youtube.com/watch?v=AnwnoOP1nmk&feature=youtu.be
 • #2
  zed71
  Level 23  
  kompresja silnika (szczegolnie 4 cyl) do sprawdzenia- stawiam na wypalone gniazdo zaworu
 • #3
  JustSimplePerson
  Level 11  
  No to już widzę tą sumę, za naprawę. Czy w przypadku Twojej diagnozy auto może raz chodzić dobrze raz źle ? Czy przy wypalonym zaworze nie jest tak, że już na stałe szarpie itd ?
 • #4
  zed71
  Level 23  
  może- sam miałem taką przygodę. na początku bylo podobnie: raz palił normalnie, czasami (na początku) zapalała się kontrolka check, czasami chodził na 3 garach- wystaczyło jednak dodac gazu (lub zgasic) i wszystko wracało do normy aby powrócić po kilku km. potem było coraz gorzej: check po kilku km i silnik pracował na 3 garach. dlatego sprawdz kompresję (koszt ok 40zł) aby wyeliminować najgorsze. moze to być też cewka lub kable wn ale lepiej sprawdzić a potem kupować nowe czesci ;-)
 • #5
  JustSimplePerson
  Level 11  
  Mam teraz nowe obserwacje, mianowicie:

  Gdy rano zapalam na zimnym silniku, wszystko jest OK, mniej więcej do czasu gdy auto przełączy się na gaz, potem zaczyna się zabawa z cylindrami. Jeżeli w trakcje jazdy wyłączę LPG i przełączę się na benzynę problem mimo to nie ustępuje i samochód dalej pracuje na nie wszystkich cylindrach. Jeżeli samochód zgaszę i zaraz na nowo odpalę to problem dalej występuje. Jednak wystarczy go zostawić na jakiś czas (ja akurat po zajęciach odpalam kilka godzin), a problem ustaje, jednak znowu do czasu przełączenia na gaz.

  NATOMIAST ! Jeżeli od razu po zapaleniu wyłączę instalacje i nie nastąpi przełączenie na LPG to nie ma żadnego problemu i żeby było śmieszniej jeżeli w trakcie jazdy przełączę na LPG (trochę później niż robi się to zwyczaj z automatu) to problem nie występuje i można na gazie jeździć, nawet przejścia na LPG nie czuć.

  W moim laickim rozumowaniu problemem byłoby zbyt wczesne przełączanie na gaz, ale czy mam racje ?
 • #6
  andrzej lukaszewicz
  Level 40  
  Może masz za nisko ustawiona temp.przełaczania na LPG. Podnieś o 5-10 st. C i sprawdź jaki efekt.
 • #7
  JustSimplePerson
  Level 11  
  Problemem było zbyt duże spalanie oleju, a przez to nagar na świecach i pogorszenie jakości iskry.
  Po remoncie góry silnika wszystko jest jak należy. Spalanie oleju spadło z 1l/1000km na 100ml/1000km.