Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyłącznik nadmiarowo prądowy - instalacja jeden po drugim.

29 Lis 2014 14:14 1602 28
  • Poziom 7  
    Witam,

Sprawa wgląda następująco: Mieszkam w dużym dwurodzinnym domu, w którym do niedawna wszyscy żyli w zgodzie, jednak niedawno doszło między dwoma rodzinami do konfliktu :| . Problem polega na tym, że w korytarzu u sąsiadów znajduje się wyłącznik nadmiarowo prądowy do mieszkania w którym mieszkam. I tutaj zadaję kilka pytań do was w związku z moją sytuacją.

Czy mogę zainstalować swój wyłącznik nadmiarowo prądowy za wyłącznikiem który został zainstalowany przez zakład energetyczny (pisząc ,,za'' mam na myśli instalacje swojego wyłącznika bez ingerencji w tego chroniącego moją instalacje w korytarzu u sąsiada)?

Jeżeli instalacja takiego włącznika jest możliwa, to jak dobrać jego wartość tak, żeby w przepadku zwarcia zadziałał pierwszy? Powinien mieć taką samo wartość jak ten zamontowany u sąsiada? (B16)

I jeszcze jedno pytanie. Czy fakt, że wyłączenie całej elektryki w moim domu wykonuje się pstryknięciem jednego wyłącznika nadmiarowo prądowego oznacza że cała instalacja wykonana została na jednym obwodzie (czy to byłoby normalne?) czy wszystkie inne zabezpieczenia znajdują się w złączu budynku?

Dzięki za ewentualną odpowiedź.
  • Poziom 28  
    jackson0 napisał:
    Witam,

czy wszystkie inne zabezpieczenia znajdują się w złączu budynku?

Dzięki za ewentualną odpowiedź.

Jak będę tamtędy przechodził to Ci powiem.
  • Specjalista elektryk
    Zawsze w mniejszym lub większym stopniu uzależniony będziesz od wyłącznika znajdującego się na klatce. Powiedzieć można coś więcej po wizji lokalnej na miejscu.
  • Poziom 7  
    slawekx - Jesteś ode mnie mądrzejszy.

kasprzyk- Rozumiem, że w jakimś stopniu będę uzależniony od wyłącznika zamontowanego u sąsiada, jednak nie chciałbym być zmuszonym z każdą wymianą gniazdka (itp.) prosić się o dostęp do wyłącznika.

Według Ciebie stwierdzenie czy można zamontować dodatkowy wyłącznik nadmiarowo prądowy jest możliwe jedynie po wizji lokalnej osoby doświadczonej? A może znasz jakieś inne wyjście z tej sytuacji?
  • Specjalista elektryk
    Oczywiście nie ma problemu, żebyś powielił taki bezpiecznik u siebie w mieszkaniu, lub założył wyłącznik izolacyjny np. typu FR 301 - który będzie Twoim głównym wyłącznikiem prądu. Moja odpowiedź była w kontekście - np. zwarcie żarówki - wyzwolić może i tak wyłącznik (bezpiecznik) na klatce schodowej.
  • Poziom 15  
    Jak i z kim kolega rozlicza się za pobraną energię, gdzie i u kogo znajduje się licznik ( jedno, czy trójfazowy), czy wyłącznik został zainstalowany przez ZE?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 7  
    kasprzyk- wielkie dzięki. Zainstalowanie dodatkowego wyłącznika ma służyć przede wszystkim do odłączenia napięcia w pewnych przypadkach. To, że podczas zwarcia zadziała ten drugi wyłącznik mogę zaakceptować. Muszę więcej poczytać o tym wyłączniku izolacyjnym o którym napisałeś bo może się on okazać lepszym rozwiązaniem w mojej sprawie.

antomas-sprawa wygląda tak, że od złącza poprowadzony jest kabel do korytarza sąsiada w którym znajdują się dwie skrzyneczki zawierające po jednym wyłączniku nadmiarowo prądowym. Jeden wyłącznik chroni moje mieszkanie a drugi mieszkanie sąsiadów. Licznik znajduje się prawie na pewno w skrzynce przed budynkiem i jest jednofazowy. Wyłączniki zostały zainstalowane przez ZE. Musiałbym zapytać rodziców z kim rozliczają się za energię, ale jestem prawie pewien, że posiadamy oddzielny rachunek u PGE jeśli to ma jakieś znaczenie...
  • Specjalista elektryk
    jackson0 napisał:
    Licznik znajduje się prawie na pewno w skrzynce przed budynkiem i jest jednofazowy. Wyłączniki zostały zainstalowane przez ZE. Musiałbym zapytać rodziców z kim rozliczają się za energię, ale jestem prawie pewien, że posiadamy oddzielny rachunek u PGE jeśli to ma jakieś znaczenie...

Za dużo "prawie" w tym co piszesz. Licznik "prawie" w skrzynce na zewnątrz, ale rozliczacie się z PGE "prawie" oddzielnie. To jest jeden licznik czy dwa?
    Może gdy zamieścisz fotki wszystkich elementów zasilania można pokusić się o jakieś porady.
    A najlepiej zrób tak jak koledzy wyżej pisali - niech kwalifikowany elektryk dokona wizji lokalnej na miejscu.
  • Poziom 28  
    Jeden licznik, a 2 rachunki ? Coś tu nie końca jasne.
  • Poziom 7  
    Bronek22- wielkie dzięki za zainteresowanie tematem. Jestem na etapie gdybania i patrząc na Twoje wpisy coraz bardziej przekonuje się nad tym, że nic z tego nie będzie. Jeżeli jednak ZE nie założył mi zabezpieczenia za licznikowego (a przyznaje, że nie wiem jak było) to w takim razie ja muszę być jego właścicielem, więc nie wiem dlaczego nie mógłbym powielić takiego zabezpieczenia na linii bliżej urządzeń elektrycznych.

Napisałeś że w korytarzu u sąsiada nie może być mojego zabezpieczenia za licznikowego, a jednak się tam znajduję.

,,Spod plombowanego licznika, do ciebie zasilanie musi być poprowadzone -ciagłym, nie ciętym - kablem'' Czytam to zdanie już kilkanaście razy ale nie mogę się domyśleć o co chodzi? W którym miejscu miałby on być cięty? Złącze przed domem (Licznik)-zabezpieczenie u sąsiada (B16)- moje ewentualne zabezpieczenie (FR 301)-urządzenia elektryczne w moim domu.

Kontynuuję wątek jedynie z powodu wpisu kasprzyka, który pomimo swojego doświadczenia na forum nie widzi większych problemów z zainstalowaniem dodatkowego wyłącznika u mnie. Wydaje mi się jednak że nie wziął on pod uwagę że instalacja w moim domu jest jednak wiekowa...

Liczniki są oddzielne, jeżeli ktoś zrozumiał inaczej to musiałem wprowadzić go w błąd.
  • Poziom 7  
    Naszkicowałem jak to mniej więcej wygląda, chociaż nie wiem czy to cokolwiek zmienia.

Wyłącznik nadmiarowo prądowy - instalacja jeden po drugim.
  • Specjalista elektryk
    Dodatkowy wyłącznik za B16 raczej nic nie da - proponuję poczytać o selektywności działania zabezpieczeń. Dodatkowy rozłącznik pozwoli na odłączenie zasilania całego mieszkania - montaż takiego aparatu musi wykonać uprawniony elektryk. Poza tym, mimo przedstawionego rysunku, nadal nie wiadomo jak wygląda ta instalacja.
  • Poziom 7  
    TWK- dzięki za odpowiedź, rysunek narysowałem na miarę swoich wiadomości.
    Selektywność zadziałania aż tak bardzo mnie nie interesuje. Jeżeli chodzi o zadziałanie wyłącznika u sąsiada, to przecież zdarza się to rzadko i będę mógł go załączyć. Bardziej interesuje mnie wyłączenie zasilania przy okazji małej naprawy gniazdka czy montażu żyrandola. Czy do założenia rozłącznika elektryk będzie potrzebował zgody od ZE? Co jeszcze powinienem narysować, dowiedzieć się żebyś wiedział jak wygląda moja instalacja?
  • Poziom 38  
    jackson0 napisał:
    Czy do założenia rozłącznika elektryk będzie potrzebował zgody od ZE?

Nie. Jeśli potrzebujesz tylko odłączyć napięcie to najlepiej rozłącznik izolacyjny.
  • Poziom 7  
    BILGO napisał:

Nie. Jeśli potrzebujesz tylko odłączyć napięcie to najlepiej rozłącznik izolacyjny.

Więc mogę przyjąć taką odpowiedź jako ostateczną i kończącą mój temat? Mam świadomość, że z elektrycznością nie ma żartów, ale trochę mnie dziwi łatwość z jaką Bilgo odpowiedział na moje pytanie mając na uwadze szereg informacji jakich potrzebowały inne osoby udzielające się w temacie.
  • Poziom 38  
    jackson0 napisał:
    Więc mogę przyjąć taką odpowiedź jako ostateczną i kończącą mój temat? Mam świadomość, że z elektrycznością nie ma żartów, ale trochę mnie dziwi łatwość z jaką Bilgo odpowiedział na moje pytanie mając na uwadze szereg informacji jakich potrzebowały inne osoby udzielające się w temacie.

Na początku napisałeś o tym, że chcesz założyć wyłącznik nadmiarowo-prądowy.... Dowiedziałeś się że będzie problem z selektywnością więc oznajmiłeś, że chcesz tylko odłączyć napięcie, a do tego celu idealny będzie rozłącznik izolacyjny.
    Pamiętaj o tym, że wszystkie prace ma wykonać wykwalifikowany elektryk ;)
  • Specjalista elektryk
    Rozumiem, że problemem jest konflikt z sąsiadami.
    Zatem dodatkowe wyłączniki czy rozłączniki to tylko półśrodek.
    Aby całkowicie uniezależnić się od sąsiadów, zacząłbym od wyprowadzenia ze złącza nowego przewodu/kabla (lub wykorzystania istniejącego o ile to możliwe) i wprowadzenia go do swojej części domu.
  • Poziom 21  
    Wierząc w to, że schemat odnosi się do rzeczywistości to wystarczy na moment przeprosić sąsiadów i w miejsce zabezpieczenia nadmiarowego założyć moduł FR. W swoim mieszkaniu zamontować zdemontowany B16. Zabezpieczenia przedlicznikowe są zaplombowane w złączu i tylko to interesuje ZE.
  • Poziom 28  
    jackson0 napisał:

Liczniki są oddzielne, jeżeli ktoś zrozumiał inaczej to musiałem wprowadzić go w błąd.

Gdzie jest Twój licznik. Za licznikiem Twoim jest zabezpieczenie 16A w mieszkaniu sąsiada ? i dopiero przewodem zasilanie idzie do Twojej części budynku ?
  • Specjalista elektryk
    Zbyszek_64 napisał:
    Wierząc w to , że schemat odnosi się do rzeczywistości to wystarczy na moment przeprosić sąsiadów i w miejsce zab. nadmiarowego założyć moduł FR .
    A jak w tym momencie będzie zabezpieczony odcinek przewodu FR - B16? Czy kolega coś wie o jego przekroju i wcześniejszym zabezpieczeniu?
  • Poziom 7  
    slawekx napisał:

Gdzie jest Twój licznik. Za licznikiem Twoim jest zabezpieczenie 16A w mieszkaniu sąsiada ? i dopiero przewodem zasilanie idzie do Twojej części budynku ?

Dokładnie tak, licznik w skrzynce (złączu)

zbich70-dobrze napisane,ale na teraz to niewykonalne (cena)
    Zbyszek_64-dzięki za podpowiedź

''A jak w tym momencie będzie zabezpieczony odcinek przewodu FR - B16? Czy kolega coś wie o jego przekroju i wcześniejszym zabezpieczeniu? '' -jeżeli się nie mylę to będzie chroniony tak samo jak odcinek złącze-FR, chyba że ten rozłącznik robi jakąś przerwę w obwodzie. Nie wiem nic o wcześniejszym zabezpieczeniu.
  • Poziom 38  
    jackson0 napisał:
    Zbyszek_64-dzięki za podpowiedź

Nie ciesz się tą odpowiedzią bo jest ona niebezpieczna dopóki nie uwzględnisz postu kolegi TWK:
    TWK napisał:
    A jak w tym momencie będzie zabezpieczony odcinek przewodu FR - B16? Czy kolega coś wie o jego przekroju i wcześniejszym zabezpieczeniu?
  • Poziom 7  
    Dobrze, jeżeli opcja dołożenia rozłącznika za wyłącznikiem B16 nie niesie za sobą ryzyka to chyba nie ma sensu kombinować. Będę zadowolony nawet z takiego udogodnienia.
  • Specjalista elektryk
    jackson0 napisał:
    zbich70-dobrze napisane,ale na teraz to niewykonalne (cena)

Cena może być "nieprzyjemna" w przypadku prowadzenia nowego zasilania od złącza.
    Ale pisałem też o wykorzystaniu istniejącego. Jeżeli jest ono wykonane osobnymi przewodami/kablami, to problem jest najmniejszy. Jeżeli jednym, to kwestia przecięcia go, zabudowy puszki o odpowiednim IP i wprowadzenia swojej WLZ do wewnątrz.
  • Poziom 38  
    jackson0 napisał:
    jeżeli opcja dołożenia rozłącznika za wyłącznikiem B16 nie niesie za sobą ryzyka

W takim przypadku nie ma ryzyka. Ale jest to mało funkcjonalne. Jedynie funkcja odłączenia napięcia. W przypadku jakiegoś zwarcia/przeciążenia i tak będziesz musiał lecieć do sąsiada.
    Coś za coś... jeśli ma być tanio to na pewno funkcjonalnie nie będzie.
  • Poziom 7  
    Wielkie dzięki za wszystkie odpowiedzi, które rozjaśniły mi nieco temat. Na dzisiaj wybieram tańszą i bezpieczniejszą opcję, a jak skończę szkołę i zarobię trochę grosza to sprawię w domu rozdzielnicę z prawdziwego zdarzenia. :D