Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Silnik jednofazowy komutatorowy - jak połączyć.

05 Dec 2014 22:55 2796 8
 • VIP Meritorious for electroda.pl
  Witam.
  Mam problem z jednofazowym silnikiem komutatorowym.

  Na tabliczce znamionowej widnieje:
  Ua 180V
  Ia 0,7A
  Ue 200v
  Ie 0,15A
  0,07kW
  3000U/min

  Rezystancja wirnika 30R.
  Rezystancja stojana 1200R.
  4 kable (2 na szczotki, 2 na uzwojenie pomocnicze).

  Nie wiem jak to podłączyć.
  Przy próbie podłączenia szczotek wirnika do sieci a uzwojenia pomocniczego przez kondensator 2,2u silnik ruszył, ale był słaby i się nagrzał po 30 sek pracy.

  Będę wdzięczny za pomoc.
  Czy Twoje urządzenia IoT są bezpieczne? [Webinar 22.06.2021, g.9.00]. Zarejestruj się za darmo
 • Level 34  
  A skąd wiesz że to silnik jednofazowy a nie prądu stałego?
 • Moderator of the Technical section
  Skoro silnik komutatorowy to po co kondensator 2,2µ ?

  Przedstaw jakąś tabliczkę znamionową, albo wygląd ogólny, jakie oznaczenia mają zaciski?
 • VIP Meritorious for electroda.pl
  Silnik jednofazowy komutatorowy - jak połączyć.
  Nie jestem w temacie silników zbyt biegły, bo zazwyczaj mam do czynienia z krokowcami. Kondensator 2,2u dałem, bo wymyśliłem sobie, że jest to silnik komutatorowy z kondensatorem pracy. W żadnej innej konfiguracji nie udało mi się go uruchomić (buczy i stoi) tylko w konfiguracji ze stojanem zasilonym poprzez kondensator. Być może jak kolega czesiu wspomniał jest to silnik prądu stałego. Nie wiem. Budowa jest bardzo podobny do silnika od wiertarki czy miksera, albo odkurzacza. To silnik od maszyny, w której brakuje modułu sterującego a ja muszę go dorobić.
 • Power inverters specialist
  Wygląda na to, że na stojan potrzeba 4 diody w mostku, a na wirnik - regulator kąta fazowego, czyli coś w rodzaju ściemniacza. Oczywiście to silnik prądu stałego.
 • Helpful post
  Level 31  
  Motoreduktory BAUSER- typ NDK, to obcowzbudne maszyny prądu sałego, stosowane np. w napędach pras drukarskich.
  Określenie w temacie "silnik jednofazowy komutatorowy", w odniesieniu do komutatorowej maszyny prądu stałego, jest niepoprawne i wymaga sprostowania.
  Silniki komutatorowe prądu stałego (zas. DC), różnią się od silników komutatorowych uniwersalnych (zas. AC lub DC) np. konstrukcją stojanów (uniwersalne wymgają pakietowanych blach w stojanie).
  Załączam ilustrację silnika, podobnego do Twojego, z serii NDK (tylko większej mocy):
  Silnik jednofazowy komutatorowy - jak połączyć.
  Po zasileniu uzwojenia wzbudzenia prądem stałym o wartości znamionowej 0,15A ( może to być np., zas. z 230V AC, transformator obniżający napięcie+ mostek Graetza) , dokonujemy rozruchu, zasilając wirnik i ograniczając prąd w obwodzie wirnika do wartości dopuszczalnej, powszechnie znanymi w energoelektronice sposobami. Sterowanie i zmiana obrotów od 0 do 3000 obr/min, wymaga źródła prądu stałego i zmiany napięcia zasilania wirnika do 180V.
  Na wszelki wypadek przypomnę, że rezystancję wirnika mierzymy pod szczotkami, a nie na zaciskach (czy faktycznie wynosi 30 omów?).
  Rezystancę obwodu wzbudzenia 1200 omów = 180V/0,15A , podałeś poprawnie i jest to wartość rezystancji w temperaturze otoczenia. Przy nagrzanym silniku, w czasie pracy, przy wyższej temperaturze, wartość rezystancji uzwojenia wzbudzenia wzrośnie i dla utrzymania znamionowej wartości prądu wzbudzenia 0,15A, wymagane jest napięcie większe, stąd Ue=200V (e-erregung-wzbudzenie; Ie=0,15A;Ue=200V).
 • VIP Meritorious for electroda.pl
  Dziękuję januszx3 za wyczerpującą odpowiedź.
  Ciekawi mnie zatem czemu w silniku prądu stałego nie zastąpiono stojana magnesami trwałymi. Pewnie jest jakieś uzasadnienie, a ja w dziedzinie napędów muszę się jeszcze bardzo dużo nauczyć :)
  Potrzebuję zasilić ten silnik i regulować mu obroty. Czeka mnie zatem budowa regulowanego źródła napięcia od 0 do 180V. Czy regulacja fazowa z 220V i późniejsze prostowanie mostkiem to dobry pomysł?
 • Level 31  
  Twoje słuszne zainteresowanie sposobem wytwarzania strumienia magnetycznego ma uzasadnienie, a wynika częściowo z wieku maszyny. Były silniki z magnesami ferrytowymi np. do obrabiaek, projektowane na 18-krotną przeciążalność, chodziło o możliwość "błyskawicznego" wyhamowania wirujących mas i szybkiej rewersji obrotów. Takie silniki przeznaczoe były do napędów z układami tyrystorowymi. Dla zmniejszenia pulsacji momentu obrotowego, do obwodu wirnika dodaje się wtedy dławik wygładzający (prąd).
  Zwróć uprzejmie uwagę na sposoby zmiany kierunku wirowania, a taką potrzebę mogły mieć silniki podobne do Twojego, w przypadku zastosowania np. w prasach (ściskanie, odciąganie). Łatwiej zrobić przełącznik i rewersję prądu wzbudzenia (o małej wartości), niż zmieniać kierunek przepływu prądu wirnika. Warto jednak pamiętać o sposobach i potrzebie tłumienia przepięć w odłączanym obwodzie wzbudzenia, z uwagi na jego wielozwojowość i dużą indukcyjność Lw (obwód wzbudzenia jest obciążeniem typu L;R, Rw w Twoim przypadku wynosi 1200 omów).
  Obwód wirnika maszyny wirującej stanowi obciążenie typu R;L;E i z uwagi na siłę elektromotoryczną E (SEM rotacji) wymaga innego podejścia do koncepcji układu zasilania niż dla obciążeń bezźródłowych typu R;L.
  W przypadku rozwiązania jedofazowego zasilania i sterowania w obwodzie wirnika, jest szereg możliwości (np półsterowany mostek diodowo-tyrystorowy- 2 diody; 2 tyrystory, układ prostowniczy i tranzystorowy "chopper DC", itd.)
 • VIP Meritorious for electroda.pl
  Januszx3 - silnik z zasilonym uzwojeniem pomocniczym i wirnikiem prądem stałym działa świetnie. O ile z uzwojeniem pomocniczym problemu nie mam, bo po prostu zasilam je z nieregulowanego zasilacza 160V to już z wirnikiem nie jest lekko. Próbowałem prostować w mostku i wygładzać prąd z regulatora fazowego na U2008B, ale z bardzo marnym skutkiem. Teraz chyba spróbuję kluczować tranzystorem wyprostowane napięcie sieci. Nie mam pojęcia czy będzie to działać...