Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dopuszczenie do użytku urządzenia z nieokreślonym uziemieniem

09 Gru 2014 20:27 1572 7
  • Poziom 10  
    Witam, mam zrobić pomiar uziemienia nowego urządzenia (krata schodkowa) na STAREJ OCZYSZCZALNI ŚCIEKÓW. Krata jest trwale połączona(przyspawana) z pomostem technicznym, po którym również chodzi obsługa. Szafa sterująca kratą jest zasilana z rozdzielni, w której są dwa zabezpieczenia- bezpiecznik c20 i różnicówka. Pomost techniczny jest wielopoziomowy, połączony z licznymi drabinami i rurociągami. Cała konstrukcja jest pewnie uziemiona, ale nigdzie nie można wykryć złącza kontrolnego, aby wykonać pomiar.
    Zatem czy można takie urządzenie dopuścić do eksploatacji.
    Pośrednio można zmierzyć uziemienie metodą impedancji pętli zwarcia, ale bez rozpięcia bednarki(nie wiadomo gdzie ona się znajduje).
    Miernik sonel MPI 520 przy metodzie "ipz" bez rozpinania bednarki(nie wiadomo gdzie ona jest) wskazał wartość 0,5Ω.
    Proszę o opinię na temat dopuszczenia do użytku tego urządzenia.
  • e-miernikie-mierniki
  • Poziom 15  
    Nowe urządzenie wymaga zainstalowania zgodnie z obowiązującymi przepisami. Na miejscu kolegi domagałbym się wykonania uziemienia kraty niezależnie od jej połączenia z pozostałą konstrukcją metalową.
  • e-miernikie-mierniki
  • Specjalista elektryk
    dar_por napisał:
    Miernik sonel MPI 520 przy metodzie "ipz" bez rozpinania bednarki(nie wiadomo gdzie ona jest) wskazał wartość 0,5Ω.
    A mnie zastanawia, czy odpowiedzialny pomiarowiec podłączy "pomost techniczny, po którym również chodzi obsługa" pod napięcie sieci podczas pomiarów nie będąc pewnym w jaki sposób jest on połączony z przewodem ochronnym i uziomem. Czy było wcześniej przeprowadzone sprawdzenie ciągłości połączeń tych pomostów i przewodu ochronnego? Jest określona kolejność wykonywania tych sprawdzeń i nie jest ona przypadkowa. Do czego są te pomosty podłączone skoro kolega nie może znaleźć miejsca do pomiaru rezystancji uziomu? Pomierzone 0,5Ω to mało prawdopodobna wartość rezystancji uziomu (chyba, że jest on bardzo rozległy). W jakim układzie pracuje instalacja, z której jest zasilane to urządzenie? Być może cała konstrukcja jest przyłączona do przewodu PEN (również poprzez PE)?

Jak na razie jest więcej pytań niż odpowiedzi, więc ciężko się ustosunkować do problemu.

antomas napisał:
    Nowe urządzenie wymaga zainstalowania zgodnie z obowiązującymi przepisami. Na miejscu kolegi domagałbym się wykonania uziemienia kraty niezależnie od jej połączenia z pozostałą konstrukcją metalową.
    A jaka powinna być rezystancja tego uziemienia według kolegi? Czy np. pojedyncza szpilka da lepszą rezystancję i jej stabilność niż np. istniejący uziom fundamentowy? Nie znamy tego obiektu.
  • Poziom 10  
    Witam, dzięki za odzew na moje pytanie.
    Sprawa nie jest taka prosta. Uziemienie kraty muszę zmierzyć, gdyż pracuje w zewnętrznej firmie, która na zlecenie gminy, montuje to urządzenie na oczyszczalni.
    Pytałem się lokalnego elektryka, gdzie jest najbliższa bednarka, ale jego odpowiedź była bardzo dziwna. Powiedział, że jest to stary obiekt i wszystkie urządzenia są połączone z uziemieniem tylko poprzez żyłę żółto-zieloną przewodu zasilającego.
    Do mojego urządzenia przychodzi przewód 5x2,5. Nie mam pewności czy jest to sieć TNS czy TN-CS.
    Wartość 0,5Ω była wynikiem pomiaru metodą impedancji pętli zwarcia między fazą w szafie sterującej kratą, a konstrukcją na której ona się znajduje.
    Oczywiście taki wynik wskazuje, że zmierzyłem galwaniczne przejście bezpośrednio do transformatora z pominięciem gruntu.
    Zatem chyba są tylko dwa wyjścia:
    1.Urządzenie nie nadaje się do eksploatacji.
    2.Należy doprowadzić bednarkę do konstrukcji na której jest przyspawana krata.
  • Specjalista elektryk
    dar_por napisał:
    wszystkie urządzenia są połączone z uziemieniem tylko poprzez żyłę żółto-zieloną przewodu zasilającego.
    Do mojego urządzenia przychodzi przewód 5x2,5.
    Moim zdaniem w takim przypadku bierzemy w dłoń arkusz 5-54 normy 60364 i prowadzimy odpowiedni przewód ochronny do uziomu. Niekoniecznie musi to być bednarka. A gdzie się uziom (albo GSU/GSW) znajduje, to trzeba dokładnie wypytać miejscowego elektryka. Gdzieś te przewody żółto-zielone są podpięte i istniejący uziom ma jakąś rezystancję (czy odpowiednią, to trzeba pomierzyć).

A poza tym co na to mówi projekt? Jaki uziom jest w nim przewidziany?
  • Poziom 10  
    Witam, niedługo sprawa omawianego uziemienia się wyjaśni.
    Najprawdopodobniej będę musiał z rozdzielni głównej oczyszczalni, pociągnąć linkę ż-z(16mm). Z przeciąganiem tej linki będzie trochę "wygibasów". Przypuszczam, że będzie potrzeba jej ze 30m.
    Projektu jeszcze nie widziałem. Z tego co zaobserwowałem, w trakcie montażu urządzenia, to założenia projektowe są bardzo ogólne.
    Taka sytuacja generuje koncert życzeń ze strony użytkownika.
    Firma żeby mieć kontrakt, podpisuje każdą umowę z gminą, a problemy mamy MY "fiziole".
  • Specjalista elektryk
    dar_por napisał:
    Do mojego urządzenia przychodzi przewód 5x2,5.
    dar_por napisał:
    pociągnąć linkę ż-z(16mm)
    Z ciekawości, na jakiej podstawie obliczono przekrój tego przewodu? No i nie jest dobra sytuacja, w której urządzenie już jest zamontowane, a projekt jeszcze nieprzeczytany...
  • Poziom 10  
    Biję się w pierś. Mój błąd, przez nie uwagę wpisałem te 16mm. Wiem, że zwyczajowo daje się linkę 6mm. Jednak przez częste przepychanki z inspektorami na budowach, firma kupuje linkę 10mm i taką też miałem na myśli na połączenie z główną szyną wyrównawczą.