Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kocioł gazowy turbo czy kondensacyjny

14 Gru 2014 20:58 3327 7
  • Poziom 18  
    Witam

Chce kupić kocioł gazowy. Ma pracować obok kotła węglowego. Tak naprawdę nie wiem którym będę częściej palił w okresie grzewczym.

Na 100% nie chce kotła atmosferycznego, ze względu na bezpieczeństwo. Rozważam albo turbo albo kondensat.

Ogrzewana powierzchnia 110m2, w 30% bądź nawet 60% domu będzie podłogowe.

Kocioł na 100% będzie podłączony do długiego komina 9m. Czytałem że podobno przy takim kominie turbo jest w stanie odzyskać znaczą część energii... pytanie jaką?

Kocioł będzie podłączony do nowego komina wentylacyjnego.

Gdyby to był kondesat to raczej De Dietrich MCR 3, z uwagi na rozsądną cenę. Cena około 2500 zł.
    A jeśli turbo to Termet TURBO GCO-24-01-24 gdyż może pracować w układzie otwartym. Cena około 3500 zł.

Wiem, że:

1. Do kondensatu kupiłbym trochę tańszy wkład plastikowy. Do turbo droższy wkład z nierdzewki. Ale to różnica niewielka (około 200 zł na kominie).

2. Wiele kotłów turbo mogę podłączyć do otwartego układu CO. Z kondensacyjnymi gorzej. Najtańsza opcja podłączenia kotłów przez wymiennik to minimum 800 zł i niestety nie mam CO gdy nie ma prądu a kocioł węglowy się gotuje.

Pytanie czy turbo z takim długim kominem będzie palił znacznie więcej niż kondensat? Czytałem, że w takim układzie temperatura na wylocie z komina utrzymuje się na niskim poziomie (rzędu 30 stopni). A może obydwa spalą tyle samo?

Kolejna kwestia to czy eksploatacja kondensacyjnego jest naprawdę droższa czyli koniecznie częstsze i droższe czyszczenie?
  • spec od auto-elektro
    kup kondensacyjny
  • Poziom 18  
    Jacek79 napisał:
    kup kondensacyjny

uzasadnij
  • spec od auto-elektro
    masz dużo podlogowego, lepiej się sprawdzi z moulacją i mniej pali
    starczy?

• Moderator na urlopie...
    michael1986 napisał:
    Kocioł będzie podłączony do nowego komina wentylacyjnego.
    Do kondensatu kupiłbym trochę tańszy wkład plastikowy.
    Czytałem, że w takim układzie (turbo) temperatura na wylocie z komina utrzymuje się na niskim poziomie (rzędu 30 stopni).

Jak to do wentylacyjnego; rezygnujesz z wentylacji?
    Do kondensa plastikowy? Skąd takie wiadomości, że to będzie prawidłowe?
    Co ma komin do sprawności w turbo? 1-2% może i tak. Kondensacja następuje w kotle, a nie w kominie, jeżeli chcesz mówić o oszczędnościach. Tu chodzi o jak najniższą temp wody powrotnej,a nie spalin. Jeżeli chcesz osiągnąć ten efekt w kominie, to zrób go nadzwyczaj starannie, bo zalejesz turbiaka. Będziesz miał komin kondensacyjny, a nie kocioł.
  • Poziom 18  
    [quote="mirrzo"]
    michael1986 napisał:
    Jeżeli chcesz osiągnąć ten efekt w kominie, to zrób go nadzwyczaj starannie, bo zalejesz turbiaka. Będziesz miał komin kondensacyjny, a nie kocioł.

Chodzi o to, że w układzie kocioł turbo + wysoki komin muszę zrobić odprowadzenie kondensatu w taki sposób by nie lało się kotła?

Co do opłacalności turbo czy kondensat to zastanawiam się czy przy częściowym grzaniu węglem i rachunkach za gaz załóżmy 2500 zł rocznie realna oszczędność 300 zł rocznie na kondensacyjnym jest warta:

a) droższego o 1100 zł kotła
    b) instalacji z wymiennikiem i ciągnącymi prąd pompami za min. 800 zł

Razem 1900 zł z okres zwrotu? Minimum 6 lat. Po 10 kocioł gazowy do wymiany.

I jeszcze jedno: koszty utrzymania kondensatu? Są większe czy nie?
    I dlaczego sprawność kondensatu ma być znacznie większa niż turbo przy długim kominie?

Ktoś pisał na forum, że przy wysokim kominie na samym wylocie w kotle turbo uzyskuje 30 stopni. Wydawać by się mogło, że kondensat nie zejdzie niżej z temperaturą.

Oczywiście nie chce zakładać tego do wentylacji. Wybudowałem nowy komin wentylacyjny x2 czyli jeden jako wentylacja drugi do zasilania kotła w powietrze i odprowadzania spalin.

• Moderator na urlopie...
    michael1986 napisał:
    Ktoś pisał na forum, że przy wysokim kominie na samym wylocie w kotle turbo uzyskuje 30 stopni. Wydawać by się mogło, że kondensat nie zejdzie niżej z temperaturą.

Wyrzuć to z pamięci. ZAPOMNIJ.
    Albo nie, zbuduj sobie komin kondensacyjny.
  • Specjalista - systemy grzewcze
    nie wierz w wszystko co piszą to po pierwsze. Kocioł kondensacyjny tylko i wyłącznie brałbym pod uwagę. Może troszkę droższy w zakupie lecz później mniejsze rachunki za gaz.